7 głównych zalet owczarków szetlandzkich

zalety owczarka szetlandzkiego

Jako dumny właściciel owczarka szetlandzkiego mogę oficjalnie potwierdzić, że posiadanie owczarka szetlandzkiego to sama przyjemność.

Po spędzeniu kilku lat z moim owczarkiem szetlandzkim, doceniłem wiele korzyści płynących z posiadania psa tej rasy. Od ich lojalnej i serdecznej osobowości po zdolność adaptacji oraz chęć do pracy i zabawy, owczarki szetlandzkie są naprawdę świetnymi towarzyszami dla wszystkich ludzi niezależnie od ich wieku, zainteresowań i otoczenia.

Poniżej podzielę się z wami siedmioma najbardziej atrakcyjnymi (moim zdaniem) zaletami które wywodzą się z posiadania owczarka szetlandzkiego.

Niezależnie od tego, czy rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego, czy po prostu chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, mam nadzieję, że ten artykuł pozytywnie wpłynie na Twoja ocenę owczarków szetlandzkich i zachęci Ciebie do adopcji tego psa.

Więc bez zbędnych ceregieli zanurzmy się w świat pozytywnych cech owczarków szetlandzkich i odkryjmy, co sprawia, że jest to tak wspaniała rasa psów.

A potem sprawdź: 7 największych wad owczarków szetlandzkich oraz Negatywne cechy owczarków szetlandzkich – opinie właścicieli

Owczarki szetlandzkie są bardzo łatwe do wyszkolenia i wyróżniają się posłuszeństwem

Zacznijmy od rzeczy oczywistej. Owczarki szetlandzkie to bardzo inteligentne i posłuszne psy, które dobrze reagują na większość metod treningu.

Psy te bardzo szybko się uczą i łatwo przyswajają nowe polecenia co sprawia, że trening z nimi jest wyjątkowo przyjemny i w miarę łatwy.

Rasa ta jest silnie zmotywowana do pracy co również nie jest bez znaczenia bowiem sprawia to, że owczarki szetlandzkie chętnie słuchają swoich właścicieli i dobrze radzą sobie z szybkim przyswajaniem jego poleceń.

szczeniak owczarka szetlandzkiego uczy się podawać łapę
najlepiej jak najwcześniej zacząć naukę i szkolenie owczarka szetlandzkiego

W rzeczywistości owczarki szetlandzkie często przodują w pokazach posłuszeństwa i są znane z tego, że zdobywają najwyższe wyróżnienia w przeróżnych konkursach i turniejach dla psów.

Ich wrodzony instynkty pasterski i rezolutna natura czynią z nich idealnych kandydatów do treningu posłuszeństwa. W konsekwencji sprawia to, że owczarki szetlandzkie są w stanie nauczyć się złożonych poleceń i dokładnie je wykonać na każdy ruch swojego właściciela.

Owczarki szetlandzkie są również doskonałe w innych pracach i nietypowych zadaniach, takich jak śledzenie zapachów bądź prace poszukiwawcze. Ich naturalna inteligencja i umiejętności posłuszeństwa sprawiają, że owczarki szetlandzkie są bardzo wszechstronna rasą psów.

Umiejętności szkolenia i wzorowe posłuszeństwo owczarków szetlandzkich sprawia, że są one doskonałym wyborem dla osób poszukujących wysoce przystosowanej i łatwej w prowadzeniu rasy pas, która nie będzie sprawiać wielu problemów wychowawczych w domu i poza domem.

Dowiedz się więcej: Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w tresurze podstawowych komend?

Owczarki szetlandzkie mają czułą i lojalną naturę, dzięki czemu są wspaniałymi towarzyszami

Owczarki szetlandzkie mają serdeczną i lojalną naturę, co czyni je wspaniałymi towarzyszami zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi.

Psy te tworzą silne więzi ze swoimi właścicielami i są bardzo oddane swoim rodzinom, często podążając za nimi po domu i szukając ich uwagi i uczucia przez większą część dnia.

Owczarki szetlandzkie to rasa, która bardzo dobrze rozwija się i uczy dzięki interakcji międzyludzkiej.

Psy te lubią spędzać czas ze swoimi właścicielami i bardzo szybko przywiązują się do ludzi ze swojego otoczenia.

Jeśli im tylko na to pozwolisz, owczarki szetlandzkie potrafią okazywać swoje uczucia i radość obsypując swoich właścicieli psimi pocałunkami i przytulaniem.

Mają one również zabawną stronę i lubią angażować się w gry i zajęcia ze swoimi rodzinami, co czyni je doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi lub osób aktywnych.

owczarek szetlandzki aportujący piłkę tenisowa
Chyba każdy owczarek szetlandzki lubi gonić za piłkami

Lojalność owczarków szetlandzkich to kolejna cecha, która czyni z nich doskonałych towarzyszy.

Owczarki szetlandzkie stają się bardzo lojalne i opiekuńcze gdy zwiążą się ze swoim właścicielem. Ta cecha uczyniła owczarki szetlandzkie popularnymi psami stróżującymi i psami pomagającymi osobom niepełnosprawnym szczególnie w małych mieszkaniach.

Ponadto ich czuły charakter czyni je doskonałymi psami terapeutycznymi.

Owczarki szetlandzkie maja uspokajające właściwości (przynajmniej dla mnie) i są one w stanie zapewnić komfort i towarzystwo osobom przebywającym w szpitalach, domach opieki bądź innych placówkach opieki zdrowotnej.

Czuła i lojalna natura owczarków szetlandzkich jest nie do opisania słowami i trzeba jej spróbować by wiedzieć jak bardzo psy te kochają ludzi i ich towarzystwo. To czyni je doskonałymi towarzyszami dla tych, którzy szukają kochającego i oddanego psiaka, który będzie lojalnym partnerem na całe życie.

Owczarki szetlandzkie to stosunkowo małe psy

Owczarki szetlandzkie to średnia rasa psów, co czyni je odpowiednim wyborem dla ludzi którzy nie chcą się męczyć z większymi psami, bądź nie maja miejsca i finansów na utrzymanie dużej rasy psa. Wielkość owczarków szetlandzkich jest atutem z kilku powodowy.

Po pierwsze psy średnich rozmiarów nie potrzebują tyle miejsca co większe psy i bezproblemowo odnajdą się w mniejszych mieszkaniach lub domkach.

Owczarki szetlandzkie maja zazwyczaj od 33 do 40 centymetrowy wzrostu i ważą od 6 do 12 kilogramów (więcej na temat idealnej wagi owczarków szetlandzkich znajdziesz tutaj), co oznacza, że nie wymagają dużo przestrzeni życiowej i mogą dobrze się rozwijać w mniejszych środowiskach mieszkalnych.

Ponadto, mniejszy wzrost jest bardziej ekonomiczny, gdyż koszt utrzymania owczarka szetlandzkiego wliczając w to cenę pożywienia, zabawek i środków do pielęgnacji jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku dużych psów.

mały owczarek szetlandzki stoi na dworze
owczarki szetlandzkie to psy niewielkich rozmiarów

Pomimo mniejszych rozmiarów owczarki szetlandzkie są rasą aktywną i wymagają regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Jednak ich potrzeby ruchowe można zaspokoić codziennymi spacerami lub zabawą na mniejszym terenie.

Owczarki szetlandzkie są również zdolne do przystosowania się do różnych sytuacji życiowych i mogą przystosować się do życia na mniejszych przestrzeniach, o ile zaspokoisz ich codzienne potrzeby w zakresie ćwiczeń i stymulacji umysłowej.

Kolejną zaletą ich mniejszych rozmiarów jest to, że są łatwiejsze w transporcie, co może być zaletą dla osób, które często podróżują lub zabierają ze sobą psa na wyjazdy lub wakacje.

Dodatkowo, przy odpowiedniej opiece i treningu mogą dobrze wpasować się w mniejszych mieszkaniach zlokalizowanych w centrum miasta gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na luźne bieganie.

Owczarki szetlandzkie są zdrową rasą

Owczarki szetlandzkie są zdrową rasą psów które żyją nawet ponad 14 lat (więcej na ten temat tutaj). Jak wszystkie rasy psów, owczarki szetlandzkie mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne, ale w ogólnym rozrachunku są one znane ze swojego dobrego zdrowia i samopoczucia.

Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych, na które mogą być podatne owczarki szetlandzkie, obejmują dysplazję stawu biodrowego, postępujący zanik siatkówki (PRA) i chorobę von Willebranda.

Dysplazja stawu biodrowego to stan, w którym staw biodrowy nie rozwija się prawidłowo, co może prowadzić do zapalenia stawów i bólu bioder. PRA to zwyrodnieniowa choroba oczu, która może prowadzić do ślepoty, natomiast Choroba von Willebranda to skaza krwotoczna, która wpływa na zdolność psa do krzepnięcia krwi.

Jednak wielu z tych stanów można zapobiec lub skutecznie leczyć szczególnie gdy zostaną one wcześnie wykryte.

Regularne kontrole weterynaryjne i opieka profilaktyczna, taka jak właściwa dieta i ćwiczenia, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego owczarka szetlandzkiego i zapobiec rozwojowi wielu z tych problemów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej: Jak długo żyją owczarki szetlandzkie + ankieta i doświadczenia właścicieli

Owczarki szetlandzkie są dobrym wyborem dla początkujących właścicieli

Owczarki szetlandzkie są bardzo elastyczną rasa psów którą można przystosować i wyszkolić do życia bądź pracy w przeróżnych warunkach. Te psy są znane ze swojej inteligencji i chęci do współpracy, co czyni je doskonałym wyborem do szkolenia i treningu posłuszeństwa.

Sprawia to, że owczarki szetlandzkie są bardzo dobrym wyborem dla osób które nie miały wcześniej psa i które nie są ekspertami w wychowaniu i szkoleniu czworonogów.

Dzięki wrodzonym cechom posłuszeństwa owczarki szetlandzkie łatwiej nauczyć podstawach poleceń i przyzwyczaić do najbliższego otoczenia niż inne psy które mogą sprawiać o wiele więcej problemów wychowawczych.

Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności wychowawczych bądź chcesz zakupić psa który nie będzie sprawiał Ci zbyt wielu problemów to owczarki szetlandzkie są idealnym psem dla Ciebie.

Nawet podczas okresu dojrzewania w którym psy mogą sprawiać dodatkowe problemy z powodu swojego niedojrzałego charakteru owczarki szetlandzkie potrafią zachowywać się bardzo dobrze i słuchać poleceń swoich właścicieli tak by można było kontrolować ich zachowanie i uczyć je odpowiednio żyć w zgodzie z innymi zwierzętami i ludźmi w ich otoczeniu.

Wiecej na ten temat możesz dowiedzieć sie czytając ten artykuł “Czy owczarki szetlandzkie nadają się na psy dla początkujących właścicieli?

Owczarki szetlandzkie tworzą bardzo silna więź ze swoimi właścicielami

Owczarki szetlandzkie mają silne poczucie lojalności wobec swoich właścicieli i często tworzą silne więzi ze swoimi rodzinami.

Sprawia to, że Twój owczarek zawsze będzie chciał być blisko Ciebie i będzie szukał sposobów na to by spędzać czas razem z Tobą niezależnie czy pracujesz, odpoczywasz, spisz czy gotujesz.

Jest to jedna z najlepszych cech owczarków szetlandzkich, szczególnie jeśli jesteś osoba która potrzebuje takiego rodzaju uczuć i więzi pomiędzy sobą a swoim psem.

Owczarki szetlandzkie będą obdarowywały Cię godzinami uwagi poświęconej tylko i wyłącznie Tobie i z chęcią będą czekać na zabawę bądź inna rozrywkę które będą mogły spędzić z Tobą jako swoim właścicielem.

Owczarki szetlandzkie są wyjątkowo przywiązane do swoich rodzin co sprawia, że bardzo często stają w centrum uwagi podczas spotkań rodzinnych bądź wieczorów w towarzystwie naszych znajomych.

Ich chęć uczestniczenia w życiu rodzinnym jest ogromna a ich energia i chęć do zabawy sprawia, że dzieci maja możliwość wyłądowania swojej energii razem ze swoim ukochanym psem w bezpieczny i radosny sposób.

Owczarki szetlandzkie są często opisywane jako „psy na rzepy”, ponieważ uwielbiają być blisko swoich właścicieli i podążają za nimi po całym domu często trzymając zabawkę w pysku dając znak, że nadszedł czas na zabawę.

Owczarki szetlandzkie mają beztroską osobowość

Owczarki szetlandzkie mają beztroską osobowość, która może być zaraźliwa, przynosząc radość i szczęście otaczającym ich osobom. Są znane ze swojej wesołej i figlarnej natury i często są opisywane jako „uśmiechnięte” psy.

owczarek szetlandzki na łące w kwiatach
uśmiechnięty owczarek szetlandzki 🙂

Owczarki szetlandzkie uwielbiają się bawić i zawsze są chętne do zabawy w aportowanie lub zabawy na świeżym powietrzu.

Są psami o wysokim poziomie energii wiec wymagają regularnych ćwiczeń, aby były szczęśliwe i zdrowe.

Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, zabawę w parku, czy udział w treningu bądź zabawę na torze przeszkód, owczarki szetlandzkie uwielbiają aktywność i często wywołują uśmiech na twarzy właściciela swoimi zabawnymi wybrykami.

Ich przyjazna i towarzyska osobowość sprawia, że są również świetnymi towarzyszami spotkań towarzyskich z innymi psami i ludźmi. Uwielbiają poznawać nowych przyjaciół i często witają nieznajomych machając ogonem i przyjaznym zachowaniem.

Owczarki szetlandzkie są również znane ze swojej inteligencji i zdolności do trenowania, co czyni je świetnymi kandydatami do treningu posłuszeństwa i innych zajęć stymulujących ich umysł.

Ogólnie rzecz biorąc, owczarki szetlandzkie to wspaniałe psy, które obdarzone są czuła i beztroską naturą, która może być zaraźliwa, przynosząc radość i szczęście otaczającym ich osobom. Są zabawnymi, przyjaznymi i inteligentnymi psami, które dopasują się do większości rodzin i staną się niezastąpiona częścią życia ich właścicieli!

Przeczytaj również

Czy i dlaczego owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki?
Czy owczarki szetlandzkie dogadują się z kotami?
Czy owczarki szetlandzkie mogą i lubią pływać?
Czy owczarki szetlandzkie są agresywne?

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły