Śniady Owczarek Szetlandzki – pełen opis

śniady owczarek szetlandzki na biało czarnym tle

Śniady owczarek szetlandzki to kultowy kolor, kultowej rasy pełen wdzięku i elegancji. Dzięki swojemu uderzającemu wyglądowi, inteligentnym oczom i zwinnej budowie ciała te psy są wspaniałym dodatkiem do każdego domu.

Pierwotnie hodowane do wypasu owiec i ochrony pól przed szkodnikami przed szkodnikami, owczarki szetlandzkie są nie tylko wykwalifikowanymi pracownikami, ale także fantastycznymi towarzyszami ze względu na swoją lojalną i kochającą naturę.

Poniżej przyjże się cechom fizycznym i odpowiem na pytania dotyczące koloru sierści, zdrowia i popularności śniadawego owczarka szetlandzkiego.

Czym jest śniady owczarek szetlandzki?

Śniade owczarki szetlandzkie to typ psów pasterskich którego umaszczenie charakteryzuje się ciemnym kolorem bazowym z pojedynczymi włosami przepasanymi jaśniejszymi odcieniami koloru brązowego.

śniady owczarek szetlandzki
śniady owczarek szetlandzki

Kolor podstawowy śniadych owczarków szetlandzkich może wahać się od bardzo ciemnobrązowego do prawie czarnego, a jaśniejsze pasma mogą mieć kolor od jasnobrązowego do złotego lub czerwonawo-brązowego.

Śniady wzór jest często spotykany u owczarków szetlandzkich (i owczarków szkockich) i jest uważany za jeden z najbardziej powszechnych i tradycyjnych kolorów sierści tej rasy.

Śniade owczarki szetlandzkie mogą być oficjalnie zarejestrowane w różnych klubach kynologicznych na całym świecie i są bardzo popularne wśród potencjalnych właścicieli psów ze względu na ich piękno i niepowtarzalny wygląd.

Czym rożni się śniada sierść owczarka szetlandzkiego od pozostałych kolorów?

Śniady kolor sierści owczarków szetlandzkich różni się od innych kolorów tej rasy na kilka sposobów.

Po pierwsze, śniade owczarki szetlandzkie mają biały lub “podpalany” podszerstek i futro z czarnymi końcówkami, co nadaje im wyjątkowy i piękny wygląd.

Ten wzór koloru jest spowodowany przez gen Agouti, który kontroluje dystrybucję pigmentu we włosach owczarka.

Inne kolory sierści u owczarków szetlandzkich, takie jak blue-merle mają jednolity kolor bazowy z różną ilością białych i “podpalanych” plam i znaczeń.

Czysty śniady kolor owczarka szetlandzkiego jest jasnobrązowy lub rudawy i waha się w odcieniach od złotego do mahoniowego, przy czym ciemniejsze odcienie są bardziej pożądane u psów wystawowych.

śniade owczarki szetlandzkie
śniade (i mokre) owczarki szetlandzkie

Niektóre śniade owczarki szetlandzkie mogą mieć różne umaszczenie w którym sierść psa jest w większości czarna ze śniadymi szczegółami, lub w którym sierść psa ma jaśniejszy śniady kolor z ciemniejszymi barwami na końcówkach futra.

Śniadawe owczarki szetlandzkie mają również białe plamy na szyi, klatce piersiowej i nogach. Ten wzór jest powszechnie znany u owczarków szetlandzkich i dodaje im ich charakterystyczny wyglądu – tak jak na powyższym zdjęciu.

Powszechność śniadego zabarwienia u owczarków szetlandzkich

Śniady kolor ubarwienia sierści jest najczęściej spotykanym kolorem u owczarków szetlandzkich.

Dzieje się tak ponieważ śniady kolor związany jest z genem dominującym nad pozostałymi genami odpowiednimi za powstawanie innych kolorów.

W przeciwieństwie do innych ras psów gdzie kolor czarny jest zazwyczaj dominującym genem, u owczarków szetlandzkich czarny jest genem recesywnym

W genetyce wyróżnia się geny dominujące i recesywne. Geny dominujące są wyrażane w fenotypie (którym jest fizyczny wygląd psa) nawet jeśli istnieje tylko jedna kopia tego genu.

Z drugiej strony geny recesywne ulegają wyróżnieniu w fenotypie (wyglądzie zewnętrznym psa) tylko wtedy, gdy istnieją dwie kopie takiego genu.

U owczarków szetlandzkich czerń jest genem recesywnym, co oznacza, że jest wyrażana w fenotypie tylko wtedy, gdy istnieją dwie kopie „czarnego” genu. To dlatego śniady kolor jest najczęstszym kolorem występującym u owczarków szetlandzkich, ponieważ jest genem dominującym nad pozostałymi genami.

Na podstawie bazy danych z ponad dwudziestoma tysiącami owczarków szetlandzkich udało mi się określić przybliżoną ilość śniadych owczarków szetlandzkich w populacji tej rasy.

Około 65% wszystkich owczarków szetlandzkich posiada ubarwienie śniade. W praktyce oznacza to, że 2 na 3 owczarki szetlandzkie będą miały śniady kolor swojej sierści.

Jak powszechny jest kolor śniady u owczarków szetlandzkich- diagram
Diagram przedstawiający przybliżoną ilość śniadych owczarków szetlandzkich w całkowitej populacji owczarków szetlandzkich na podstawie bazy danych klubów kynologicznych

Należy zauważyć, że chociaż śniady jest najczęstszym kolorem u owczarków szetlandzkich, rasa ta występuje również w wielu innych kolorach, w tym między innymi czarnym, blue-merle i czarno-białym. Więcej na temat różnych kolorów sierści owczarków szetlandzkich możesz dowiedzieć się w artykule: Jakie są najpopularniejsze kolory sierści owczarków szetlandzkich.

Każdy kolor ma swoje niepowtarzalne piękno i urok, a wielu entuzjastów owczarków szetlandzkich ma swoje osobiste preferencje, jeśli chodzi o kolor ich owczarka. Nie zmienia to jednak faktu, ze kolor śniady pozostaje najpopularniejszym kolorem wśród miłośników owczarków szetlandzkich na całym świecie.

Czy śniade owczarki szetlandzkie zrzucają więcej sierści niż inne kolory?

Wszystkie owczarki szetlandzkie niezależnie od ich koloru gubią sierść. Zrzucanie sierści to naturalny proces, przez który przechodzą psy, aby pozbyć się starego lub zniszczonego futra i zrobić miejsce dla nowej sierści.

Owczarki szetlandzkie są znane z tego, że zrzucają sierść ze zróżnicowana intensywnością. W zależności od indywidualnego psa mogą to robić w sposób umiarkowany bądź ekstremalny. Zrzucanie sierści może być bardziej wyraźne w określonych porach roku, takich jak wiosna i jesień. By się na to przygotować i wiedzieć co zrobić podczas okresu linienie zapraszam do przeczytania: Czy owczarki szetlandzkie potrzebują szczególnej pielęgnacji w okresie linienia?

Biorąc to pod uwagę, nie ma dowodów sugerujących, że śniade owczarki szetlandzkie zrzucają więcej sierści niż inne kolory tej rasy psów (również podczas okresu linienia).

śniady owczarek szetlandzki na piasku i wydmach

Linienie (proces zrzucania starej sierści u psów) zależy od wielu czynników, w tym genetyki danego psa, zdrowia, wieku, środowiska zewnętrznego i stylu życia psa, a nie od koloru jego sierści.

Niektórzy entuzjaści owczarków szetlandzkich sugerują, że śniade owczarki szetlandzkie mogą gubić mniejsze ilości sierści niż inne kolory, ponieważ ich futro jest krótsze i ciaśniej “upakowane” niż futra owczarków w innych kolorach ale jest to tylko i wyłącznie niepotwierdzona teoria.

Ważne jest, aby zapamiętać, że niezależnie od koloru sierści, owczarki szetlandzkie wymagają regularnej pielęgnacji, aby kontrolować ich futro zwłaszcza w okresie intensywnego linienia.

Może to obejmować szczotkowanie ich sierści kilka razy w tygodniu, kąpanie ich w razie potrzeby i przycinanie futra, jeśli stanie się zbyt długie lub splątane.

Dowiedz się więcej na ten temat:
Jak często kąpać owczarka szetlandzkiego?
Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w pielęgnacji?

Czy śniade owczarki szetlandzkie są zdrowe?

Nie ma dowodów na to, że śniade owczarki szetlandzkie są bardziej narażone na jakiekolwiek choroby z powodu swojego koloru sierści.

Owczarki szetlandzkie są ogólnie zdrowymi psami, ale podobnie jak wszystkie rasy psów, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne.

Niektóre z problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na komfort życia owczarków szetlandzkich, obejmują otyłość, niedoczynność tarczycy, problemy ze stawem biodrowym oraz schorzenia oczu.

Oprócz tych schorzeń jednym z najbardziej dotkliwych jest również zapalenie skórno-mięśniowe, które jest genetyczną chorobą autoimmunologiczną atakującą skórę i mięśnie psa. Ten stan może powodować wypadanie włosów, zmiany skórne i osłabienie mięśni, a w ciężkich przypadkach może nawet zagrażać życiu psa.

Należy zauważyć, że chociaż wyżej wymienione problemy zdrowotne mogą być bardziej powszechne u owczarków szetlandzkich, nie są one specyficzne tylko i wyłącznie dla śniadych owczarków.

Jak w przypadku zakupu każdej rasy psów, ważne jest, aby przez adopcja wybrać renomowanego hodowcę (tutaj znajdziesz listę hodowli owczarków szetlandzkich), który przeprowadzi badania zdrowotne swoich psów hodowlanych i zapewni swoim owczarkom szetlandzkim regularną opiekę weterynaryjną w celu utrzymania ich w jak najlepszej formie.

Różne odcienie śniadych owczarków szetlandzkich

Śniade owczarki szetlandzkie mogą różnic się w kolorze i zabarwieniu swojej sierści. Mogą również mieć różne warianty kolorystyczne swojego futra, od jasnozłotego do ciemnego mahoniu.

Dodatkowo, mogą u nich występować różne białe lub brązowe plamy na sierści, które będą różnić się ilością, wielkością i lokalizacją.

Niektóre śniade owczarki szetlandzkie mogą mieć przeważnie brązowa sierść z zaledwie kilkoma białymi znaczeniami na klatce piersiowej lub stopach, podczas gdy inne mogą mieć bardziej równomiernie rozłożoną mieszankę brązów, bieli i czerni.

różne odcienie śniadego owczarka szetlandzkiego
Różne zabarwienia owczarków szetlandzkich

Dodatkowo cieniowanie śniadej sierści owczarków szetlandzkich może się różnić. Niektóre z nich mogą mieć jednolity odcień na całej powierzchni swojego ciała, podczas gdy inne mogą mieć ciemniejsze odcienie na grzbiecie i jaśniejsze po bokach.

Tekstura ich sierści może się również różnić, przy czym niektóre owczarki szetlandzkie mają bardziej pluszową, grubą sierść, podczas gdy inne mogą mieć cieńsze i bardziej delikatne futro.

Pielęgnacja śniadych owczarków szetlandzkich

Śniade owczarki szetlandzkie niekoniecznie są trudniejsze do pielęgnacji niż pozostałe psy tej rasy występujące w innych kolorów.

Potrzeby pielęgnacyjne wszystkich owczarków szetlandzkich będą zależeć od ich indywidualnego rodzaju i tekstury sierści, a nie od samego koloru futra.

Owczarki szetlandzkie mają podwójną sierść, z miękkim podszerstkiem i dłuższą, grubszą sierścią zewnętrzną. Dodatkowo, owczarki zrzucają swoja sierść sezonowo, z większym nasileniem w okresie wiosennym i jesiennym. Wymagają więc one regularnego szczotkowania, aby zapobiec matowieniu i splątaniu się sierści.

To powiedziawszy, niektóre owczarki szetlandzkie mogą mieć grubszą, bardziej pluszową sierść, która wymaga częstszego szczotkowania i pielęgnacji w celu utrzymania futra w jak najlepszym porządku.

Inne osobniki mogą mieć bardziej delikatną, cieńszą sierść, która jest łatwiejsza do pielęgnacji ale może być bardziej narażona na urazy i zacięcia. Tekstura i grubość sierści owczarka szetlandzkiego może się różnić niezależnie od ich koloru.

dwa śniade owczarki szetlandzkie
Dwa śniade owczarki szetlandzkie o różnych futrach

Osobowość śniadych owczarków szetlandzkich

Śniade owczarki szetlandzkie są znane ze swoich pozytywnych cech charakteru (tak jak inne kolory tej rasy psów). Są one bardzo przychylne ludziom i maja umiejętność szybkiego uczenia się i trenowania nawet z początkującymi właścicielami. (dowiedz się jakie są w mojej opinii najlepsze cechy owczarków szetlandzkich.

Uwielbiają one również spędzać czas ze swoimi rodzinami i wchodzić w interakcje ze swoimi właścicielami.

Są również znani z delikatności i cierpliwości, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi.

Są to pozytywne cechy które dotyczą wszystkich owczarków szetlandzkich niezależnie od ich koloru ubarwienia.

Owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na szkolenie i przodują w zawodach posłuszeństwa i agility (torze przeszkód).

śniady owczarek szetlandzki

Owczarki szetlandzkie szybko się uczą i dobrze reagują na różnego rodzaju metody treningowe. Śniade owczarki szetlandzkie nie są tutaj wyjątkiem, a ich inteligencja i chęć posłuszeństwa sprawiają, że tresura tych psów jest przyjemnością.

Oprócz możliwości trenowania, owczarki szetlandzkie są również znane z czujności i ochrony swojej rodziny.

Mogą szczekać na nieznajomych lub nieznane dźwięki, ale zazwyczaj nie są agresywne w stosunku do ludzi bądź innych zwierząt. To czyni z nich dobre psy stróżujące które nie są nadmiernie agresywne bądź terytorialne.

Specjalne wymagania śniadych owczarków szetlandzkich

Śniade owczarki szetlandzkie mają podobne potrzeby i wymagania jak wszystkie inne owczarki szetlandzkie.

Wlicza się w to regularną potrzebę codziennych ćwiczeń, pielęgnacji i stymulacji umysłowej.

Nie ma konkretnych dowodów sugerujących by śniade owczarki szetlandzkie potrzebowały jakieś wyjątkowe opieki w porównaniu z innymi kolorami owczarków szetlandzkich.

Regularna pielęgnacja jest ważna dla wszystkich owczarków szetlandzkich, w tym śniadych, aby utrzymać ich długą i grubą sierść w dobrym stanie.

Ważne jest również zapewnienie im wielu okazji do ćwiczeń i stymulacji umysłowej, ponieważ są energiczną i przyzwyczajona do pracy rasa psów pasterskich.

Popularność śniadych owczarków szetlandzkich

Nie znalazłem żadnego źródła, które wprost stwierdziłoby, że śniade owczarki szetlandzkie są bardziej popularne wśród właścicieli owczarków szetlandzkich w porwaniu z innymi kolorami.

Jednak ze względu, że śniady kolor jest najczystszym oraz kultowym kolorem tej rasy są one bardzo popularne wśród hodowców i miłośników psów na całym świecie.

Preferencje dotyczące określonego koloru mogą się jednak różnić w zależności od poszczególnego właściciela.

Niektórzy mogą preferować klasyczny śniady kolor, podczas gdy inni mogą woleć uderzający blue-merle lub elegancki czarny kolor.

Dodatkowo trendy lub moda mogą wpływać na popularność określonego koloru w danym momencie. Na przykład może nastąpić gwałtowny wzrost popularności określonego koloru, jeśli pojawi się on w popularnym filmie lub programie telewizyjnym.

Ostatecznie kolor owczarka szetlandzkiego nie wpływa na ich osobowość ani temperament. Wszystkie owczarki szetlandzkie, niezależnie od koloru swojej sierści, są znane ze swojej inteligencji, lojalności i czułości wobec swojego właściciela i swojej rodziny.

Czytaj dalej

Owczarek szetlandzki – pełen opis rasy
5 rzeczy o których chciałbym wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego
Negatywne cechy owczarków szetlandzkich – opinie właścicieli
Jakie są miesięczne i roczne koszty utrzymania owczarka szetlandzkiego?
Jakie są typowe problemy z zachowaniem u owczarków szetlandzkich?

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły