5 rzeczy o których chciałbym wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego

co powinieneś wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego

Jeśli dopiero rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego i wahasz się rozmyślając nad zaletami i wadami tej rasy psów to powinieneś uważnie przeczytać ten artykuł by dowiedzieć się dokładnie jakich negatywów możesz się spodziewać jeśli zdecydujesz się na zakup owczarka szetlandzkiego.

Poniżej przedstawiam listę rzeczy o których, patrząc na to z perspektywy czasu, chciałbym wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego.

Mam nadzieje, że ta lista pomoże Ci w lepszym zrozumieniu czego powinieneś się spodziewać po tej rasie psów oraz pomoże Ci podjąć decyzję o adopcji będąc w pełni świadomym potencjalnych problemów ze swoim psem na które możesz się natknąć w przyszłości.

Zerknij również na: Aktualny spis hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce

Zaczynamy!

1. Owczarki szetlandzkie lubią gonić za ptakami innymi dzikimi zwierzętami

Przed owczarkiem szetlandzkim miałem kilka innych psów takich jak dobermana, spaniela, wyżła krótkowłosego oraz kilka mieszańców psów ulicznych. Jednak, żaden z moich poprzednich psów nigdy nie sprawiał mi tylu problemów ze ściganiem dzikich zwierząt ile sprawia mi owczarek szetlandzki.

Owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na chaotyczne ruchy i różnego rodzaju odgłosy oraz cały czas są przygotowane na pościg za ptakami oraz małymi zwierzętami które mogą napotkać na swojej drodze.

Opisałem to bardziej w artykule „Czy i dlaczego owczarki szetlandzkie ścigają ptaki” gdzie możesz się dowiedzieć o tym, że według właścicieli owczarków szetlandzkich 70% owczarków szetlandzkich wdaje się w pogoń za ptakami.

owczarek szetlandzki patrzy na kaczki na wodzie
Mortek zaganiający kaczki nad stawem

Jest to instynktowna reakcja owczarka szetlandzkiego i sprawia, że przez pierwsze miesiące jeśli nie lata do czasu pełnej kontroli na swoim psem, będziesz musiał trzymać go na smyczy by zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom które mogą być konsekwencją zachowania Twojego psa.

Niestety, gonienie ptaków oraz innych zwierząt sprawia, że codzienne spacery z owczarkiem szetlandzkim mogą być uciążliwe dla ich właścicieli oraz wymagają wplątania odpowiednich elementów treningu posłuszeństwa jeśli chcemy oduczyć naszego psa gonienia za innymi zwierzętami.

2. Owczarki szetlandzkie dużo szczekają

Szczekanie jest naturalnym zachowaniem wszystkich psów jednak niektóre rasy psów szczekają znacznie więcej niż inne rasy.

Owczarki szetlandzkie to psy które lubią i często szczekają, co może być problemem dla ludzi którzy nigdy wcześniej nie mieli psa bądź ich poprzednie psy szczekały niewiele.

Zapewne zastanawiasz się co mam na myśli mówiąc „często szczekają”? Gdy mówię, że owczarki szetlandzkie „często szczekają” mam na myśli to, że większość owczarków szetlandzkich szczeka na wszystko co się rusza i daje jakikolwiek odgłos.

Zgodnie z opinią wielu właścicieli owczarków szetlandzkich (którą możesz znaleźć w mojej ankiecie na ten temat) głównymi bodźcami zachęcającymi ich psy do szczekania są listonosze/dostawcy, dzwonki do drzwi, pukanie, goście, przechodnie na ulicy, odgłosy odkurzacza, pralki, suszarki do włosów, budzika, telewizora, tostera, szczekanie innych psów, widok kotów, dźwięk wiatru, deszczu, przelatujących ptaków, samolotów, kwiatów poruszających się na wietrze i wszystkiego co się rusza i wydaje jakikolwiek nawet najmniejszy dźwięk.

Dlatego, przed zakupem owczarka szetlandzkiego wart zastanowić się czy pies który w genach ma szczekanie będzie odpowiednim psem który idealnie wpasuje się w nasza sytuacje rodzinną (czy mieszkamy samemu czy z dziećmi, bądź osobami starszymi które potrzebują spokoju i ciszy) oraz mieszkaniową (czy mamy dużo sąsiadów, cienkie ściany, chaotyczne środowisko z duża ilością dźwięków).

Oczywiście jest możliwe oduczenie albo kontrolowanie szczekania owczarka szetlandzkiego ale proces ten trzeba zacząć bardzo wcześnie w okolicach 12-tego tygodnia życia naszego owczarka oraz być bardzo konsekwentnym w treningu gdyż im starszy pies tym trudniej będzie go oduczyć instynktownego szczekania.

Dowiedz się więcej: Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w tresurze podstawowych komend?

3. Owczarki szetlandzkie to delikatne psy

Jak wspomniałem wcześniej w swoim życiu miałem kilka psów. Wszystkie z nich były psami dużymi i silnymi dlatego moja interakcja i zabawa z nimi mogła być bardziej intensywna i siłowa.

Owczarki szetlandzkie to jednak niewielkie psy a co za tym idzie trzeba pamiętać by nie bawić się z nimi zbyt ostro.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do większych psów przestawienie się może zając trochę czasu by odpowiednio dopasować poziom intensywności do potrzeb Twojego owczarka szetlandzkiego.

Zbyt intensywna zabawa w młodości może sprawić, że Twój owczarek będzie niechętny do zabawy w wieku starszym i będzie unikał Twojego dotyku i interakcji z Tobą.

Dlatego ważne jest by od samego początku uważnie bawić się ze swoim owczarkiem szetlandzkim i przyzwyczaić go do różnego rodzaju interakcji i delikatnego dotyku które w przyszłości będziemy wykorzystywać podczas zabawy bądź pielęgnacji jego sierści – co może nie być takie łatwe – więcej na ten temat opisałem w Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w pielęgnacji?.

Od młodości należy przyzwyczaić swojego owczarka do dotykania jego nóg, pyska i ogona będąc przy tym bardzo ostrożnym i delikatnym by nie wystraszyć swojego psa.

Jeśli nie uda nam się odpowiednio przystosować naszego owczarka szetlandzkiego do naszego dotyku (bądź nasz dotyk jest zbyt twardy), inne codzienne czynności takie jak czesanie, przycinanie pazurów bądź czyszczenie oczu mogą stać się niepotrzebnym problem.

Dowiedz się więcej: Czy owczarki szetlandzkie są podatne na choroby oczu?

Dlatego ważne jest by od samego początku obchodzić się bardzo ostrożnie ze swoim owczarkiem zwłaszcza podczas zabawy i początkowego treningu.

4. Owczarki szetlandzkie potrzebują dużo pielęgnacji

Kolejną kwestią która może zaważyć na ostatecznej decyzji o zakupie owczarka szetlandzkiego są jego wymagania dotyczące pielęgnacji.

Długa i gęsta sierść owczarków szetlandzkich potrzebuje rutynowej pielęgnacji. W rzeczywistości oznacza to, że owczarki szetlandzkie muszą być czesane 2-3 razy w tygodniu by uniknąć problemów ze splątanymi włosami i matowieniem podszerstaka.

owczarek szetlandzki podczas pielegnacji
Codzienne czesanie owczarka szetlandzkiego

Bez rutynowej pielęgnacji i rozczesywaniu sierści owczarka szetlandzkiego psy te zaczną się często drapać i gryźć w miejscach w których splątana sierść sprawia im dyskomfort. To prowadzi do zadrapań skóry, ran, wypadania włosów i bólu.

Bez rutynowej pielęgnacji i ze splątaną sierścią pies nie jest w stanie się zrelaksować i jest częściej pobudzony i podirytowany co przekłada się na inne aspekty codziennego życia psa takie jak interakcja z innymi psami, bądź z właścicielem i jego rodziną.

Pomimo tego, że codzienna pielęgnacją zajmuje zaledwie 10-15 minut i nie wymaga specjalistycznej wiedzy bądź umiejętności, to trzeba pamiętać by była ona częsta i konsekwentna by uniknąć problemów ze skóra i sierścią naszego psa do których będziemy musieli zaangażować profesjonalnego groomera bądź weterynarza.

Dowiedz się również: Czy owczarki szetlandzkie potrzebują szczególnej pielęgnacji w okresie linienia?

5. Problemy z kleszczami

Kolejną kwestia która przyszła mi na myśl dopiero po zakupie owczarka szetlandzkiego to problem z kleszczami. Owczarki szetlandzkie to małe bądź średnie psy które z łatwością wchodzą w każdy zakamarek łąki czy lasu. Bez problemu gubią się również w wysokiej trawie gdzie kleszczy jest od groma. To sprawia, że przynoszą one na swoim futrze sporą ilość tych pasożytów do domu.

owczarek szetlandzki stojący w wysokiej trawie
Wysoka trawa + owczarek szetlandzki = kleszcze

Kolejnym problemem dotyczącej tej kwestii jest ich długa sierść która doskonale chroni i maskuje kleszcze. Kleszcze są zazwyczaj czarne bądź czarno-brązowe i z łatwością mogą zakamuflować się w gęstej, śniadej sierści owczarków szetlandzkich.

To sprawia, że poszukiwanie kleszczy i próba utrzymania owczarka szetlandzkiego z dala od tych pasożytów zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim (gdzie występowanie kleszczy jest większe) może być sporym wyzwaniem dla jego właściciela.

Ja korzystam z wypróbowanego środka przeciwko kleszczom Advantix nazywanego potocznie “spot-on” (który zresztą Wam polecam) i ogólnie jestem z niego zadowolony, jednak żaden środek przeciwko kleszczom nie zatrzyma wszystkich kleszczy dlatego codzienne sprawdzanie psa pod tym kątem jest bardzo ważne by uniknąć niepotrzebnych problemów z tym związanych.

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły