Czy i dlaczego owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki?

czy i dlaczego owczarki szetlandzkie ścigaja ptaki

Jednym z negatywnych aspektów posiadania owczarka szetlandzkiego może być jego zachowanie w stosunku do ptaków. Od najmłodszych lat owczarki szetlandzkie wykazują spore zainteresowanie wszystkim co się rusza wliczając w to wszelakiego typu ptaki. Od kaczek i gołębi po większe ptaki drapieżne owczarki szetlandzkie są chętne do pościgu za wszystkim co posiada skrzydła.

Jeśli rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego powinieneś być świadomy temu zachowaniu oraz temu jak należy postępować z młodymi owczarkami tak by już od najmłodszych lat kontrolować to zachowanie i nauczyć swojego psa odpowiedniego zachowania w stosunku do ptaków.

Czy owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki?

Naturalny instynkt owczarków szetlandzkich sprawia, że bardzo chętnie wdają się one w pościg za ptakami znajdującymi się zarówno na ziemi jak i tymi w powietrzu. Przez dekady owczarki szetlandzkie były wykorzystywane do ochrony gospodarstw przed dziką zwierzyną w tym ptaków drapieżnych. To sprawiło, że są one bardzo wyczulone na ptaki i instynktownie angażują się w interakcję za każdym razem gdy widzą je w swoim sąsiedztwie.

Podczas gdy w dzisiejszych czasach drapieżniki takie jak kuny czy lisy są rzadziej spotykane (szczególnie w miastach), ptaki występują praktycznie wszędzie i nadal stanowią bardzo silny bodziec który uruchamia mocno zakorzeniony instynkt owczarków szetlandzkich do ochrony swojego środowiska.

Mój owczarek szetlandzkie zaczął reagować na ptaki w wieku 4-5 miesięcy a trening oduczający pogoni za ptakami zajął mi kilka miesięcy, i do tej pory nie jest zakończony.

owczarek szetlandzki patrzy na ptaki

Jest to jednak moje osobiste doświadczenie dlatego aby dowiedzieć się więcej na ten temat postanowiłem po raz kolejny zasięgnąć wiedzy pozostałych właścicieli owczarków szetlandzkich i zapytać jakie są ich doświadczenia z owczarkami szetlandzkimi goniącymi za ptakami.

Czy Twój owczarek szetlandzki ściga ptaki – ankieta i doświadczenie właścicieli

W tej ankiecie zadałem następujące pytanie “Czy Twój owczarek szetlandzki ściga ptaki”. Wyniki pokazują, że co drugi owczarek szetlandzki (49%), niezależnie od wieku i płci, wdaje się w pościg za ptakami w każdej sytuacji.

Dodatkowo, co piątemu owczarkowi szetlandzkiemu (21%) zdarza się gonić za ptakami od czasu do czasu gdy ma na to ochotę, siły i możliwości.

Zaledwie 30% respondentów uważa, że ich owczarki nie ścigają ptaków w ogóle, bądź całkowicie przestały gonić za ptakami w pewnym momencie swojego życia.

Czy owczarki szetlandzkie ścigają ptaki  ankieta i doświadczenie właścicieli

Z powyższej ankiety wynika, że w rzeczywistości 70% owczarków szetlandzkich wdaje się w pościg za ptakami, zarówno tymi na ziemi jak i tymi już w powietrzu.

Dlaczego owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki

Jest kilka powodów dla których owczarki szetlandzkie są tak bardzo skłonne do pościgu za ptakami. Poniżej omówię trzy główne przyczyny tego zachowania.

Historia rasy

Od początku swojego pochodzenia, owczarki szetlandzkie były wykorzystywane do specyficznej pracy.

Jako psy pasterskie, owczarki szetlandzkie miały na celu zaganianie i opiekę nad stadami zwierząt gospodarstw domowych oraz pilnowanie upraw rolnych.

Jednym z głównych zadań które należały do tych psów było odstraszanie dzikich zwierząt które mogły powodować straty oraz niszczyć uprawy rolne.

W gronie zwierząt które stanowiły potencjalny problem dla hodowców i rolników były również ptaki.

Owczarki szetlandzkie pomimo swoich niewielkich rozmiarów okazały się idealnymi psami do odstraszania wszelkiego rodzaju małych drapieżników (w tym ptaków) które stanowiły zagrożenie dla dorobku ich właścicieli poprzez wykorzystanie swojej zwinności, szybkości oraz zamiłowaniu do szczekania.

Z biegiem czasu, coraz więcej owczarków szetlandzkich było hodowanych do tego typu pracy, co sprawiło, że zaganianie i odstraszanie ptaków stało się naturalną częścią ich charakteru.

Instynkt

Przez lata hodowcy owczarków szetlandzkich skupiali się na hodowaniu tych psów które jak najlepiej reprezentowały oryginalne i mocno pożądane cechy tej rasy.

Sprawiło to, że cechy takie jak szczekanie, wysoki poziom czujności i chęć do pracy pasterskiej zostały jeszcze bardziej utrwalone w genach dzisiejszych owczarków szetlandzkich.

Ich czujność i aktywna natura w połączeniu z instynktem ochronnym sprawiają, że owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju chaotyczne ruchy i nieznane odgłosy.

Ptaki stanowią doskonałą okazję dla owczarków szetlandzkich na zaangażowanie swojego instynktu a bez odpowiedniego treningu bardzo ciężko będzie nam opanować ten naturalny aspekt występujący u owczarków szetlandzkich.

owczarek szetlandzki goni za kaczkami

Podsycanie złego zachowania

Kolejnym powodem dla którego owczarki szetlandzkie mogą objawiać większą ochotę ścigania za ptakami jest brak treningu i nieumyślne zachęcanie psa do pościgów przez jego właściciela.

Jest to przede wszystkim widoczne podczas pierwszych 12 miesięcy życia owczarka szetlandzkiego gdy ich właściciele nie reagują na niewłaściwe zachowanie swoich młodych psów uważając je za normalne bądź zabawne.

W ten sposób wzmacniają w swoich owczarkach przekonanie, że ściganie ptaków jest czymś normalnym i należy do codziennej rutyny.

Dodatkowo brak odpowiedniego treningu bądź korygowanie tego zachowania w odpowiednim momencie sprawia, że instynkt bierze górę nad psem który uczy się ścigać ptaki przy każdej okazji.

Czy ściganie ptaków jest niebezpieczne?

W zdecydowanej większości przypadków, owczarki szetlandzkie nie są agresywne w stosunku do ptaków.

Owczarki szetlandzkie były hodowane tak, by odstraszać ptaki drapieżne a nie polować na nie.

Dlatego, większość sytuacji w których owczarki szetlandzkie angażują się w pościg za ptakami zakończy się krótkim pościgiem i głośnym szczekaniem które ma na celu odstraszenia ptaków a nie wyrządzenia im jakiejkolwiek krzywdy.

Po kilku minutach pies powinien zakończyć swoją „pracę” i powrócić do właściciela.

Niestety w miejscach publicznych, w miastach bądź przy ruchliwych ulicach, jakikolwiek pościg może stanowić duży problem i zagrożenie dla psa jak i dla innych ludzi.

Dlatego, warto trzymać swojego owczarka na długiej smyczy (tutaj przykład takiej smyczy) jeśli nie jesteśmy w 100% pewni jego posłuszeństwa i uczyć go codziennie jak powinien reagować na obecność ptaków w swoim otoczeniu.

Dodatkowo, komendy takie jak „stój”, „czekaj”, „noga”, „do mnie”, „zostaw” oraz przywołanie bądź kontakt wzrokowy na swoje imię są podstawową częścią treningu bez których nie będziemy mogli nauczyć odpowiedniego zachowania naszego psa na widok ptaków.

Czy to zachowanie ustąpi po jakimś czasie?

Z biegiem czasu i przy udziale odpowiedniego treningu możliwe jest opanowanie instynktu ścigania ptaków u owczarków szetlandzkich.

Jednak by osiągnąć pełen sukces i nauczyć naszego owczarka szetlandzkiego jak odpowiednio zachowywać się w towarzystwie ptaków będziemy potrzebowali sporo czasu, cierpliwości i konsekwencji w treningu. Nic nie przychodzi z dnia na dzień a i oduczenie naszego psa ścigania ptaków również będzie czasochłonnym przedsięwzięciem.

W niektórych przypadkach pies są zniechęci się do gonienia za ptakami w pewnym momencie i skupi się na innych czynnościach, jednak są to odosobnione przypadki. W zdecydowanej większości przypadków będzie trzeba użyć codziennego treningu i odczulania psa na pościgi za ptakami.

W treningu tym pomocne będą smakołyki jako nagroda za dobre zachowanie, długa smycz, odpowiednie komendy takie jak „zostaw” bądź „patrz” (patrz na mnie) i konsekwencja w działaniu.

Dodatkowo, możesz wcielić kilka zmian w codziennej rutynie swojego psa tak by przestawić go na bardziej zrelaksowany styl życia w przeciwieństwie do tego z dużym stopniem gotowości do pracy która aktywuje instynkt pościgu.

owczarek szetlandzki patrzy na kaczki na wodzie

Nie baw się w aportowanie

Aportowanie może być bardzo dobra zabawą gdy chcemy zachęci naszego psa do ruchu, ale w pewnych przypadkach może powodować wzmocnienie instynktu łupu i chęci do ścigania przedmiotów bądź poruszających się zwierząt.

Ja sam zauważyłem, że mój owczarek szetlandzki ni z tego ni z owego wdawał się w pogoń za przelatującymi ptakami podczas gry w aportowanie, podczas gdy wcześniej tego nie robił.

Rzucanie piłki, która działa na psa jak uciekająca zwierzyna za która trzeba gonić, w krótkim odcinku czasu sprawia, że pies jest cały czas podekscytowany.

Dodatkowo procesy chemiczne zachodzące w jego mózgu sprawiają, że za każdym razem gdy złapie piłkę jest nagradzany za to zachowanie wydzielającymi się hormonami. To sprawia, że po jakimś czasie Twój pies zaczyna szukać czegoś za czym może biegać w pościgu bo daje mu to satysfakcję i przyjemność.

By uspokoić i zrelaksować swojego psa by nie był cały czas czujny i gotowy na pościg, spróbuj zaprzestać rzucania mu piłki i w zamian daj mu patyk do gryzienia, bądź zaangażuj jego zmysł węchu poprzez rozsiewanie małych smakołyków w trawie i zachęcanie swojego owczarka do poszukiwania ich.

Gryzienie i wąchanie to dwa naturalne sposoby na odstresowanie psa. W ten sposób sprawisz, że Twój owczarek będzie bardziej zrelaksowany i spokojny podczas waszych spacerów a jego koncentracja będzie skupiona na czynnościach które będą go uspokajać a nie pobudzać do pogoni za ptakami.

Cały czas trenuj swojego psa

Podczas spacerów, nawet jeśli jest to krótki spacer, postaraj się włączyć elementy treningu by codziennie uczyć swojego owczarka jak powinien się zachowywać.

Opanuj kilka podstawowych poleceń takich jak „czekaj”, „zostaw” i „patrz na mnie” by mieć kontrolę nad swoim psem. Te polecenie to podstawy i będą one bardzo przydatne w innych sytuacjach nie tylko podczas odczulania psa na ptaki.

Zawsze miej ze sobą smakołyki

oczywiście zawsze trzymaj w kieszeni kilka smakołyków tak by móc nagrodzić swojego psa za dobre zachowanie.

Im lepsza jakość tych smakołyków tym bardziej Twój pies będzie chciał słuchać Twoich poleceń, więc pamiętaj o tym podczas zakupu smakołyków do trenowania swojego psa.

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Dodatkowe Artykuły