Najnowsze Artykuły

Jak oduczyć owczarka szetlandzkiego ścigania ptaków?

jak zapobiec scigania ptaków przez owczarki szetlandzkie

Ściganie ptaków to jedno z najtrudniejszych zachowań do kontroli i oduczenia wśród owczarków szetlandzkich na które mogą się natknąć właściciele tych psów. Owczarki szetlandzkie były hodowane do wielu prac w tym do odstraszania ptaków na polach uprawnych co sprawia, że mają bardzo głęboko zakorzeniony instynkt pogoni za ptakami. W tym artykule opisze kilka metod z których skorzystałem by przestawić swojego owczarka szetlandzkiego i oduczyć go pogoni za ptakami.

Jak oduczyć owczarka szetlandzkiego ścigania za ptakami?

Jest kilka czynności które mogą być pomocne w procesie oduczania psów (w tym owczarków szetlandzkich) ścigania ptaków. Warto zacząć od codziennego przyzwyczajania psa do obecności ptaków w jego otoczeniu, zachęcania go do zabawy z wykorzystaniem zmysłu węchu oraz wykorzystanie gryzienia jako naturalnej metody do relaksu i obniżenia stanu podekscytowania psa na widok ptaków.

Dodatkowo, warto na jakiś czas odstąpić od zabawy w gry które zachęcają naszego owczarka do aportowania bądź ścigania przedmiotów które mu rzucamy (takie jak aportowanie piłek tenisowych czy frisbee).

Gry te mogą sprawić, że nasz pies będzie bardziej pobudzony i chętny do ścigania poruszających się przedmiotów co w konsekwencji sprawi, że chętniej będzie inicjował pościgi za ptakami bądź innymi małymi zwierzętami (wiewiórkami, kotami).

Zrozumienie mowy ciała swojego owczarka szetlandzkiego oraz zapewnienie mu długich spacerów podczas których będzie mógł się wybiegać również są istotne do oduczenia psa pościgów za niepożądanymi obiektami.

Metody których używam by odczulić mojego owczarka szetlandzkiego ścigania za ptakami

Poniżej opisałem wszystkie metody z których sam korzystam by oduczyć swojego psa gonienia ptaków i kontrolować swojego owczarka szetlandzkiego podczas interakcji z ptakami.

Można z nich korzystać pojedynczo bądź połączyć je ze sobą w dowolnej kolejności tak by znaleźć najlepszy sposób dopasowany do swojego psa.

Przyzwyczaj owczarka szetlandzkiego do przebywania z ptakami

Pierwszym krokiem do oduczenia swojego owczarka pościgu za ptakami jest odpowiednie przyzwyczajenie go do obecności ptaków w jego codziennym otoczeniu.

Możesz to uczynić poprzez codzienne wystawianie swojego psa na obecność ptaków w kontrolowanym i bezpiecznym miejscu powtarzając tą czynność codziennie aż do momentu kiedy pies przestanie się interesować obecnością ptaków które napotka na swojej drodze.

Jeśli masz w okolicy park z oczkiem wodnym lub stawem zapewne znajdziesz tam również ptaki. Zabierz ze sobą kawałek chleba i codziennie zabieraj swojego owczarka ze sobą gdy idziesz karmić kaczki bądź gołębie.

W ten sposób Twój pies przyzwyczai się do obecności ptaków (ich zachowania, ich dzwięku) i po pewnym czasie nie będą one dla niego tak interesujące gdyż będzie z nimi zaznajomiony.

Jednak, przyzwyczajanie psa do obecności ptaków może nie być wystarczające do oduczenia naszego owczarka pogoni za ptakami. Dlatego proces przyzwyczajania owczarka szetlandzkiego do ptaków warto połączyć z innymi metodami kontroli psa by uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Mowa ciała owczarków szetlandzkich

Każdy właściciel owczarka szetlandzkiego powinien być zaznajomiony z mową ciała swojego psa. Pozwoli mu to na odpowiednie zrozumienie intencji psa i zareagowanie zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

W przypadku pościgu za ptakami (bądź innymi zwierzętami) owczarki szetlandzkie mogą okazywać poniższe zachowanie:

  • nagłe zatrzymanie się i…
  • …wpatrywanie się w jeden punkt, obiekt, zwierzę
  • uszy skoncentrowane i stojące
  • brak reakcji na polecenia swojego właściciela
  • przykucanie do pozycji tropiącej

Gdy zauważysz jeden bądź kilka z powyższych znaków należy jak najszybciej skorygować swojego owczarka i odciągnąć jego uwagę od obiektu na którym się skoncentrował. Możesz to uczynić poprzez kilka sposobów z wykorzystaniem psich smakołyków bądź głośnego dźwięku który przyciągnie uwagę Twojego psa.

Gdy widzisz, że Twój owczarek szetlandzki koncentruje się na Tobie, zachęć go do zabawy w poszukiwanie smakołyków bądź daj mu przedmiot którym będzie mógł się bawić.

Zaprzestań gry w aportowanie (przynajmniej na jakiś czas)

Jedną z czynności która może powodować wzmożoną chęć do pościgów za ptakami u psów jest zachęcanie ich do gier typu aportowanie.

Gry te sprawiają, że pies w krótkim przedziale czasowym zostaje wielokrotnie nagradzany wydzielającymi się hormonami za pościg za piłką. To sprawia, że jego ochota na kontynuowanie zabawy jest coraz większa, a chemiczna reakcja w jego organizmie sprawia, że pies zaczyna się fiksować na piłce i innych przedmiotach które mogą dać mu podobną przyjemność.

Po dwóch tygodniach po odstawieniu rzucania piłki mojemu owczarkowi szetlandzkiemu zauważyłem, że jego zachowanie w stosunku do ptaków (w szczególności latających w pobliżu ptaków) zmieniło się nie do poznania.

Zamiast gry w aportowanie zastąp ją innymi czynnościami takimi jak…

Zabawy z wykorzystaniem zmysłu węchu

Ta metoda sprawdza się doskonale podczas spacerów i pozwala psu na wykorzystanie swojego zmysłu węchu oraz podnosi poziom stymulacji umysłowej naszego owczarka podczas codziennych spacerów.

Zabawy w wąchanie bądź poszukiwanie ukrytych przedmiotów są bardzo proste i nie wymagają żadnej wiedzy a jedynie dobrej jakości psich smakołyków.

Za każdym razem gdy zabierasz swojego psa na spacer, gdy widzisz przed sobą ptaki poproś swojego psa o uwagę i rzuć przed sobą psi smakołyk tak by Twój pies musiał go odnaleźć.

Sprawi to, że Twój owczarek zacznie wykorzystywać swój zmysł węchu co pozwoli mu zrelaksować się i da mu możliwość wykorzystanie swojej energii w bardziej spokojny i kojący sposób.

Po kilku tygodniach zobaczysz różnicę w zachowaniu swojego owczarka który będzie bardziej zrelaksowany podczas spacerów i mniej pobudzony i chętny do pogoni za ptakami.

Patyki – daj owczarkowi coś do gryzienia

Patyki to świetne przedmioty których zazwyczaj jest pod dostatkiem i co najlepsze są za darmo.

Wykorzystaj to i pozwól swojemu owczarkowi bawić się z patykami tak by mógł wyładować część swojej energii poprzez delikatne gryzienie patyków.

Gryzienie przedmiotów działa na psy kojąco co pomoże Ci uspokoić swojego psa i utrzymać jego poziom energii na niższym poziomie.

Psy które gonią za ptakami zazwyczaj mają wysoki poziom energii a pogoń jest dla nich atrakcyjną propozycją gdyż mogą w ten sposób pozbyć się swojej energii.

Zachęcanie psa do wyładowania energii poprzez zabawę i gryzienie patyków to subtelny sposób na wyładowanie części energii psa oraz na uspokojenie go i zrelaksowanie podczas codziennych spacerów.

Codzienne ćwiczenia

Psy z natury są bardziej aktywne z rana dlatego jeśli jest to tylko możliwe, warto wyprowadzić swojego owczarka na długi spacer po przebudzeniu.

Pozwoli on zniwelować pewną część energii którą pies ma po długim odpoczynku w nocy i sprawi, że nasz pies będzie mniej ochoczy do pościgów oraz innego niepożądanego zachowania.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu owczarkowi porannych długich spacerów to musisz mu to wynagrodzić podczas spacerów wieczornych.

Tak czy inaczej owczarki szetlandzkie potrzebują co najmniej godziny porządnego wysiłku fizycznego każdego dnia a im więcej okazji do takiego wysiłku im zapewnisz tym będą one mniej zaangażowane w inne czynności których nie akceptujesz.

Korzystaj z długiej smyczy

Długa smycz jest bardzo przydatna do treningu owczarków szetlandzkich gdyż pozwala na swobodę psu równocześnie dając nam kontrole nad naszym psem gdybyśmy tego potrzebowali.

Przydaje się to w momentach gdy potrzebujemy skorygować zachowanie naszego owczarka szetlandzkiego tak by dać mu do zrozumienia, że jego zachowanie jest niedopuszczalne, bądź by zwrócić jego uwagę na nas.

Długie smycze dostępne są w kilku rozmiarach zaczynając od 5 a kończąc na 20 metrach długości.

Ja korzystam z 5 i 10 metrowej smyczy wykonanej z odpornego na różne warunki pogodowe Biothane, która sprawuje się doskonale w każdej sytuacji oraz jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości i przechowywaniu.

Czy owczarki szetlandzkie są przyjacielskie w stosunku do obcych ludzi?

owczarki szetlandzkie i obcy ludzie

Psy rozwijają się dzięki towarzystwu i interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku ras takich jak owczarki szetlandzkie które znane są ze swojej towarzyskiej i radosnej natury. Ale czy życzliwość owczarka szetlandzkiego rozciąga się na wszystkich napotkanych ludzi?

W tym artykule opowiem o czynnikach które mogą wpływać na umiejętności społeczne owczarka szetlandzkiego oraz jak możesz pomóc swojemu owczarkowi szetlandzkiemu stać się przyjaznym towarzyszem dla Ciebie oraz dla innych ludzi.

Czy owczarki szetlandzkie są przyjacielskie w stosunku do obcych im ludzi?

Owczarki szetlandzkie są przyjaźnie nastawione do obcych, ale ich poziom życzliwości może się różnić w zależności od ich indywidualnej osobowości, poziomu socjalizacji oraz doświadczenia z młodości. Właściwa socjalizacja oraz odpowiednie szkolenie pomogą owczarkom szetlandzkim rozwinąć dobre nawyki podczas interakcji z ludźmi co poprawi ich podejście do przypadkowo napotkanych, nieznajomych im osób.

Ważne jest, aby socjalizować szczenięta owczarka szetlandzkiego od najmłodszych lat. Socjalizacja (proces wprowadzania psa w nowe środowiska) z różnymi ludźmi, miejscami i doświadczeniami, pomoże rozwinąć psu pewność siebie i przyzwyczaić się do obecności obcych ludzi i zwierząt w różnych okolicznościach.

Należy również pamiętać, że każdy pies jest inny, a na jego zachowanie w stosunku do ludzi mogą mieć wpływ jego geny, szkolenie oraz pozytywne lub negatywne doświadczenie z przeszłości.

Dlatego tak ważna jest indywidualna ocena temperamentu i zachowania każdego psa zanim pozwolisz mu na zabawę i przebywanie w okolicy osób których Twój owczarek szetlandzki nie zna.

Uspołecznienie owczarka szetlandzkiego by czuł się swobodnie wśród ludzi

Socjalizacja szczeniaka owczarka szetlandzkiego od najmłodszych lat jest niezbędna, aby pomóc mu czuć się swobodnie i pewnie w towarzystwie ludzi.

Zaleca się rozpoczęcie socjalizacji tak wcześnie, jak to możliwe, najlepiej między 4 a 12 tygodniem życia, kiedy szczenięta są najbardziej otwarte na nowe doświadczenia.

Aby mieć pewność, że wszystkie interakcje z nowymi ludźmi są pozytywne dla Twojego szczeniaka, dawaj mu smakołyki i chwal go, gdy dobrze się zachowuje. Podczas treningu unikaj zmuszania go do niekomfortowych bądź stresujących sytuacji.

Zacznij zapoznawanie swojego szczeniaka od najbliższej rodziny. Krok po kroku pozwól swoim znajomym i sąsiadom na krótkie interakcję ze swoim psem tak by były one pozytywne i przyjemne dla szczeniaka.

Z czasem możesz wydłużyć zabawę i interakcję gdy jesteś pewny, że Twój pies przyzwyczaił się do przebywania z daną osobą. Stopniowe wprowadzanie nowych doświadczeń jest kluczem do udanej socjalizacji.

Kiedy wystawiasz szczeniaka na kontakt z nowymi ludźmi, ważne jest, aby korzystać z różnych osób w różnym wieku i płci aby pomóc mu poczuć się swobodnie wśród różnych ludzi.

Zapoznanie szczeniaka z nowymi osobami w kontrolowanym środowisku, takim jak cichy park, może pomóc w radzeniu sobie z sytuacją i zapobieganiu przytłaczającym doświadczeniom. Zbyt duża ilość stymulacji może mieć zły wpływ na zachowanie psa podczas początkowej interakcji, dlatego zadbaj o to by miejsce w którym jesteś było spokojne i nie przytłaczało szczeniaka.

Pamiętaj, że socjalizacja to ciągły proces, który powinien trwać przez całe życie owczarka szetlandzkiego, dlatego warto nastawić się na to już od samego początku.

Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli nie zniechęcaj się, tylko konsekwentnie kontynuuj trening ze swoim psem. Po czasie zauważysz zmiany w zachowaniu psa które będą efektem pracy która włożyłeś na wczesnych etapach życia swojego owczarka.

Zachęcanie do pozytywnych interakcji z nowymi ludźmi i wzmacnianie dobrego zachowania smakołykami i pochwałami pomoże Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu stać się przyjaznym i pewnym siebie towarzyszem nawet dla osób które dopiero poznał.

Kiedy owczarek szetlandzki może być agresywny w stosunku do obcych ludzi?

Chociaż owczarki szetlandzkie są ogólnie łagodne z natury, w pewnych okolicznościach mogą wykazywać agresję w kierunku osób których nie znają.

Agresja u owczarków szetlandzkich może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym brakiem socjalizacji, zachowaniem ochronnym, problemami medycznymi, ochroną terytorium bądź brakiem odpowiedniego wychowania.

Socjalizacja jest kluczem do zapobiegania agresywnemu zachowaniu u owczarków szetlandzkich (oraz u innych psów).

Właściwa socjalizacja od najmłodszych lat może pomóc owczarkom szetlandzkim poczuć się komfortowo wśród ludzi i nieznanych im sytuacji. Brak socjalizacji powoduje, że owczarki szetlandzkie stają się lękliwe i agresywne w stosunku do obcych, szczególnie w nowym, nieznanym im środowisku.

Owczarki szetlandzkie mogą również wykazywać zachowania obronne wobec swoich właścicieli, co może prowadzić do agresji wobec obcych ludzi lub odwiedzających gości.

Tego typu zachowanie może się nasilić, jeśli pies czuje się zagrożony lub jeśli właściciel nieświadomie (bądź świadomie) zachęca go do takiego zachowania.

Problemy zdrowotne lub ból mogą również spowodować, że owczarek szetlandzki stanie się agresywny.

Jeśli Twój pies staje się agresywny bez widocznego powodu bądź podczas dotyku możliwe jest, że przyczyną jest ból. W takich wypadkach należy zabrać swojego owczarka do weterynarza, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne które mogą prowadzić do zmiany zachowania u naszego psa.

Niektóre owczarki szetlandzkie mogą stać się agresywne, gdy postrzegają swoje jedzenie, zabawki lub przestrzeń jako zagrożone. To zachowanie jest znane jako ochrona terytorium i może stanowić poważny problem, jeśli nie zostanie szybko rozpoznane i odpowiednio oduczone.

Wreszcie, źle wyszkolony owczarek szetlandzki może nie rozumieć właściwego zachowania wokół ludzi i może uciekać się do agresji albo siły fizycznej takiej jak agresywne skakanie bądź szczekanie, jeśli poczuje się zagrożony lub niepewny.

Agresja u każdego psa jest poważnym problemem, który należy rozwiązać z pomocą profesjonalisty. Jeśli Twój owczarek szetlandzki zachowuje się agresywnie w stosunku do ludzi, ważne jest, aby zasięgnąć porady tresera psów tak aby ustalić pierwotną przyczynę agresji i opracować plan zmiany tego zachowania.

Oznaki strachu i niechęci do ludzi u owczarków szetlandzkich

Owczarki szetlandzkie są ogólnie psami towarzyskimi, ale mogą wykazywać oznaki dyskomfortu lub strachu w stosunku do obcych im ludzi. Rozpoznanie ich jest konieczne, aby zapewnić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu bezpieczeństwo i wygodę podczas przypadkowych kontaktów z obcymi osobami.

Jedną z najbardziej oczywistych oznak tego, że owczarek szetlandzki czuje się niekomfortowo w obecności obcych ludzi, jest jego mowa ciała. Napięte mięśnie, sztywna postawa, podwinięty ogon lub spłaszczone uszy, mogą wskazywać, że pies czuje się niekomfortowo lub czuje się zagrożony w danej sytuacji.

Twój owczarek szetlandzki może również unikać kontaktu wzrokowego i próbować oddalić się od osoby lub sytuacji w której czuje się niepewnie.

Kolejnym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, to warczenie. Owczarki szetlandzkie mogą warczeć, szczekać lub skomleć, gdy czują się niekomfortowo. Te odgłosy są sposobem, w jaki Twój pies wyraża swoje niezadowolenie i przekazuje ci swoje uczucia na temat sytuacji w której się znalazł.

Niektóre owczarki szetlandzkie mogą próbować ukryć się lub unikać osoby lub sytuacji z którą maja do czynienia, jeśli czują się niekomfortowo.

Mogą również próbować wycofać się do kąta lub całkowicie opuścić obszar który uważają za strefę zagrożenia. To wyraźny znak, że Twój pies nie czuje się komfortowo i nie chce brać udziału w interakcji z obcą osobą.

Jeśli Twój owczarek szetlandzki wykazuje którekolwiek z tych zachowań, ważne jest, aby dać mu przestrzeń i nie zmuszać go do interakcji z ludźmi lub sytuacjami, które sprawiają, że czuje się niekomfortowo.

Zamiast tego, krok po kroku zachęcaj swojego psa do interakcji z dana osobą nagradzając go przekąskami za postępy i zaangażowanie. Pomimo tego, że w niektórych przypadkach przyzwyczajenie się do nowych osób może zająć trochę czasu, warto poświęcić się i spokojnie przyzwyczajać swojego owczarka do interakcji z obcymi.

Zaowocuje to lepszą i szybszą interakcją naszego psa z osobami obcymi w przyszłości co ułatwi życie psu i nam jako jego właścicielom.

Należy pamiętać, że każdy owczarek szetlandzki jest wyjątkowy, a ich zachowanie może się różnić w zależności od osobowości i przeszłych doświadczeń.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki dyskomfortu lub strachu u swojego owczarka szetlandzkiego, ważne jest, aby uszanować jego granice i dać mu przestrzeń. Unikaj zmuszania ich do interakcji z ludźmi lub sytuacjami, które sprawiają, że czują się niekomfortowo, i rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera psów, jeśli zauważysz niepokojące objawy w zachowaniu swojego owczarka szetlandzkiego.

Czy owczarek szetlandzki może być zbyt przyjacielski w stosunku do obcych?

Chociaż owczarki szetlandzkie są ogólnie przyjaznymi i towarzyskimi psami, możliwe jest, że będą zbyt przyjazne w stosunku do obcych. Niektórym owczarkom szetlandzkim może brakować naturalnej ostrożności w stosunku do obcych, co może prowadzić do nadmiernego witania się, skakania i podążania za nieznajomymi. Może to stanowić problem na kilka sposobów.

Po pierwsze, zbyt przyjacielski owczarek szetlandzki może nie rozpoznać niebezpiecznej sytuacji, na przykład nieznajomego, który zamierza skrzywdzić psa lub jego właściciela.

Dodatkowo zbyt przyjazny pies może być uciążliwy dla innych, a nawet może stanowić zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa, biegając w kierunku nieznajomych, goniąc za rowerzystami lub wbiegając na ruchliwą ulcę.

Ważne jest, aby nauczyć owczarka szetlandzkiego przyjaznego, ale jednocześnie ostrożnego zachowania w stosunku do obcych.

Zachęcaj swojego owczarka szetlandzkiego do spokojnego zbliżania się do obcych bez nadmiernego podekscytowania bądź skakania. Ponadto naucz go zwracać uwagę na otoczenie i odpowiednio reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje takie jak zbliżające się samochody bądź rowerzystów.

Jak w przypadku każdego zachowania, ważne jest aby zachować równowagę. Twój owczarek szetlandzki powinien być przyjazny w stosunku do obcych, ale także powinien umieć rozpoznać, kiedy należy podejść, a kiedy najlepiej zachować dystans.

Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i wskazówkom Twój owczarek szetlandzki może nauczyć się być przyjaznym, ale ostrożnym towarzyszem dla Ciebie i innym osób w Twojej okolicy.

Czy owczarki szetlandzkie mogą mieszkać w małych mieszkaniach?

owczarek szetlandzki w małym mieszkaniu

Jeśli chcesz adoptować owczarka szetlandzkiego, ale mieszkasz w małym mieszkaniu, możesz się zastanawiać, czy te psy mogą przystosować się do życia na mniejszej przestrzeni w Twoim mieszkaniu.

Dzisiaj omówię czynniki, które należy wziąć pod uwagę, mieszkając z owczarkiem szetlandzkim w małym mieszkaniu i podamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zamienić swoje mieszkanie w wygodny i radosny dom dla Twojego owczarka szetlandzkiego.

Czy owczarki szetlandzkie są odpowiednimi psami dla właścicieli z małymi mieszkaniami?

Nie ma przeciwskazań dla owczarków szetlandzkich do mieszkania na niewielkiej przestrzeni. Owczarki szetlandzkie mogą przystosować się do życia w małym mieszkaniu, pod warunkiem, że ich właściciel zapewni im codzienną dawkę wzmożonego ruchu fizycznego (60 minut bądź więcej) oraz odpowiedniej stymulacji umysłowej dopasowanej do ich indywidualnych potrzeb.

Owczarki szetlandzkie nie potrzebują dużo miejsca do zamieszkania, ale ich wymogi fizyczne sprawiają, że psy które nie mają miejsca do ruchu w domu będą musiały zastąpić go zabawą i ćwiczeniami na świeżym powietrzu podczas codziennych długich spacerów.

Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, ważne jest, abyś zapewnił swojemu owczarkowi szetlandzkiemu wystarczającą ilość stymulacji zarówno fizycznej jak i umysłowej poprzez codzienne spacery, gry i zajęcia stymulujące jego zmysł węchu oraz naturalny instynkt pasterski.

Powinieneś również zadbać o to, aby Twoje mieszkanie było bezpieczne dla Twojego owczarka szetlandzkiego i zapewniało mu wygodną i przytulną przestrzeń do odpoczynku i relaksu.

Ile ruchu potrzebują owczarki szetlandzki, jeśli mieszkają w małym mieszkaniu?

Dorosłe owczarki szetlandzkie wymagają co najmniej 60 minut ruchu i aktywności fizycznej każdego dnia a im więcej ruchu tym lepiej.

Nie wliczam w to czasu spędzonego na zabawie zabawkami, gryzieniu patyków i innych typowo psich zajęć którymi nasz pies angażuje się przebywając w domu.

Ruch fizyczny możne obejmować codzienne spacery, zabawę w aportowanie, bieganie po bezpiecznym terenie, zabawę w wąchanie i szukanie ukrytych przedmiotów lub uprawianie psich sportów, takich jak agility lub tor przeszkód.

Stymulacja umysłowa jest również niezbędna dla tej rasy psów, więc musisz zapewnić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu odpowiednia ilość puzzli, gier interaktywnych i treningu posłuszeństwa by utrzymać swojego psa w dobrej formie umysłowej.

Jakie wymagania wziąć pod uwagę, mieszkając z owczarkiem szetlandzkim w mieszkaniu?

Mieszkając z owczarkiem szetlandzkim w mieszkaniu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego wymagania związane z poruszaniem się po mieszkaniu w swobodny sposób. nasz cel to zapewnienie psu odpowiedniego miejsce do przebywania oraz odpoczynku.

Chociaż owczarki szetlandzkie są średniej wielkości rasą psów (a nawet małą w niektórych przypadkach) to nadal wymagają odpowiedniej ilości przestrzeni do poruszania się i zabawy.

Jednym z podstawowych wymagań dotyczących przestrzeni jest wygodne i przytulne miejsce do odpoczynku i spania. Może to być odpowiedniej wielkości posłanie dla psa lub miejsce z klatką w której pies będzie mógł odpocząć z dala od zgiełku i hałasu.

Jeśli chodzi o przestrzeń fizyczną, Twój owczarek szetlandzki powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się poruszać bez poczucia ciasnoty lub niepotrzebnych ograniczeń.

Może to obejmować wyznaczony obszar do zabawy, taki jak kojec lub wyznaczony kącik w Twoim mieszkaniu, w którym pies może zaangażować się w grę i zabawy.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swojego owczarka szetlandzkiego podczas mieszkania w małych bądź zatłoczonych mieszkaniach.

Powinieneś zapewnić by każdy niebezpieczny przedmiot znajdował się poza zasięgiem Twojego owczarka oraz by podłoga była komfortowa i bezpieczna dla jego stóp i pazurów.

Problemy z zachowaniem u owczarków szetlandzkich mieszkających w małych mieszkaniach

Jak każda rasa psów, owczarki szetlandzkie mogą wykazywać pewne problemy z zachowaniem podczas mieszkania na małej przestrzeni.

Podstawowym problemem jest nadmierne szczekanie. Owczarki szetlandzkie znane są z tego, że dużo szczekają jeśli się nudzą, są niespokojne lub czują, że ich przestrzeń lub terytorium jest zagrożone.

Właściwy trening mogą pomóc w ograniczeniu nadmiernego szczekania, jednak trzeba go rozpocząć bardzo wcześnie i być bardzo konsekwentnym podczas tego treningu.

Kolejną kwestią behawioralną, którą należy wziąć pod uwagę, jest lęk separacyjny.

Owczarki szetlandzkie to rasa, która rozwija się w towarzystwie ludzi i może stać się niespokojna lub zestresowana, gdy jest pozostawiona sama sobie przez dłuższy czas na małej przestrzeni.

Lęk separacyjny może prowadzić do destrukcyjnego zachowania, takiego jak nadmierne gryzienie przedmiotów domowych lub próby kopania w podłodze bądź na meblach takich jak kanapa czy łózko.

Ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać owczarka szetlandzkiego do tymczasowej samotności i zapewnić mu mnóstwo stymulacji umysłowej oraz zabawek, tak aby nasz pies był czymś zajęty podczas Twojej nieobecności.

Wreszcie, owczarki szetlandzkie są rasą pasterską i mogą wykazywać zachowanie pasterskie również w mieszkaniu.

Zachowanie pasterskie może obejmować próby zaganiania innych zwierząt domowych (takich jak koty), podgryzanie przedmiotów i mebli, wpatrywanie się przez okno oraz szczekanie bądź wycie.

Właściwe szkolenie i socjalizacja mogą pomóc ograniczyć to zachowanie i przekierować energie psa w bardziej odpowiedni i przydatny sposób.

Szkolenie owczarka szetlandzkiego do życia w mieszkaniu

Szkolenie i socjalizacja są kluczowe do przystosowania owczarka szetlandzkiego do bezstresowego mieszkania w każdej sytuacji.

Jednym z podstawowych aspektów szkolenia jest nauczenie swojego owczarka szetlandzkiego podstawowych komend posłuszeństwa, takich jak „siad”, „leżeć”, „zostań” i „do mnie”. Będą one bardzo przydatne do kontrolowania psa w domu, oraz są one podstawą do wielu innych komend których możesz nauczyć swojego psa w przyszłości.

Dodatkowo, trening posłuszeństwa może pomóc Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu zrozumieć, czego się od niego oczekuje w różnych sytuacjach, a także pomóc w zbudowaniu silnej więzi między Tobą a Twoim psem.

Socjalizacja owczarka szetlandzkiego to proces zapoznania psa z różnymi ludźmi, zwierzętami domowymi i środowiskami. Proces ten może pomóc Twojemu owczarkowi stać się bardziej pewnym siebie i mniej niespokojnym w nowych sytuacjach.

Socjalizację można trenować poprzez zabieranie swojego psa w różne miejsca, takie jak parki, ścieżki dla ludzi z psami, sklepy zoologiczne oraz inne miejsca w Twoim mieście, w których Twój pies może zapoznać się z nowymi ludźmi i zwierzętami.

Dodatkowo, trening z udziałem klatki może być również pomocny, gdy mieszkasz w mniejszym mieszkaniu.

Trening w klatce pomorze Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu poczuć się pewniej oraz zapewni mu bezpieczną przestrzeń, do której może się wycofać, gdy potrzebuje trochę czasu dla siebie.

Klatka jest również dobrym rozwiązaniem jeśli chcesz zapobiec destrukcyjnemu zachowaniu swojego psa gdy jesteś poza domem.

Zapewnienie wystarczającej ilości ruchu i stymulacji umysłowej ma kluczowe znaczenie dla owczarków szetlandzkich, zwłaszcza gdy mieszkają w małych mieszkaniach.

Włączenie codziennych spacerów, wspólnej zabawy ze swoim właścicielem oraz gry z zabawkami takimi jak układanki czy puzzle pomorze spalić nadmiar energii Twojego psa i utrzyma go w ogólnej dobrej formie umysłowej i fizycznej.

Stosowanie technik pozytywnego treningu, takich jak smakołyki, pochwały i nagrody, pozwoli Ci wzmocnić dobre zachowanie swojego psa i sprawi, że szkolenie Twojego owczarka szetlandzkiego będzie dla Ciebie przyjemnością.

Zabawki i zajęcia zapewniające rozrywkę owczarkowi na mniejszej przestrzeni życiowej

Istnieje kilka zabawek bądź czynności które możesz zapewnić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu, aby zapewnić mu rozrywkę w mniejszej przestrzeni życiowej. Obejmują one:

Zabawki-puzzle

Zabawki-puzzle to świetny sposób na stymulację umysłową i zaangażowanie każdego psa.

Te zabawki zwykle mają ukryte smakołyki w przegródkach i schowkach do których Twój pies musi dostać aby uzyskać schowaną tam nagrodę.

Tego rodzaju zabawki zapewniają psu zajęcie na kilka do kilkunastu minut w zależności od trudności zabawki i zazwyczaj są świetną opcją dla właścicieli którzy chcą zaangażować psa w rozwiązywanie problemów oraz wykorzystać jego zmysł węchu.

Zabawki do żucia

Zabawki do żucia zaspokoją naturalną potrzebę gryzienia owczarków szetlandzkich, a także pomogą mu w utrzymaniu czystych i zdrowych zębów.

Rozważ kupno zabawek wykonanych z trwałych materiałów, takich jak guma lub nylon oraz w jaskrawych kolorach by można było je łatwiej odnaleźć na wypadek gdy pies postanowi schować gdzieś swoją zabawkę.

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne mają na celu zaangażowanie psa w zabawę i zapobieganie nudzie. Przykładami zabawek interaktywnych są różnego rodzaju liny do przeciągania, piłki, frisbee i zabawki piszczące.

Tego typu zabawek jest mnóstwo w sklepach bądź w Internecie i są one zazwyczaj dosyć tanie, choć warto rozważyć zakup lepszej jakości zabawki tak by nie stanowiła one problemu zdrowotnego dla psa.

Sesje treningowe

Domowe sesje treningowe zapewnią stymulację umysłową Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu, a także pomogą wzmocnić dobre zachowanie i posłuszeństwo Twojego psa.

Rozważ nauczenie swojego owczarka sztuczek lub popracuj nad treningiem posłuszeństwa podczas zabawy tak by Two pies mógł wykazać się przydatnością w domu poprzez aportowanie listów, wkładaniem swoich zabawek do koszyka na zabawki bądź zamykaniu drzwi.

Zabawy

Towarzystwo z innymi psami jest świetnym sposobem na zapewnienie rozrywki i stymulacji umysłowej Twojego owczarka szetlandzkiego.

Rozważ zorganizowanie zabaw z innymi psami w swoim kompleksie apartamentów lub lokalnym parku. Umów się z innymi właścicielami psów w swojej okolicy na wspólne spacery bądź dołącz do szkółki dla psów w swoim mieście.

Podczas zabawy ważne jest, aby regularnie zamieniać zabawki owczarka szetlandzkiego tak aby zapobiec nudzie i zapewnić mu zaangażowanie i stymulacje przez długi czas.

Ponadto zawsze powinieneś nadzorować swojego psa podczas zabawy wszelakimi zabawkami, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

Szczekanie owczarka szetlandzkiego w mieszkaniu

Zarządzanie szczekaniem owczarka szetlandzkiego w mieszkaniu jest niezbędne do utrzymania spokojnego środowiska życia dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Poniżej podałem kilka wskazówek, które pomogą Ci opanować szczekanie Twojego owczarka szetlandzkiego.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje szczekanie naszego owczarka szetlandzkiego w danym momencie. Czy są one znudzone, niespokojne czy tez reagują na odgłosy dochodzące z zewnątrz?

Zidentyfikowanie przyczyny jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu z nadmiernym szczekaniem u owczarków szetlandzkich.

Zmęczony i pobudzony umysłowo owczarek szetlandzki jest mniej skłonny do nadmiernego szczekania. Dlatego, upewnij się, że Twój pies ma wystarczająco dużo ruchu i czasu na zabawę podczas dnia a w szczególności z rana.

Jeśli jest to możliwe, zabierz swojego psa na długi poranny spacer. W ten sposób dasz mu szanse na wyładowanie swojej energii po całej nocy i zniwelowaniu chęci do szczekania.

Interaktywne zabawki i puzzle mogą zapewnić stymulację umysłową Twojemu owczarkowi lecz nigdy w pełni nie zastąpią ruchu fizycznego. Dlatego, tego typu zabawki powinny być używane jako ciekawy dodatek do codziennej rutyny a nie substytut.

Wyszkolenie owczarka szetlandzkiego, by zachowywał się cicho na komendę, może być pomocne w opanowaniu jego instynktu i nadmiernego szczekania ale trzeba tego typu trening zacząć bardzo wcześnie bo już od 12-16 tygodnia życia psa.

Pozytywny trening jest skuteczną techniką szkoleniową zachęcającą Twojego psa do pożądanego zachowania. Kiedy owczarek szetlandzki jest cichy, natychmiast go chwal i nagrodź pochwala bądź zabawka. Gdy zacznie szczekać skoryguj jego zachowanie i nagródź go za posłuszeństwo.

Używanie przedmiotów takich jak wentylator lub radio, może pomóc zagłuszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz mieszkania, które mogą zachęcać naszego owczarka szetlandzkiego do szczekania. Może to stworzyć spokojniejsze środowisko dla Twojego psa, przy tym zmniejszając jego szczekanie.

Jeśli szczekanie Twojego owczarka szetlandzkiego nie ustępuje pomimo Twoich najlepszych starań, być może nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalnego trenera psów lub behawiorysty.

Profesjonalista zapewni Ci dodatkowe wskazówki i wsparcie, które pomoże ci zapanować nad szczekaniem Twojego owczarka szetlandzkiego i stworzyć spokojniejsze środowisko życia zarówno dla Ciebie, jak i Twoich sąsiadów.

Czy owczarki szetlandzkie zawsze mają opadające uszy?

uszy owczarka szetlandzkiego

Jedną z podstawowych cech charakterystycznych owczarków szetlandzkich są ich opadające uszy. Dają one owczarkom szetlandzkim (i szkockim) kultowy wygląd którego nie da się zapomnieć.

Jednak czy wszystkie owczarki szetlandzkie mają opadające uszy? W tym artykule odpowiem na to pytanie i przyjrzę się oficjalnym standardom owczarków szetlandzkich by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czy owczarki szetlandzkie zawsze mają opadające uszy?

Pomimo tego, że oficjalny standard rasy owczarków szetlandzkich wspomina opadające końcówki uszu jako cechę pożądaną, nie wszystkie owczarki szetlandzkie mają opadające uszy. Niektóre owczarki szetlandzkie, nawet te z rodowodem, zamiast opadających mogą mieć proste uszy ze spiczastymi końcówkami.

Dzieje się tak z różnych powodów, takich jak indywidualny skład genetyczny psa (uszy odziedziczone po rodzicach) bądź brak wystarczającego owłosienia na czubkach uszu które nie mają wystarczającego ciężaru pod których mogą opaść do przodu.

owczarek szetlandzki z opadającymi końcówkami uszu
Owczarek szetlandzki z opadającymi końcówkami uszu

Czy owczarki szetlandzkie powinny mieć opadające uszy?

Zgodnie z oficjalnymi standardami i wytycznymi klubów kynologicznych na całym świecie owczarki szetlandzkie powinny mieć opadające końcówki swoich uszy.

Polski Związek Kynologiczny (ZKwP) na swoim portalu zamieścił opis standardów uznanych za optymalne przez FCI dla owczarków szetlandzkich. Można tam odnaleźć dokładny opis uszu owczarków szetlandzkich który wygląda następująco:

USZY: małe, umiarkowanie szerokie u nasady, osadzone dość blisko siebie na wierzchołku czaszki. W spoczynku odrzucone do tyłu, przy pobudzeniu nastawione , z końcami opadającymi do przodu

Standard FCI

Dla porównania angielski klub kynologiczny opisuje uszy owczarków szetlandzkich w bardzo podobny sposób (moje tłumaczenie) :

[uszy powinny być] Małe, umiarkowanie szerokie u podstawy, umieszczone dość blisko siebie na czubku czaszki. W spoczynku, odrzucone; w stanie czujności są wysunięte do przodu i noszone w pozycji półwyprostowanej z końcówkami opadającymi do przodu.

The Kennel Club

Ponadto, amerykański klub kynologiczny w swoim opisie standardów dla rasy owczarków szetlandzkich opisuje ich uszy jako:

Uszy [są] małe i elastyczne, wysoko osadzone, noszone w trzech czwartych stojąco, zakończone końcówkami załamanymi do przodu. W spoczynku uszy składają się wzdłuż i są wrzucane z powrotem do falbanki.

AKC.com

Dodatkowo AKC wspomina o nieprawidłowościach i wypaczeniach uszu owczarków szetlandzkich które mogą negatywnie wpłynąć na jego ocenę podczas pokazów.

Wady [uszu] – Ustawione za nisko. Opadające, stojące bądź szpiczaste (jak u nietoperza) lub skręcone uszy. Skóra za gruba lub za cienka

AKC.com

Jak widać, uszy szpiczaste u owczarków szetlandzkich nie są pożądane jeśli pies będzie brał udział w zawodach i pokazach.

Mogą one wpłynąć na ostateczną ocenę psa podczas pokazów i sprawić, że pies ze stojącymi uszami zajmie niższą lokatę niż pies z opadającymi końcówkami uszu.

Czy owczarki szetlandzkie bez opadających uszu mogą byc rodowodowymi psami?

Szpiczaste uszy bądź uszy z końcówkami które nie opadają do przodu nie oznaczają, że nasz pies nie jest rodowodowym owczarkiem szetlandzkim. Znaczy to jedynie, że nie do końca wpisuje się w ściśle określone i restrykcyjne standardy wyglądu zewnętrznego owczarków szetlandzkich.

Pies może odbiegać wyglądem (i zachowaniem bądź temperamentem) od standardów swojej rasy i nadal mieć potwierdzony rodowód i bezapelacyjnie przynależeć do swojej rasy.

Mój owczarek szetlandzki ma rodowód i potwierdzoną historie swoich rodziców pomimo tego, że ma stojące, szpiczaste uszy.

owczarek szetlandzki ze szpiczastymi uszami
Owczarek szetlandzki ze stojącymi uszami

Czy uszy owczarka szetlandzkiego zmieniają się z biegiem czasu?

Możliwe jest, że owczarki szetlandzkie zmienią wygląd swoich uszu podczas dorastania.

Zdarza się, że szczeniaki owczarków szetlandzkich mają opadające uszy za młodu ale tracą tą cechę gdy staja się dorosłe.

Tak się stało z moim owczarkiem, który miał opadające uszy za młodu, lecz z biegiem czasu jego uszy zaczęły być bardziej szpiczaste i opadały coraz mniej aż do momentu gdy w całości pozostały stojące.

szczeniak owczarka szetlandzkiego z opadającymi końcówkami uszu
3 miesięczny owczarek szetlandzki z opadającymi końcówkami uszu

5 rzeczy o których chciałbym wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego

co powinieneś wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego

Jeśli dopiero rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego i wahasz się rozmyślając nad zaletami i wadami tej rasy psów to powinieneś uważnie przeczytać ten artykuł by dowiedzieć się dokładnie jakich negatywów możesz się spodziewać jeśli zdecydujesz się na zakup owczarka szetlandzkiego.

Poniżej przedstawiam listę rzeczy o których, patrząc na to z perspektywy czasu, chciałbym wiedzieć przed zakupem owczarka szetlandzkiego.

Mam nadzieje, że ta lista pomoże Ci w lepszym zrozumieniu czego powinieneś się spodziewać po tej rasie psów oraz pomoże Ci podjąć decyzję o adopcji będąc w pełni świadomym potencjalnych problemów ze swoim psem na które możesz się natknąć w przyszłości.

Zerknij również na: Aktualny spis hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce

Zaczynamy!

1. Owczarki szetlandzkie lubią gonić za ptakami innymi dzikimi zwierzętami

Przed owczarkiem szetlandzkim miałem kilka innych psów takich jak dobermana, spaniela, wyżła krótkowłosego oraz kilka mieszańców psów ulicznych. Jednak, żaden z moich poprzednich psów nigdy nie sprawiał mi tylu problemów ze ściganiem dzikich zwierząt ile sprawia mi owczarek szetlandzki.

Owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na chaotyczne ruchy i różnego rodzaju odgłosy oraz cały czas są przygotowane na pościg za ptakami oraz małymi zwierzętami które mogą napotkać na swojej drodze.

Opisałem to bardziej w artykule „Czy i dlaczego owczarki szetlandzkie ścigają ptaki” gdzie możesz się dowiedzieć o tym, że według właścicieli owczarków szetlandzkich 70% owczarków szetlandzkich wdaje się w pogoń za ptakami.

owczarek szetlandzki patrzy na kaczki na wodzie
Mortek zaganiający kaczki nad stawem

Jest to instynktowna reakcja owczarka szetlandzkiego i sprawia, że przez pierwsze miesiące jeśli nie lata do czasu pełnej kontroli na swoim psem, będziesz musiał trzymać go na smyczy by zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom które mogą być konsekwencją zachowania Twojego psa.

Niestety, gonienie ptaków oraz innych zwierząt sprawia, że codzienne spacery z owczarkiem szetlandzkim mogą być uciążliwe dla ich właścicieli oraz wymagają wplątania odpowiednich elementów treningu posłuszeństwa jeśli chcemy oduczyć naszego psa gonienia za innymi zwierzętami.

2. Owczarki szetlandzkie dużo szczekają

Szczekanie jest naturalnym zachowaniem wszystkich psów jednak niektóre rasy psów szczekają znacznie więcej niż inne rasy.

Owczarki szetlandzkie to psy które lubią i często szczekają, co może być problemem dla ludzi którzy nigdy wcześniej nie mieli psa bądź ich poprzednie psy szczekały niewiele.

Zapewne zastanawiasz się co mam na myśli mówiąc „często szczekają”? Gdy mówię, że owczarki szetlandzkie „często szczekają” mam na myśli to, że większość owczarków szetlandzkich szczeka na wszystko co się rusza i daje jakikolwiek odgłos.

Zgodnie z opinią wielu właścicieli owczarków szetlandzkich (którą możesz znaleźć w mojej ankiecie na ten temat) głównymi bodźcami zachęcającymi ich psy do szczekania są listonosze/dostawcy, dzwonki do drzwi, pukanie, goście, przechodnie na ulicy, odgłosy odkurzacza, pralki, suszarki do włosów, budzika, telewizora, tostera, szczekanie innych psów, widok kotów, dźwięk wiatru, deszczu, przelatujących ptaków, samolotów, kwiatów poruszających się na wietrze i wszystkiego co się rusza i wydaje jakikolwiek nawet najmniejszy dźwięk.

Dlatego, przed zakupem owczarka szetlandzkiego wart zastanowić się czy pies który w genach ma szczekanie będzie odpowiednim psem który idealnie wpasuje się w nasza sytuacje rodzinną (czy mieszkamy samemu czy z dziećmi, bądź osobami starszymi które potrzebują spokoju i ciszy) oraz mieszkaniową (czy mamy dużo sąsiadów, cienkie ściany, chaotyczne środowisko z duża ilością dźwięków).

Oczywiście jest możliwe oduczenie albo kontrolowanie szczekania owczarka szetlandzkiego ale proces ten trzeba zacząć bardzo wcześnie w okolicach 12-tego tygodnia życia naszego owczarka oraz być bardzo konsekwentnym w treningu gdyż im starszy pies tym trudniej będzie go oduczyć instynktownego szczekania.

Dowiedz się więcej: Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w tresurze podstawowych komend?

3. Owczarki szetlandzkie to delikatne psy

Jak wspomniałem wcześniej w swoim życiu miałem kilka psów. Wszystkie z nich były psami dużymi i silnymi dlatego moja interakcja i zabawa z nimi mogła być bardziej intensywna i siłowa.

Owczarki szetlandzkie to jednak niewielkie psy a co za tym idzie trzeba pamiętać by nie bawić się z nimi zbyt ostro.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do większych psów przestawienie się może zając trochę czasu by odpowiednio dopasować poziom intensywności do potrzeb Twojego owczarka szetlandzkiego.

Zbyt intensywna zabawa w młodości może sprawić, że Twój owczarek będzie niechętny do zabawy w wieku starszym i będzie unikał Twojego dotyku i interakcji z Tobą.

Dlatego ważne jest by od samego początku uważnie bawić się ze swoim owczarkiem szetlandzkim i przyzwyczaić go do różnego rodzaju interakcji i delikatnego dotyku które w przyszłości będziemy wykorzystywać podczas zabawy bądź pielęgnacji jego sierści – co może nie być takie łatwe – więcej na ten temat opisałem w Czy owczarki szetlandzkie są łatwe w pielęgnacji?.

Od młodości należy przyzwyczaić swojego owczarka do dotykania jego nóg, pyska i ogona będąc przy tym bardzo ostrożnym i delikatnym by nie wystraszyć swojego psa.

Jeśli nie uda nam się odpowiednio przystosować naszego owczarka szetlandzkiego do naszego dotyku (bądź nasz dotyk jest zbyt twardy), inne codzienne czynności takie jak czesanie, przycinanie pazurów bądź czyszczenie oczu mogą stać się niepotrzebnym problem.

Dowiedz się więcej: Czy owczarki szetlandzkie są podatne na choroby oczu?

Dlatego ważne jest by od samego początku obchodzić się bardzo ostrożnie ze swoim owczarkiem zwłaszcza podczas zabawy i początkowego treningu.

4. Owczarki szetlandzkie potrzebują dużo pielęgnacji

Kolejną kwestią która może zaważyć na ostatecznej decyzji o zakupie owczarka szetlandzkiego są jego wymagania dotyczące pielęgnacji.

Długa i gęsta sierść owczarków szetlandzkich potrzebuje rutynowej pielęgnacji. W rzeczywistości oznacza to, że owczarki szetlandzkie muszą być czesane 2-3 razy w tygodniu by uniknąć problemów ze splątanymi włosami i matowieniem podszerstaka.

owczarek szetlandzki podczas pielegnacji
Codzienne czesanie owczarka szetlandzkiego

Bez rutynowej pielęgnacji i rozczesywaniu sierści owczarka szetlandzkiego psy te zaczną się często drapać i gryźć w miejscach w których splątana sierść sprawia im dyskomfort. To prowadzi do zadrapań skóry, ran, wypadania włosów i bólu.

Bez rutynowej pielęgnacji i ze splątaną sierścią pies nie jest w stanie się zrelaksować i jest częściej pobudzony i podirytowany co przekłada się na inne aspekty codziennego życia psa takie jak interakcja z innymi psami, bądź z właścicielem i jego rodziną.

Pomimo tego, że codzienna pielęgnacją zajmuje zaledwie 10-15 minut i nie wymaga specjalistycznej wiedzy bądź umiejętności, to trzeba pamiętać by była ona częsta i konsekwentna by uniknąć problemów ze skóra i sierścią naszego psa do których będziemy musieli zaangażować profesjonalnego groomera bądź weterynarza.

Dowiedz się również: Czy owczarki szetlandzkie potrzebują szczególnej pielęgnacji w okresie linienia?

5. Problemy z kleszczami

Kolejną kwestia która przyszła mi na myśl dopiero po zakupie owczarka szetlandzkiego to problem z kleszczami. Owczarki szetlandzkie to małe bądź średnie psy które z łatwością wchodzą w każdy zakamarek łąki czy lasu. Bez problemu gubią się również w wysokiej trawie gdzie kleszczy jest od groma. To sprawia, że przynoszą one na swoim futrze sporą ilość tych pasożytów do domu.

owczarek szetlandzki stojący w wysokiej trawie
Wysoka trawa + owczarek szetlandzki = kleszcze

Kolejnym problemem dotyczącej tej kwestii jest ich długa sierść która doskonale chroni i maskuje kleszcze. Kleszcze są zazwyczaj czarne bądź czarno-brązowe i z łatwością mogą zakamuflować się w gęstej, śniadej sierści owczarków szetlandzkich.

To sprawia, że poszukiwanie kleszczy i próba utrzymania owczarka szetlandzkiego z dala od tych pasożytów zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim (gdzie występowanie kleszczy jest większe) może być sporym wyzwaniem dla jego właściciela.

Ja korzystam z wypróbowanego środka przeciwko kleszczom Advantix nazywanego potocznie “spot-on” (który zresztą Wam polecam) i ogólnie jestem z niego zadowolony, jednak żaden środek przeciwko kleszczom nie zatrzyma wszystkich kleszczy dlatego codzienne sprawdzanie psa pod tym kątem jest bardzo ważne by uniknąć niepotrzebnych problemów z tym związanych.

Czy i dlaczego owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki?

czy i dlaczego owczarki szetlandzkie ścigaja ptaki

Jednym z negatywnych aspektów posiadania owczarka szetlandzkiego może być jego zachowanie w stosunku do ptaków. Od najmłodszych lat owczarki szetlandzkie wykazują spore zainteresowanie wszystkim co się rusza wliczając w to wszelakiego typu ptaki. Od kaczek i gołębi po większe ptaki drapieżne owczarki szetlandzkie są chętne do pościgu za wszystkim co posiada skrzydła.

Jeśli rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego powinieneś być świadomy temu zachowaniu oraz temu jak należy postępować z młodymi owczarkami tak by już od najmłodszych lat kontrolować to zachowanie i nauczyć swojego psa odpowiedniego zachowania w stosunku do ptaków.

Czy owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki?

Naturalny instynkt owczarków szetlandzkich sprawia, że bardzo chętnie wdają się one w pościg za ptakami znajdującymi się zarówno na ziemi jak i tymi w powietrzu. Przez dekady owczarki szetlandzkie były wykorzystywane do ochrony gospodarstw przed dziką zwierzyną w tym ptaków drapieżnych. To sprawiło, że są one bardzo wyczulone na ptaki i instynktownie angażują się w interakcję za każdym razem gdy widzą je w swoim sąsiedztwie.

Podczas gdy w dzisiejszych czasach drapieżniki takie jak kuny czy lisy są rzadziej spotykane (szczególnie w miastach), ptaki występują praktycznie wszędzie i nadal stanowią bardzo silny bodziec który uruchamia mocno zakorzeniony instynkt owczarków szetlandzkich do ochrony swojego środowiska.

Mój owczarek szetlandzkie zaczął reagować na ptaki w wieku 4-5 miesięcy a trening oduczający pogoni za ptakami zajął mi kilka miesięcy, i do tej pory nie jest zakończony.

owczarek szetlandzki patrzy na ptaki

Jest to jednak moje osobiste doświadczenie dlatego aby dowiedzieć się więcej na ten temat postanowiłem po raz kolejny zasięgnąć wiedzy pozostałych właścicieli owczarków szetlandzkich i zapytać jakie są ich doświadczenia z owczarkami szetlandzkimi goniącymi za ptakami.

Czy Twój owczarek szetlandzki ściga ptaki – ankieta i doświadczenie właścicieli

W tej ankiecie zadałem następujące pytanie “Czy Twój owczarek szetlandzki ściga ptaki”. Wyniki pokazują, że co drugi owczarek szetlandzki (49%), niezależnie od wieku i płci, wdaje się w pościg za ptakami w każdej sytuacji.

Dodatkowo, co piątemu owczarkowi szetlandzkiemu (21%) zdarza się gonić za ptakami od czasu do czasu gdy ma na to ochotę, siły i możliwości.

Zaledwie 30% respondentów uważa, że ich owczarki nie ścigają ptaków w ogóle, bądź całkowicie przestały gonić za ptakami w pewnym momencie swojego życia.

Czy owczarki szetlandzkie ścigają ptaki  ankieta i doświadczenie właścicieli

Z powyższej ankiety wynika, że w rzeczywistości 70% owczarków szetlandzkich wdaje się w pościg za ptakami, zarówno tymi na ziemi jak i tymi już w powietrzu.

Dlaczego owczarki szetlandzkie lubią ścigać ptaki

Jest kilka powodów dla których owczarki szetlandzkie są tak bardzo skłonne do pościgu za ptakami. Poniżej omówię trzy główne przyczyny tego zachowania.

Historia rasy

Od początku swojego pochodzenia, owczarki szetlandzkie były wykorzystywane do specyficznej pracy.

Jako psy pasterskie, owczarki szetlandzkie miały na celu zaganianie i opiekę nad stadami zwierząt gospodarstw domowych oraz pilnowanie upraw rolnych.

Jednym z głównych zadań które należały do tych psów było odstraszanie dzikich zwierząt które mogły powodować straty oraz niszczyć uprawy rolne.

W gronie zwierząt które stanowiły potencjalny problem dla hodowców i rolników były również ptaki.

Owczarki szetlandzkie pomimo swoich niewielkich rozmiarów okazały się idealnymi psami do odstraszania wszelkiego rodzaju małych drapieżników (w tym ptaków) które stanowiły zagrożenie dla dorobku ich właścicieli poprzez wykorzystanie swojej zwinności, szybkości oraz zamiłowaniu do szczekania.

Z biegiem czasu, coraz więcej owczarków szetlandzkich było hodowanych do tego typu pracy, co sprawiło, że zaganianie i odstraszanie ptaków stało się naturalną częścią ich charakteru.

Instynkt

Przez lata hodowcy owczarków szetlandzkich skupiali się na hodowaniu tych psów które jak najlepiej reprezentowały oryginalne i mocno pożądane cechy tej rasy.

Sprawiło to, że cechy takie jak szczekanie, wysoki poziom czujności i chęć do pracy pasterskiej zostały jeszcze bardziej utrwalone w genach dzisiejszych owczarków szetlandzkich.

Ich czujność i aktywna natura w połączeniu z instynktem ochronnym sprawiają, że owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju chaotyczne ruchy i nieznane odgłosy.

Ptaki stanowią doskonałą okazję dla owczarków szetlandzkich na zaangażowanie swojego instynktu a bez odpowiedniego treningu bardzo ciężko będzie nam opanować ten naturalny aspekt występujący u owczarków szetlandzkich.

owczarek szetlandzki goni za kaczkami

Podsycanie złego zachowania

Kolejnym powodem dla którego owczarki szetlandzkie mogą objawiać większą ochotę ścigania za ptakami jest brak treningu i nieumyślne zachęcanie psa do pościgów przez jego właściciela.

Jest to przede wszystkim widoczne podczas pierwszych 12 miesięcy życia owczarka szetlandzkiego gdy ich właściciele nie reagują na niewłaściwe zachowanie swoich młodych psów uważając je za normalne bądź zabawne.

W ten sposób wzmacniają w swoich owczarkach przekonanie, że ściganie ptaków jest czymś normalnym i należy do codziennej rutyny.

Dodatkowo brak odpowiedniego treningu bądź korygowanie tego zachowania w odpowiednim momencie sprawia, że instynkt bierze górę nad psem który uczy się ścigać ptaki przy każdej okazji.

Czy ściganie ptaków jest niebezpieczne?

W zdecydowanej większości przypadków, owczarki szetlandzkie nie są agresywne w stosunku do ptaków.

Owczarki szetlandzkie były hodowane tak, by odstraszać ptaki drapieżne a nie polować na nie.

Dlatego, większość sytuacji w których owczarki szetlandzkie angażują się w pościg za ptakami zakończy się krótkim pościgiem i głośnym szczekaniem które ma na celu odstraszenia ptaków a nie wyrządzenia im jakiejkolwiek krzywdy.

Po kilku minutach pies powinien zakończyć swoją „pracę” i powrócić do właściciela.

Niestety w miejscach publicznych, w miastach bądź przy ruchliwych ulicach, jakikolwiek pościg może stanowić duży problem i zagrożenie dla psa jak i dla innych ludzi.

Dlatego, warto trzymać swojego owczarka na długiej smyczy (tutaj przykład takiej smyczy) jeśli nie jesteśmy w 100% pewni jego posłuszeństwa i uczyć go codziennie jak powinien reagować na obecność ptaków w swoim otoczeniu.

Dodatkowo, komendy takie jak „stój”, „czekaj”, „noga”, „do mnie”, „zostaw” oraz przywołanie bądź kontakt wzrokowy na swoje imię są podstawową częścią treningu bez których nie będziemy mogli nauczyć odpowiedniego zachowania naszego psa na widok ptaków.

Czy to zachowanie ustąpi po jakimś czasie?

Z biegiem czasu i przy udziale odpowiedniego treningu możliwe jest opanowanie instynktu ścigania ptaków u owczarków szetlandzkich.

Jednak by osiągnąć pełen sukces i nauczyć naszego owczarka szetlandzkiego jak odpowiednio zachowywać się w towarzystwie ptaków będziemy potrzebowali sporo czasu, cierpliwości i konsekwencji w treningu. Nic nie przychodzi z dnia na dzień a i oduczenie naszego psa ścigania ptaków również będzie czasochłonnym przedsięwzięciem.

W niektórych przypadkach pies są zniechęci się do gonienia za ptakami w pewnym momencie i skupi się na innych czynnościach, jednak są to odosobnione przypadki. W zdecydowanej większości przypadków będzie trzeba użyć codziennego treningu i odczulania psa na pościgi za ptakami.

W treningu tym pomocne będą smakołyki jako nagroda za dobre zachowanie, długa smycz, odpowiednie komendy takie jak „zostaw” bądź „patrz” (patrz na mnie) i konsekwencja w działaniu.

Dodatkowo, możesz wcielić kilka zmian w codziennej rutynie swojego psa tak by przestawić go na bardziej zrelaksowany styl życia w przeciwieństwie do tego z dużym stopniem gotowości do pracy która aktywuje instynkt pościgu.

owczarek szetlandzki patrzy na kaczki na wodzie

Nie baw się w aportowanie

Aportowanie może być bardzo dobra zabawą gdy chcemy zachęci naszego psa do ruchu, ale w pewnych przypadkach może powodować wzmocnienie instynktu łupu i chęci do ścigania przedmiotów bądź poruszających się zwierząt.

Ja sam zauważyłem, że mój owczarek szetlandzki ni z tego ni z owego wdawał się w pogoń za przelatującymi ptakami podczas gry w aportowanie, podczas gdy wcześniej tego nie robił.

Rzucanie piłki, która działa na psa jak uciekająca zwierzyna za która trzeba gonić, w krótkim odcinku czasu sprawia, że pies jest cały czas podekscytowany.

Dodatkowo procesy chemiczne zachodzące w jego mózgu sprawiają, że za każdym razem gdy złapie piłkę jest nagradzany za to zachowanie wydzielającymi się hormonami. To sprawia, że po jakimś czasie Twój pies zaczyna szukać czegoś za czym może biegać w pościgu bo daje mu to satysfakcję i przyjemność.

By uspokoić i zrelaksować swojego psa by nie był cały czas czujny i gotowy na pościg, spróbuj zaprzestać rzucania mu piłki i w zamian daj mu patyk do gryzienia, bądź zaangażuj jego zmysł węchu poprzez rozsiewanie małych smakołyków w trawie i zachęcanie swojego owczarka do poszukiwania ich.

Gryzienie i wąchanie to dwa naturalne sposoby na odstresowanie psa. W ten sposób sprawisz, że Twój owczarek będzie bardziej zrelaksowany i spokojny podczas waszych spacerów a jego koncentracja będzie skupiona na czynnościach które będą go uspokajać a nie pobudzać do pogoni za ptakami.

Cały czas trenuj swojego psa

Podczas spacerów, nawet jeśli jest to krótki spacer, postaraj się włączyć elementy treningu by codziennie uczyć swojego owczarka jak powinien się zachowywać.

Opanuj kilka podstawowych poleceń takich jak „czekaj”, „zostaw” i „patrz na mnie” by mieć kontrolę nad swoim psem. Te polecenie to podstawy i będą one bardzo przydatne w innych sytuacjach nie tylko podczas odczulania psa na ptaki.

Zawsze miej ze sobą smakołyki

oczywiście zawsze trzymaj w kieszeni kilka smakołyków tak by móc nagrodzić swojego psa za dobre zachowanie.

Im lepsza jakość tych smakołyków tym bardziej Twój pies będzie chciał słuchać Twoich poleceń, więc pamiętaj o tym podczas zakupu smakołyków do trenowania swojego psa.