Ile ruchu potrzebuje owczarek szetlandzki każdego dnia

ile ruchu potrzebuje owczarek szetlandzki

Jeśli chcesz zaadoptować owczarka szetlandzkiego i zastanawiasz się czy będziesz miał wystarczająco dużo czasu który będziesz w stanie poświecić swojemu nowemu towarzyszowi to trafiłeś w odpowiednie miejsce by się tego dowiedzieć.

Od samego początku mogę was zapewnić, że owczarki szetlandzkie nie są wymagającymi psami jeśli chodzi o potrzeby aktywności fizycznej i z tego powodu nadają się dla zarówno początkujących właścicieli jak i dla osób starszych.

Ile ruchu potrzebuje owczarek szetlandzki każdego dnia

Dorosły owczarek szetlandzki będzie potrzebował około 2 – 2,5 godzin intensywnego ruchu każdego dnia. Wliczyć w to należy zarówno spacery (łącznie około 60 minut) jak i rozłożone w czasie domowe sesje zabaw i treningu (łącznie 60 – 90 minut).

Jeśli zorganizujesz odpowiednie zajęcia oraz zaopatrzysz swojego owczarka w zabawki to nie powinieneś mieć większych problemów z zapewnieniem swojemu Sheltie wystarczającej ilości stymulacji każdego dnia.

Biegnący owczarek szetlandzki
Owczarek szetlandzki podczas spaceru

Ze względu na swoje rozmiary owczarki szetlandzkie będą potrzebowały więcej stymulacji umysłowej i mniej wysiłku fizycznego niż ich kuzyni z rasy collie.

Dlatego, 2-3, 20 minutowe spacery połączone z zabawą i wąchaniem powinny być wystarczające dla dorosłego owczarka szetlandzkiego by dać mu możliwość wyszalenia się i wybiegania.

Dodatkowo, 1-1,5 godziny zabawy i ćwiczeń w domu powinny dopełnić jego potrzeby zapewniając mu zarówno wysiłek fizyczny jak i zaangażowanie umysłowe którego psy typu collie tak bardzo potrzebują.

Porównanie potrzeb Sheltie do potrzeb innych psów

Dla tych którzy nigdy nie mieli psa, nawet 2 godziny mogą wydawać się sporym wymogiem.

Większość z nas musi przecież chodzić do pracy oraz dopełnić innych codziennych obowiązków. Czy zatem łatwo będzie nam znaleźć 2-2,5 godziny na zabawę z psem? Jeśli chcesz adoptować owczarka szetlandzkiego to będziesz musiał jakoś zorganizować czas dla swojego psa.

Mogę was jednak zapewnić, że 2 godziny to nie jest aż tak dużo w porównaniu z wymaganiami innych popularnych psów. Wiem to z własnego doświadczenia.

W porównaniu z innymi, większymi rasami, owczarki szetlandzkie są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu oraz zapewnieniu im codziennej dawki ćwiczeń i wysiłku fizycznego.

Dla przykładu psy typu aporterów (Labradory czy Golden retrievery), najpopularniejsze rasy psów na świecie potrzebują w rzeczywistości minimum 4 godzin dużej dawki wysiłku fizycznego, szczególnie gdy są młode.

Nawet mniejsze psy takie jak pudle czy spaniele będą wymagać więcej czasu i ruchu na świeżym powietrzu niż owczarki szetlandzkie.

Jeśli rozważasz innego psa z rodziny psów collie to i border collie, i owczarek australijski, i owczarek szkocki będą bardziej wymagające pod względem zarówno wysiłku fizycznego jak i potrzeb stymulacji umysłowej.

Z tego powodu owczarki szetlandzkie nadają się o wiele lepiej dla tych właścicieli którzy mają mniej czasu, bądź z innych powodów nie są w stanie zaoferować swojemu psu wielogodzinnych spacerów i zabaw ale nadal chcę mieć inteligentnego psa z którym będą mogli wychodzić na przyjemne nie męczące spacery.

Ile ruchu potrzebuje szczeniak owczarka szetlandzkiego

Okres szczenięcy to czas w którym owczarek szetlandzki będzie się rozwijał i dlatego potrzebuje ujścia dla swojej energii. W tym czasie nasz pies będzie poznawał świat i każdy nowy patyk, nieznany odgłos czy nieoczekiwany ruch będzie dla niego interesującą zachętą do zabawy.

Poznawanie nowych psów w okolicy, zabawy z innymi ludźmi czy odkrywanie nowych ścieżek w parku będą stymulowały naszego owczarka do aktywności. Dlatego młode owczarki szetlandzkie będą potrzebowały nieco więcej ruchu niż te w dojrzałym wieku.

Młode Sheltie będą chętnie bawić się na dworze przez kilka godzin, (szczególnie w towarzystwie innych psów) jeśli im nie będziesz przeszkadzał. Jest to korzystne dla jego dorastania, aklimatyzacji z innymi psami oraz dla ogólnego samopoczucia. Dlatego musisz przyzwyczaić się do myśli, że w młodości Twojego owczarka będziesz musiał mu poświecić więcej czasu niż będzie to potrzebne w przyszłości.

Warto jednak pamiętać, że okres szczenięcy bardzo szybko mija. Dlatego nastaw się pozytywnie i korzystaj z możliwości i ochoty swojego szczeniaka do wspólnych gier i zabaw zanim z tego wyrośnie.

Dowiedz się więcej:

Jak często powinienem wyprowadzać szczeniaka owczarka szetlandzkiego na spacer?
Czy owczarki szetlandzkie mogą mieszkać w małych mieszkaniach?
Czy owczarki szetlandzkie mogą żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi?
Czy owczarki szetlandzkie nadają się na psy towarzyszące dzieciom?

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły