Najnowsze Artykuły

Aktualny spis hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce w 2023

aktualne hodowle owczarków szetlandzkich w Polsce

Szukanie hodowców psów to ciężkie przedsięwzięcie. Wielu hodowców nie utrzymuje strony internetowej oraz nie posiada kont na mediach społecznościowych a do swoich klientów dociera poprzez kontakt ze swoimi znajomymi i zaufanymi sobie źródłami.

Przeszukujące internet ciężko jest znaleźć aktualną listę wszystkich działających na terenie Polski hodowców owczarków szetlandzkich. Dlatego postanowiłem wziąć na siebie ten ciężar i stworzyłem najaktualniejszą listę hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce z którymi można się skontaktować jeśli jesteście zainteresowani adopcją owczarka szetlandzkiego.

Dla ułatwienia podzieliłem wszystkich hodowców na województwa w kolejności alfabetycznej.

Lista ta jest i będzie aktualizowana co jakiś czas tak by każdy kto chce znaleźć hodowcę owczarków szetlandzkich w swojej okolicy mógł bez problemu połączyć się z danym hodowcą by dowiedzieć się więcej na temat dostępności szczeniąt.

Chcę podkreślić, że poniższa lista nie jest pełną listą wszystkich hodowli owczarków szetlandzkich w Polsce, lecz aktualna listą hodowców którzy pozostają zrzeszeni w ZKwP oraz posiadają aktualną stronę internetową bądź dane kontaktowe. W ten sposób mogę uniknąć tych hodowców którzy nie praktykują bądź z innych powodów wstrzymali swoje działania tak by utrzymać poniższą listę jak najbardziej aktualną, przejrzystą i pomocną dla tych którzy szukają szczeniąt owczarków szetlandzkich.

Województwo Dolnośląskie

W województwie Dolnośląskim znajduje się 8 aktualnych hodowli owczarków szetlandzkich które oferują swoje usługi mieszkańcom tego regionu.

Województwo Dolnośląskie jest drugim pod kątem ilości hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce województwem zaraz za po województwie Mazowieckim.

Większość hodowców pochodzi z Wrocławia bądź okolic stolicy Dolnego Śląska.

HodowcaMiejscowośćStrona
Animal House (FCI)OleśnicaFacebook
Amoreno (FCI)WrocławOficjalna Strona*
Asketila (FCI)WrocławOficjalna Strona*
Albadorja (FCI)GłogówOficjalna Strona*
Liceliette (FCI)KłodzkoFacebook
Platero Primus (FCI)WrocławOficjalna Strona*
Ventora Miłocice Małe (k. Wrocławia)Oficjalna Strona*
Z Kojca ColiLigota Mała, OleśnicaFacebook

Województwo Kujawsko-Pomorskie

W województwie Kujawsko-Pomorskim znajdują się zaledwie 2 hodowle które można odnaleźć w Internecie i które posiadają jakiekolwiek informacje i dane kontaktowe.

Pomimo tego, że oficjalne zapisanych jest 10 hodowli owczarków szetlandzkich w województwie Kujawsko-Pomorskim 8 z nich nie posiada ani strony internetowej, ani konta na mediach społecznościowych ani innej metody kontaktu.

HodowcaMiejscowośćStrona
Grazula (FCI)Nowa Wieś (k. Grudziądza)Oficjalna Strona*
Psia HusariaWłocławekFacebook

Województwo Lubelskie

Podobnie jak w województwie Kujawsko-Pomorskim tak i w Lubelskim hodowców owczarków szetlandzkich jest niewielu.

Jeśli jesteś z Lubelskiego i zastanawiasz się nad adopcją owczarka szetlandzkiego, może to być nieco trudniejsze niż się spodziewasz.

HodowcaMiejscowośćStrona
Lovesome (FCI)Pałecznica (k.Lubartowa)Oficjalna Strona*

Województwo Łódzkie

Jeśli mieszkasz w województwie Łudzkim i marzysz o posiadaniu owczarka szetlandzkiego, to mam dla Ciebie dobre wiadomości!

W regionie tym działa 7 hodowców tej uroczej rasy, więc znalezienie idealnego pupila nie powinno być żadnym problemem. Choć liczba hodowców może wydawać się niewielka, to dzięki nim zakup owczarka szetlandzkiego w województwie Łudzkim staje się prostszy i bardziej dostępny dla wszystkich miłośników tej wyjątkowej rasy psów niż w wielu innych miejscach w Polsce.

HodowcaMiejscowośćStrona
Bright PassionŁódźFacebook
Enigmatyczny ZakątekDomiechowice, gmina BełchatówOficjalna Strona
Ko-To-RaRogów k. ŁodziOficjalna Strona
Wkiat bałtyku (FCI)WieluńOficjalna Strona
Lohrien (FCI)ŁódźFacebook
Lucky TimeŁódźFacebook
PolcollandPabianice k. ŁodziOficialna Strona

Województwo Małopolskie

Czy myślisz o adoptowaniu owczarka szetlandzkiego w województwie Małopolskim? Jeśli tak, to dobrze się składa! W tym regionie Polski znajduje się 5 dobrze ocenianych hodowców tej sympatycznej i inteligentnej rasy.

Dzięki temu, że owczarki szetlandzkie cieszą się w Małopolsce sporą popularnością, zakup takiego psa powinien być w miarę prosty.

HodowcaMiejscowośćStrona
ChamrStory (FCI)Nowy SączOficjalna Strona
Dimidium (FCI)TrzebiniaFacebook
Figa Ruminy (FCI)KrakówOficjalna Strona
Z Solnej Ziemi (FCI)Siercza k. WieliczkiFacebook
Summer Lady (FCI)KrakówOficjalna Strona

Województwo Mazowieckie

Jeśli szukasz szczeniąt owczarka szetlandzkiego i mieszkasz w województwie Mazowieckim, to jesteś w dobrym miejscu! To właśnie w tym regionie Polski znajduje się największa liczba hodowców owczarków szetlandzkich w całym kraju.

Dzięki temu, że wybór hodowców owczarków szetlandzkich w województwie Mazowieckim jest tak duży, ci, którzy chcą kupić owczarka szetlandzkiego, mają szerokie możliwości i nie będą musieli zbyt długo czekać na dostępne szczenięta.

HodowcaMiejsciwośćStrona
Argonowo (FCI)Izbica k. WarszawyOficjalna Strona
Algraziz (FCI)WarszawaOficjalna Strona
Amor FatiOżarów MazowieckiOficjalna Strona
Con CollinaJedlnia LetniskoOficjalna Strona
Dileilas Sheltie kennel (FCI)HalinówFacebook
Double Vision (FCI)Grodzisk MazowieckiOficjalna Strona
Fulfilled Dream SheltiesCiechanówFacebook
LaboriosoWarszawaOficjalna Strona
VeramenteWarszawaOficjalna Strona
Z Brodzieńskiego GroduWarszawaOficjalna Strona
Z Gwiazdy PorannejWarszawaOficjalna Strona

Województwo Opolskie

W województwie Opolskim aktualnie znajdują się dwie hodowle owczarków szetlandzkich z którymi można się skontaktować w sprawie szczeniąt.

Jeśli zabrakło nam szczęścia i nie ma dostępnych szczeniąt w województwie Opolskim, zawsze możliwe jest sprawdzenia dwóch sąsiadujących, większych województw – Dolnośląskiego bądź Śląskiego gdzie znajduje się więcej hodowców.

HodowcaMiejscowośćStrona
Sound of WisperKędzierzyn-KoźleOficjalna Strona
Quoys (FCI)Kędzierzyn-KoźleFacebook

Województwo Pomorskie

W urokliwym województwie pomorskim, nad brzegami Bałtyku, hodowle owczarków szetlandzkich mają swoje urokliwe miejsce. Obecnie znajduje sie tam 5 aktywnych hodowców.

Jeśli marzysz o dodaniu owczarka szetlandzkiego do swojej rodziny to w województwie Pomorskiem nie powinienneś mieć z tym problemu.

Pięć obecnie aktywnych hodowli owczarków szetlandzkich w województwie Pomorskim oferuje nie tylko szczenięta na sprzedaż, ale także wsparcie i informacje, które będą niezbędne dla nowych właścicieli.

HodowcaMiejscowośćStrona
Enza GoldStarogard GdańskiOficjalna Strona
Free City (FCI)GdańskOficjalna Strona
MorvorenGdańskFacebook
Ponad Wszystko (FCI)Trzebiatkowa k. BytowaOficjalna Strona
Surdykowska (FCI)Pruszcz GdańskiOficjalna Strona

Województwo Podlaskie

W malowniczym województwie Podlaskim, gdzie natura łączy się z tradycją, hodowla owczarków szetlandzkich jest rzadkością. Jest tam tylko jeden czynny hodowca owczarków szetlandzkich, który z pasją i troską dba o te wyjątkowe stworzenia.

Jeśli jesteś z tego regionu i marzysz o posiadaniu owczarka szetlandzkiego, ten hodowca jest Twoim jedynym miejscem, gdzie możesz zakupić szczenię tej uroczej rasy.

W innym przypadku można zerknąć na hodowców znajdujących się w województwie Mazowieckim gdzie wybór hodowców jest zdecydowanie większy.

HodowcaMiejscowośćStrona
Z Biebrzeńskiej DolinyTrzcianneFacebook

Województwo Podkarpackie

Obecnie nie udało mi się namierzyć ani jednego hodowcy owczarków szetlandzkich w województwie Podkarpackim.

Ci którzy szukają szczeniąt owczarka szetlandzkiego zachęcam do sprawdzenia hodowli w sąsiadujących województwach – w. Lubelskim, w. Świętokrzyskim bądź w. Małopolskim.

Województwo Śląskie

W sercu przemysłowego województwa Śląskiego, znajduje się obecnie 5 aktywnych hodowców owczarków szetlandzkich.

Jeśli myślisz o zakupie owczarka szetlandzkiego w województwie Śląskim, te pięć hodowli może być właśnie tym, czego szukasz. Każdy z hodowców oferuje szeroki wybór szczeniąt oraz wiedzy i doświadczenia, aby zarówno psiaki, jak i ich nowi właściciele mogli zacząć swoją wspólną przygodę w najlepszy możliwy sposób.

HodowcaMiejscowośćStrona
Active TeamZabrzeOficjalna Strona
Beautiful Secrets (FCI)RudziceFacebook
Fra WanaheimJastrzębie-ZdrójFacebook
Szetlandzka PrzygodaRybnikOficjalna Strona
Trofeum (FCI)CzęstochowaOficjalna Strona

Województwo Świętokrzyskie

W urokliwym województwie Świętokrzyskim znajduje sie zaledwie jedna otwarta hodowla owczarków szetlandzkich.

Jeśli mieszkasz w województwie Świętokrzyskim i marzysz o posiadaniu owczarka szetlandzkiego, ten jedyny hodowca może spełnić Twoje marzenia, oferując możliwość zakupu szczeniąt.

Jeśli wolisz mieć większy wybór hodowców to warto zajrzeć na hodowców w województwach Śląskim bądź Mazowieckim.

HodowcaMiejscowośćStrona
Szeroka PolanaKielceFacebook

Województwo Warmińsko-Mazurskie

Podobnie jest w województwie Warmińsko-Mazurskim gdzie również działa zaledwie jedna otwarta hodowla owczarków szetlandzkich.

HodowcaMiejscowośćStrona
Sabshai SheepdogsWojciechowiceFacebook

Województwo Wielkopolskie

W województwie Wielkopolskim, znanej z pięknej przyrody i bogatej historii, hodowla owczarków szetlandzkich zyskuje na popularności.

W tym regionie miłośnicy owczarków szetlandzkich mają do wyboru aż sześć różnych hodowców, którzy z pasją i profesjonalizmem zajmuje się hodowlą owczarków szetlandzkich.

Dla tych, którzy chcą zakupić szczenię owczarka szetlandzkiego, wspierając jednocześnie swoje lokalne hodowle, Wielkopolska zdaje się być atrakcyjnym miejscem.

HodowcaMiejscowośćStrona
Amber Sun (FCI)Pniewy k. PoznaniaOficjalna Strona
Anois (FCI)Komorniki Facebook
Diabelskie Rozdroże PoznańOficjalna Strona
My Happy Dog OpalenicaFacebook
Onyx GardenPoznańOficjalna Strona
SerenczasŁagiewnikiOficjalna Strona

Województwo Zachodniopomorskie

W przeciwieństwie do województwa Pomorskiego gdzie mamy kilka dostępnych hodowli owczarków szetlandzkich, w województwie Zachodniopomorskim występuje zaledwie jeden hodowca.

HodowcaMiejscowośćStrona
CasidiTeam (FCI)NowogródOficjalna Strona

Ostatnia aktualizacja listy hodowców owczarków szetlandzkich w Polsce: 04.08.2023
Jeśli jesteś hodowcą owczarków szetlandzkich i chciałbyś znaleźć się na poniższej liście skontaktuj się ze mną poprzez email

* niektóre oficjalne strony internetowe hodowców nie posiadają zabezpieczenia SSL dlatego podczas próby odwiedzin tych stron możesz dostać informację o braku bezpiecznego połączenia.

Czy owczarki szetlandzkie dużo szczekają – ankieta właścicieli Sheltie

Jeśli masz owczarka szetlandzkiego, znasz już pewnie jego skłonność do szczekania – często większą niż u innych ras psów.

W porównaniu z niektórymi spokojniejszymi rasami psów, owczarki szetlandzkie mogą być bardziej “rozmowne” i chętne do szczekania. To może być zarówno plus, jak i minus w zależności od sytuacji i tego, czego potrzebuje jego właściciel.

Niektórzy eksperci od psów twierdzą, że owczarki szetlandzkie szczekają więcej niż przeciętny pies i ja się z tym zgadzam w stu procentach!

Dlaczego tak się dzieje? Cóż, ta tendencja może wynikać z instynktów i genetyki owczarków szetlandzkich.

Wyhodowane do pracy hodowlanej i ochronnej, owczarki szetlandzkie używały szczekania jako narzędzia do komunikacji, kontroli stad i ochrony mienia.

Ale to nie tylko geny mają tu duży wpływ. Tak naprawdę to, jak bardzo Twój owczarek szetlandzki będzie szczekał, zależy od wielu czynników, takich jak jego charakter, wychowanie, trening i środowisko w których się znalazł.

Owczarek wychowany w spokojnym domu, z odpowiednią ilością ćwiczeń i zabaw od samego początku, może być znacznie bardziej cichy niż inny pies tej samej rasy w bardziej stresującym otoczeniu.

Choć może się to wydawać irytujące, szczekanie niekoniecznie musi być złym zachowaniem.

Dla wielu owczarków szetlandzkich to naturalny sposób wyrażania emocji i komunikacji ze swoim środowiskiem. Jeśli chcesz, możesz nauczyć swojego psa, kiedy szczekanie jest odpowiednie, a kiedy nie, dzięki odpowiedniemu treningowi i zrozumieniu potrzeb swojego psa.

Czy owczarki szetlandzkie dużo szczekają – ankieta właścicieli

Wiedząc, że mój owczarek lubi szczekać, postanowiłem zapytać innych właścicieli owczarków szetlandzkich jakie są ich doświadczenia w tej kwestii. Na portalach społecznościowych zapytałem ich jak często szczekają ich owczarki szetlandzkie.

Wyniki mojej sądy pokazują, że aż 70% właścicieli owczarków szetlandzkich twierdzi, że ich psy również bardzo często szczekają.

Dodatkowo, 17% twierdzi, że ich psy szczekają często. Z drugiej strony zaledwie 17% ankietowanych uważa, że ich owczarki szetlandzkie szczekają niewiele i tylko 1% twierdzi, że ich psy w ogóle nie szczekają (w co ciężko jest uwierzyć).

Czy Twój owczarek szetlandzki dużo szczeka?

Co prowokują owczarki szetlandzie do szczekania?

Jeśli chodzi o czynniki które najczęściej są wymieniane jako główne bodźce na które owczarki szetlandzkie reagują szczekaniem to jest ich wiele.

Według właścicieli owczarków szetlandzkich z którymi rozmawiałem najpopularniejszym sygnałem do szczekania ich owczarków szetlandzkich są inne psy w ich otoczeniu, pukanie bądź dzwonek do drzwi wejściowych oraz goście i domownicy.

Jednak lista wszystkich scenariuszy i bodźców jest długa i zawiera wiele różnych scenariuszy. Owczarki szetlandzkie lubią szczekać i pokazują to na każdym kroku czy to w domu czy też na spacerze w parku.

Na co szczekają owczarki szetlandzkie – ankieta

Czy szczekanie owczarka szetlandzkiego różni się od szczekania innych ras psów?

Oczywiście, szczekanie owczarka szetlandzkiego może się różnić od szczekania innych ras psów, ale to nie zawsze jest zauważalne dla nieobeznanego ucha.

Szczekanie owczarków szetlandzkich może być nieco bardziej melodyjne lub głośne niż u innych psów. Niektórzy właściciele zauważają, że ich Sheltie szczeka z określonym “tonem” lub “melodią”, co może być charakterystyczne dla danego psa.

Jednak różnice te są często subtelne i mogą być trudne do zauważenia, jeśli nie masz dużego doświadczenia z różnymi rasami psów.

Co więcej, indywidualne cechy i temperament psa mogą wpłynąć na to, jak brzmi jego szczekanie, więc nie zawsze łatwo jest ogólnie określić, jak brzmi szczekanie owczarka szetlandzkiego w porównaniu z innymi rasami.

W rzeczywistości, dla większości ludzi, bardziej wyraziste może być to, jak często owczarek szetlandzki szczeka, a niekoniecznie, jak brzmi jego szczekanie. Ich skłonność do częstszego szczekania może być bardziej charakterystyczną cechą niż sam dźwięk.

Czy można oduczyć owczarka szetlandzkiego szczekania?

Nie możesz całkowicie oduczyć owczarka szetlandzkiego, czy jakiegokolwiek innego psa, szczekania, ponieważ to naturalny sposób, w jaki psy komunikują się ze światem. Jeśli Twój owczarek szetlandzki szczeka nadmiernie i staje się to problemem, możesz nauczyć go, kiedy szczekanie jest odpowiednie, a kiedy nie.

Jednakże, nie jest to proces, który zakończy się z dnia na dzień. Wymaga on cierpliwości i konsekwencji od jego właściciela oraz zrozumienia, dlaczego Twój pies szczeka. Czy to ze strachu, z nudów, czy jako sposób wyrażania radości? Poznanie przyczyny szczekania pomoże Ci w odpowiednim treningu już na starcie.

Szkolenie może obejmować pochwałę i nagrody za ciche zachowanie, jak również naukę komendy “cicho” lub “stop”. Ważne jest, aby nie krzyczeć na psa ani nie karać go za szczekanie, ponieważ może to tylko zwiększyć problem.

W niektórych przypadkach może być także pomocne zatrudnienie profesjonalnego trenera psów, który ma doświadczenie w pracy z owczarkami szetlandzkimi i zna ich unikalne cechy oraz najskuteczniejsze metody treningu oduczania szczekania.

Jakie są skuteczne metody treningu, aby zminimalizować nadmierne szczekanie?

Opanowanie nadmiernego szczekania psa może być wyzwaniem, ale z odpowiednią cierpliwością i konsekwencją, można osiągnąć znaczne sukcesy. Oto kilka skutecznych metod treningu, które mogą pomóc w zminimalizowaniu nadmiernego szczekania owczarków szetlandzkich:

  • Zrozumienie Przyczyny: Najpierw spróbuj zrozumieć, dlaczego Twój pies szczeka. Czy to z nudów, strachu, czy ekscytacji? Rozpoznanie przyczyny pozwoli Ci skierować trening we właściwym kierunku.
  • Stymulacja Mentalna i Fizyczna: Często psy szczekają z nadmiaru energii lub nudów. Regularne ćwiczenia i zabawy mogą pomóc zminimalizować ten problem.
  • Pozytywny Trening: Ucz swojego owczarka cichego zachowania, nagradzając go smakołykami, pochwałami czy zabawką, gdy jest cichy. Naucz go również komendy “cicho” i nagradzaj za posłuszeństwo.
  • Ignorowanie Niepożądanego Zachowania: Jeśli Twój pies szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę, staraj się go ignorować, dopóki nie przestanie. Reagowanie na szczekanie może je jedynie wzmacniać.
  • Zastosowanie Profesjonalnej Pomocy: Jeśli samodzielne metody nie działają, rozważ zatrudnienie profesjonalnego trenera.
  • Konsekwencja: To klucz do sukcesu. Upewnij się, że wszyscy domownicy wiedzą jak się zachowywać w obecności psa oraz jak reagować na jego szczekanie.

Czy szczekanie owczarka szetlandzkiego może oznaczać jakiś problem zdrowotny?

Choć szczekanie jest naturalnym zachowaniem dla owczarków szetlandzkich to nagła zmiana w szczekaniu lub nadmierne szczekanie może czasem sygnalizować problem zdrowotny.

Jeśli Twój owczarek szetlandzki zaczyna szczekać bardziej niż zwykle, a nie możesz znaleźć oczywistej przyczyny, takiej jak nowy bodziec w otoczeniu czy zmiana w rutynie, warto zastanowić się, czy nie może to być spowodowane bólem lub dyskomfortem.

Psy nie mają innego sposobu na powiedzenie nam, że coś jest nie tak, więc mogą używać szczekania, aby zwrócić uwagę na problem.

Przykładowe problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do nadmiernego szczekania, to ból zębów, problemy ze stawami, infekcje uszu, czy problemy z trawieniem.

Nawet coś, co wydaje się małe, jak niewielka rana na łapie, może prowadzić do zwiększonego szczekania.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u weterynarza. Profesjonalista będzie mógł dokładnie zbadać Twojego psa i zdiagnozować ewentualny problem zdrowotny, który może prowadzić do nadmiernego szczekania. Wtedy również będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie lub zmiany w opiece, aby pomóc Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu poczuć się lepiej.

Mini Owczarki Szetlandzkie: Gdzie Słodkość Spotyka Się z Inteligencją

mini owczarek szetlandzki

Wyobraź sobie psa z całym urokiem, inteligencją i lojalnością owczarka szetlandzkiego, pięknie skompresowanego w mniejszej formie. Witamy w cudownym świecie miniaturowych owczarków szetlandzkich.

Od pochodzenia na surowych Wyspach Szetlandzkich po nowo odkrytą popularność w środowisku miejskim, te pomniejszone owczarki przystosowały się do naszego nowoczesnego stylu życia z niezwykłą gracją.

Niezależnie od tego, czy pociąga Cię ich mniejszy wzrost, ich żywa osobowość, czy ich zaciekle lojalne towarzystwo, mini owczarki szetlandzkie mają nieodparty urok.

Czym jest mini owczarek szetlandzki?

Oficjalnie miniaturowe owczarki szetlandzkie nie istnieją jako oddzielna rasa psów. Są one odmianą standardowych owczarków szetlandzkich z tą różnicą, że ich wielkość jest o kilka centymetrów mniejsza od przyjętych standardowych rozmiarów klasycznych owczarków szetlandzkich.

Dzieje się tak zazwyczaj gdy dwa mniejsze psy są wykorzystane do hodowli przekazując swoje geny potomstwu które w konsekwencji ma mniejsze rozmiary.

Standardowe owczarki szetlandzkie zwykle ważą od 6 kg –12 kg i mają od 33–41 cm wysokości w kłębie.

Miniaturowe owczarki szetlandzkie ważą do 10 kilogramów i mierzą w kłębie poniżej 36 centymetrów.

Pomimo charakterystycznej nazwy “mini” różnica pomiędzy owczarkiem szetlandzkim o standardowym rozmiarze a owczarkiem “mini” zazwyczaj jest niewielka.

Są hodowcy, którzy sprzedają miniaturowe owczarki szetlandzkie, ale nie są one oficjalnie uznawane przez główne kluby kynologiczne i czasami mogą być wynikiem praktyk hodowlanych, które przedkładają mały rozmiar nad zdrowie.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem małego owczarka szetlandzkiego, ważne jest, aby znaleźć renomowanego hodowcę, dla którego zdrowie, temperament i standardy rasy są priorytetem.

Jak duże stają się owczarki szetlandzkie miniaturowe, gdy dorosną?

Standardowy owczarek szetlandzki jest psem o wielkości, który zazwyczaj waży od 6 do 12 kg i osiąga wysokość w kłębie od 33 do 41 cm.

Mniejsze owczarki szetlandzkie, potocznie nazywane “mini” będą znajdować się w dolnym przedziale wagowym utrzymując swoją wagę w okolicach 6-10 kilogramów.

Ich wzrost będzie oscylował na poziomie do 36 centymetrów w kłębie niezależnie od płci psa.

Jaki jest temperament miniaturowego owczarka szetlandzkiego?

Owczarki szetlandzkie, niezależnie czy miniaturowe czy też o standardowym wzroście są zwykle bardzo przywiązane do swojej rodziny i mogą być nieśmiałe wobec obcych.

Ponadto są one również znane z tego, że są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych komend i sztuczek. Są chętne do pracy i często osiągają wysokie wyniki w takich dyscyplinach jak agility, posłuszeństwo i zawody pasterskie.

Jak długo żyją miniaturowe owczarki szetlandzkie?

Standardowy owczarek szetlandzki, jest podstawą pochodzenia rasy i żyją średnio do 13 lat. Niektóre owczarki szetlandzkie mogą żyć nawet do późnej starości, osiągając 15 lat lub więcej, jeśli są odpowiednio aktywne i mają dobra strukturę genetyczną.

Miniaturowe owczarki szetlandzkie mogą ale nie musza mieć problemy zdrowotne związane ze swoim mniejszym wzrostem i budową genetyczną. Nie ma dowodów na to, że mniejsze owczarki szetlandzkie żyją krócej od ich większych rówieśników dlatego przyjmuje się, że i one żyją około 13-14 lat.

Pamiętaj jednak, że długość życia psa może być uwzględniona w zależności od wielu czynników, w tym genetyki, diety, poziomu aktywności i opieki weterynaryjnej.

Jakie są potrzeby ruchowe miniaturowego owczarka szetlandzkiego?

Owczarek szetlandzki to rasa o dużych potrzebach energetycznych. Są to psy hodowane do pracy, więc mają dużo energii do spalenia i najlepiej wykorzystują się w aktywnym domu, gdzie mają dużo możliwości do ćwiczeń.

W związku z tym, miniaturki owczarków szetlandzkich, mimo że nie są potwierdzone, będą miały podobne potrzeby ruchowe co ich standardowe odpowiedniki.

Codzienne ćwiczenia

Owczarki szetlandzki potrzebują codziennie do półtorej godzin aktywności i wzmożonego ruchu. Może do tego zaliczyć spacery, bieganie, aportowanie, gry zręcznościowe lub trening agility.

Zabawy umysłowe

Ze względu na ich inteligencję, owczarki szetlandzkie będą potrzebowały również stymulacji umysłowej. Treningi posłuszeństwa, sztuczki, gry w tropienie i wyszukiwanie smakołyków i zabawki typu “puzzle” mogą pomóc ich umysłowi w utrzymaniu wysokiej formy.

Socjalizacja

Owczarki szetlandzkie są zazwyczaj ostrożne w stosunku do obcych, więc regularna socjalizacja jest kluczowa, aby pomóc im leczyć się w różnych sytuacjach.

Praca

Owczarki szetlandzkie to psy pasterskie i często objawiają w swoim zachowaniu to do czego zostały wyhodowane. Jeśli masz możliwość zorganizowania zajęć z zaganiania, może to być doskonały sposób na zaspokojenie ich potrzeb ruchowych i umysłowych.

Czy miniaturowe owczarki szetlandzkie są dobre dla dzieci?

Owczarki szetlandzkie są zwykle bardzo dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi ale, jak zawsze, dużo zależy od indywidualnego usposobienia każdego psa i jego doświadczeń z ludźmi.

Owczarki szetlandzkie są zwykle przyjazne w stosunku do dzieci niezależnie od wieku, co czyni je dobrymi towarzyszami dla dużych rodzin.

Z drugiej strony są one nieco ostrożne i mogą być nieśmiałe w stosunku do ludzi obcych, więc ważne jest, aby dzieci były nauczone, jak obchodzić się z psem od samego początku.

Ponadto, owczarki szetlandzkie mają silny instynkty pasterski, więc mogą próbować zaganiać małe dzieci szczególnie te bardziej ruchliwe i chaotyczne. To jest naturalne zachowanie dla owczarków, ale może wymagać szkolenia, aby nie sprawiało problemów w domu.

Jakie problemy zdrowotne występują często u miniaturowych owczarków szetlandzkich?

Owczarki szetlandzkie to ogólnie zdrowe psy, ale jak wiele innych ras i Sheltie może być podatny na niektóre problemy zdrowotne. Oto kilka przypadków takich problemów, które mogą występować u owczarków szetlandzkich:

  • Dysplazja stawu biodrowego: Jest to genetycznie uwarunkowana choroba, która może prowadzić do degradacji stawu biodrowego co zakończy się problemami z poruszaniem się oraz bólem.
  • Dysplazja stawu łokciowego: To jest kolejna genetyczna choroba, która może sprawiać ból i degradację funkcji stawu łokciowego.
  • Choroby oczu: owczarki szetlandzkie mogą mieć różne choroby oczu, w tym atrofię siatkówki, dystrofię rogówki i zaćmę.
  • Hipotyreoza: Jest to stan, w którym tarczyca nie podaje wystarczającej ilości hormonów, co może wskazywać na różne problemy zdrowotne, takie jak otyłość, letarg i problemy ze skórą.
  • Choroba von Willebranda: Jest to genetycznie uwarunkowana choroba krwi, która może powodować problemy z krzepnięciem co może powodować ciężkie krwawienia.

Ile pielęgnacji wymaga mały owczarek szetlandzki?

Owczarki szetlandzkie mają gęste futro, które wymaga regularnej ochrony i pielęgnacji.

Czyszczenie

Owczarki szetlandzkie są psami które mocno gubią sierść, szczególnie podczas zmiany sezonów. Ich sierść powinna być czyszczona co najmniej dwa raz w tygodniu, aby zatrzymać martwe włosy i zapobiec splątaniom. W okresie linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie.

Kąpiel

Owczarki muszą być kąpane tylko wtedy, gdy są brudne, aby nie usunąć regularnych olejków z ich sierści. Zbyt częste kąpiele mogą powodować podrażnienie skóry i wysuszanie.

Pielęgnacja uszu

Uszy owczarków szetlandzkich muszą być regularnie sprawdzane i czyszczone, aby zapobiegać infekcjom.

Pielęgnacja zębów

Regularne szczotkowanie zębów jest ważne dla zdrowia jamy ustnej owczarków szetlandzkich. W przypadku psów, które nie tolerują szczotkowania, mogą być stosowane specjalne gryzaki do czyszczenia zębów lub przysmaki specjalnie opracowane do czyszczenia jamy ustnej.

Pielęgnacja pazurów

Pazury owczarków szetlandzkich powinny być regularnie przycinane, aby zapobiec pękaniu i łamaniu się. Niektóre psy ścierają swoje pazury naturalnie poprzez bieganie i grę na twardszej powierzchni, ale inne mogą potrzebować regularnego przycinania.

Jakie psy przypominają owczarki szetlandzkie?

psy podobne do owczarków szetlandzkich

Jeśli chodzi o charakterystyczne rasy psów, niewiele jest tak łatwo rozpoznawalnych jak owczarek szetlandzki.

Znane ze swojego piękna, inteligencji i zwinności, owczarki szetlandzkie urzekły entuzjastów psów na całym świecie. Jednak nie są jedyną rasą, która posiada tak urocze cechy.

Istnieje wiele innych ras psów, które są podobne do owczarków szetlandzkich, zarówno pod względem wyglądu, zachowania, jak i konkretnych ról, do których zostały wyhodowane.

Niektóre z tych psów wykazują podobieństwa fizyczne, takie jak gęsta sierść i wyraźne oznaczenia kolorystyczne, podczas gdy inne mają wspólne cechy, takie jak instynkt pasterski, inteligencja i silna etyka pracy.

owczarek szetlandzki
Owczarek szetlandzki

Ten artykuł ma na celu zabranie Cię na wycieczkę z przewodnikiem po świecie ras psów podobnych do owczarków szetlandzkich.

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem rasy owczarków szetlandzkich, który chce poznać podobne rasy, czy po prostu szukasz psa który wygląda podobnie, ten przewodnik będzie idealnym punktem wyjścia dla Ciebie do identyfikacji psów która najlepiej pasuje do ich stylu życia i oczekiwań.

Jakie psy wyglądają podobnie do owczarków szetlandzkich?

Owczarki szetlandzkie, znane również jako Sheltie, są powszechnie uważane za jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras psów, często pożądane za swoją elegancką sylwetkę, bogate ubarwienie i znakomity charakter.

Mają one gęstą, podwójną sierść, idealną do pracy na zimnym, wietrznym szkockim archipelagu Shetlandów, z którego pochodzą.

Niemniej jednak, istnieją inne rasy, które do pewnego stopnia przypominają owczarki szetlandzkie wyglądem.

Każda z tych ras ma swoje unikalne cechy, ale wszystkie mają coś wspólnego z Sheltie, czy to podobieństwo w budowie ciała, kształcie głowy, ubarwieniu lub nawet w charakterze.

Psy które najbardziej przypominają swoim wyglądem i charakterem owczarki szetlandzkie to Owczarki szkockie, Border collie, Australijskie psy pasterskie oraz Spaniele Papillon.

1. Owczarki szkockie

Owczarek szkocki i owczarek szetlandzki mają wspólne korzenie. Obie rasy pochodzą z Wielkiej Brytanii i zostały wyhodowane do pracy jako psy pasterskie, stąd ich zwinność i inteligencja. Wielu ludzi często myli te dwie rasy, głównie ze względu na ich podobieństwo w ubarwieniu i sylwetce.

owczarek szkocki
owczarek szkocki

Owczarek szkocki collie i owczarek szetlandzki mają długie, gęste futro, które pomagało im przetrwać w surowym, morskim klimacie.

Ubarwienie może być różne, ale najbardziej popularne to sable (od jasnozłotego do mahoniowego), tricolor (czarny, biały i szary), blue merle (jasnoniebieski lub srebrny z czarnymi plamami) i czarno-biały. Te podobieństwa w ubarwieniu są często powodem, dla którego te dwie rasy są mylone.

Jeśli chodzi o sylwetkę, obie rasy mają elegancką i zgrabną budowę ciała. Mają również podobnie ukształtowane głowy i uszy, które zazwyczaj są pół przyklejone.

Mimo tych podobieństw, istnieje kilka kluczowych różnic między nimi, a jedną z najbardziej oczywistych jest rozmiar. Owczarki szkockie są znacznie większe od owczarków szetlandzkich. Samce Collie osiągają wysokość 56-61 cm w kłębie, podczas gdy samice są nieco mniejsze. W porównaniu, owczarki szetlandzkie są znacznie mniejsze, z samcami osiągającymi wysokość około 37 cm, a samicami nieco mniej.

Choć owczarek szkocki i owczarek szetlandzki mogą wyglądać podobnie, różnią się pod wieloma względami, w tym rozmiarem, temperamentem i poziomem aktywności. Mimo to, obie rasy są znane z ich lojalności, inteligencji i zdolności do pracy, co czyni je doskonałymi psami do pracy i towarzystwa.

2. Border Collie

Border Collie to jedna z najinteligentniejszych i najbardziej energicznych ras psów na świecie. Wyhodowana na pograniczu Anglii i Szkocji do pilnowania stad, rasa Border Collie znana jest z niesamowitej zręczności, szybkości i skupienia podczas pracy.

Podobnie jak owczarki szetlandzkie, Border Collie mają długie, gęste futro, które może występować w różnych kolorach i wzorach.

red merle border collie
Border Collie

Najczęstszym jest kolor klasyczny czarno-biały, choć mogą występować także w odcieniach czerwieni, niebieskości, tricolor i merle. Ich sierść jest twarda i wodoodporna, co sprawia, że są dobrze przystosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Budowa ciała Border Collie jest jednak nieco inna od owczarka szetlandzkiego. Są to psy o bardziej atletycznej budowie, z silnym i muskularnym ciałem, co jest odbiciem ich pracy jako psów pasterskich.

Border Collie mają głęboko osadzoną klatkę piersiową, silne lędźwie i mocno umięśnione nogi, które nadają im niesamowitą szybkość i zręczność. Są nieco większe od owczarków szetlandzkich, z samcami osiągającymi do 56 cm w kłębie.

red merle border collie
Border Collie

Choć Border Collie i owczarki szetlandzkie mogą wyglądać podobnie pod względem sierści i kolorów, to różnią się znacznie pod względem temperamentu.

Border Collie są bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Są to psy pracujące, które najlepiej sprawdzają się w aktywnym domu, gdzie mogą regularnie ćwiczyć swoje umiejętności i inteligencję.

3. Australijski pies pasterski

Australijski pies pasterski, znany również jako Aussie, to rasa pochodząca z zachodniej Ameryki (mimo nazwy sugerującej inny kraj pochodzenia). Aussie, podobnie jak owczarki szetlandzkie, są psami pasterskimi i zasłynęły jako niezwykle wszechstronne psy, zdolne do radzenia sobie z różnymi zadaniem na farmie.

Australijskie psy pasterskie i owczarki szetlandzkie mają podobne proporcje ciała, z silną i zwinną budowa ciała. Oba typy są średniej wielkości, z samcami osiągającymi wysokość do około 58 cm w kłębie w przypadku Aussie i około 37 cm dla owczarków szetlandzkich.

Zarówno Aussie, jak i owczarki szetlandzkie, mają długie, gęste futro. Sierść Aussie jest wodoodporna i występuje w różnych kolorach, takich jak blue merle, red (czerwony) merle, tricolor (czarny, czerwony i biały) i red (czerwony). Te kolorowe markowania, w połączeniu z ich niebieskimi lub brązowymi oczami, często przyciągają uwagę i sprawiają, że Aussie są wyjątkowo atrakcyjnymi psami.

Australijski pies pasterski
Australijski pies pasterski

Podobnie jak owczarki szetlandzkie, Aussie to doskonała rasa psów rodzinnych, ale także sprawdzają sie doskonale w różnego rodzaju pracach. Są one niezwykle inteligentne, energiczne i potrzebują dużo stymulacji fizycznej i umysłowej do pełni szczęścia. Mają również silny instynkt pasterski i mogą wykazywać silną tendencję do “pilnowania” swojej rodziny podobnie jak owczarki szetlandzkie.

Choć obie rasy są podobne pod wieloma względami, to ich temperamenty i wymagania dotyczące opieki mogą się znacznie różnić. Dlatego ważne jest, aby potencjalni właściciele dobrze zrozumieli charakterystykę każdej rasy, zanim zdecydują się na adopcję.

4. Spaniel kontynentalny – Papillon

Papillon to mała, ale żywa i energiczna rasa psa, znana ze swojego charakterystycznego wyglądu.

Rasa ta otrzymała swoją nazwę od francuskiego słowa “papillon”, co oznacza “motyl”, ze względu na swoje duże, stojące uszy ozdobione pióropuszami, które przypominają skrzydła motyla. Te unikalne uszy, wraz z długim, puszystym futrem, mogą przypominać uszy i pysk owczarka szetlandzkiego.

Papillony są znacznie mniejsze od owczarków szetlandzkich, osiągając tylko około 20-28 cm w kłębie.

Ich sylwetka jest delikatna, a kości lekkie, co nadaje im elegancki wygląd. Mimo to, są to psy o dużej energii i zdolności do aktywności.

Spaniel kontynentalny
Spaniel kontynentalny – Papillon

Podobnie jak owczarki szetlandzkie, papillony mają długie, gęste futro, które wymaga regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest jednolitej długości na całym ciele, z wyjątkiem obszaru wokół szyi, gdzie jest nieco dłuższa, tworząc efekt “kołnierza”. Papillony występują w wielu różnych kolorach i wzorach, w tym tricolor, czerwony, czarny i biały.

Chociaż papillony i owczarki szetlandzkie mogą wyglądać podobnie pod względem długości futra i stojących uszu, są to bardzo różne rasy.

Papillony są małymi psami do towarzystwa, które są zadowolone z życia w mieszkaniu, podczas gdy owczarki szetlandzkie są psami pracującymi, które potrzebują regularnej aktywności i stymulacji.

Mimo to, obie rasy są znane z inteligencji i łatwości w treningu, co czyni je popularnymi wyborami dla wielu właścicieli psów.

Jakie są cechy charakterystyczne owczarków szetlandzkich?

cechy charakterystyczne owczarków szetlandzkich

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem owczarka szetlandzkiego to musisz wiedzieć, że są one wspaniałymi psami które od wielu pokoleń podbijają serca ich właścicieli na całym świecie.

Te niewielkie psy są znane ze swojej lojalności i czułości, a także z kultowego wyglądu i wysokiego poziomu energii.

Pierwotnie hodowane do wypasu owiec na Wyspach Szetlandzkich, psy te dobrze przystosowały się do życia jako zwierzęta domowe i są popularnym wyborem dla osób poszukujących kochającego i aktywnego towarzysza dla siebie bądź swojej rodziny.

W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się cechom charakterystycznym owczarka szetlandzkiego, w tym ich wyglądowi, temperamentowi, poziomowi energii i zdrowiu.

Niezależnie od tego, czy jesteś wieloletnim entuzjastą owczarków szetlandzkich, czy dopiero poznajesz tę wspaniałą rasę, na pewno zafascynuje Cię wszystko, co te psy mają do zaoferowania.

Wygląd zewnętrzny

Owczarki szetlandzkie to średnie psy, zazwyczaj ważące od 8 do 12 kilogramów i mające 33 do 40 centymetrów wysokości w kłębie.

Mają one długi, wąski pysk ze zwężającą się kufą, a ich oczy mają kształt migdałów i są ciemnobrązowe.

Ich podwójna sierść jest gruba i występuje w różnych kolorach, w tym śniadym, blue-merle i czarno-białym.

Rozmiar i waga

Średnia waga samców i suczek owczarka szetlandzkiego może się różnic w zależności od indywidualnego psa, ale większość owczarków szetlandzkich zarówno samców jak i suczek będą ważyły od 8 do 12 kilogramów w wieku dorosłym.

W tym artykule opisałem wszystko na temat wagi owczarków szetlandzkich wraz z tabelą oraz grafikiem wzrosty owczarków szetlandzkich od 3 miesiąca życia.

Również w przypadku wzrostu nie ma specjalnej różnicy pomiędzy obiema płciami i zazwyczaj wynosi on od 33 centymetrów do 40 centymetrów w kłębie – czyli najwyższym punkcie na plecach.

Budowa Ciała

Owczarki szetlandzkie mają zwartą i zwinną budowę ciała.

Ich klatka piersiowa jest głęboka, a żebra dobrze wysklepione, co nadaje im ich kultowy wygląd. Owczarki szetlandzkie mają długi i zwężający się pysk, z lekkim zgięciem między oczami a nosem.

Ich uszy są małe, wysoko osadzone i mają trójkątny kształt, z lekkim pochyleniem do przodu co również jest bardzo charakterystyczne dla owczarków szetlandzkich.

Sierść

Owczarki szetlandzkie mają podwójną sierść składającą się z miękkiego i gęstego podszerstka oraz dłuższej, twardszej sierści zewnętrznej.

Sierść jest najczęściej śniada lub czarno-biała, ale może być również dwukolorowa, trójkolorowa bądź typu merle.

Włosy na szyi i ramionach są dłuższe, tworząc typowa dla tej rasy grzywę lub kryzę, a włosy na ogonie są również długie i puszyste.

Ogon

Ogon owczarka szetlandzkiego jest długi i opierzony, noszony nisko, gdy pies jest zrelaksowany i uniesiony, gdy jest podekscytowany lub w ruchu.

Owczarki szetlandzkie to piękna i elegancka rasa, z charakterystyczną podwójną sierścią i proporcjonalną budowa ciała.

Ich długi, zwężający się pysk, ciemne oczy i wysoko osadzone uszy nadają im wyjątkowy i wyrazisty wygląd.

Temperament owczarków szetlandzkich

Owczarki szetlandzkie to inteligentne, czułe i lojalne psy. Są również łatwe w treningu oraz przodują w zawodach posłuszeństwa i agility.

Są również dobre z dziećmi i są wspaniałymi rodzinnymi zwierzętami domowymi. Mogą być jednak powściągliwe, a nawet podejrzliwe w stosunku do obcych, dlatego ważna jest wczesna socjalizacja.

Inteligencja

Owczarki szetlandzkie są bardzo inteligentnymi psami i są znane ze swojej zdolności szybkiego uczenia się.

W rankingu najinteligentniejszych psów zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce wraz ze swoimi kuzynami border collie i owczarkami australijskimi.

Można je bardzo łatwo wytrenować i dobrze reagują na polecenia i komendy nawet pod presja bądź w trudnym środowisko.

Poziom Energii

Owczarki to energiczne psy, które potrzebują dużo ćwiczeń i stymulacji umysłowej, aby zachować zdrowy i pogodny styl życia.

Psy te uwielbiają zabawę, bieganie bądź spacery i są świetnymi towarzyszami dla ludzi aktywnych szukających niewielkiego towarzysza do swoich wypraw i podroży.

Lojalność

Owczarki szetlandzkie są lojalne i oddane swoim rodzinom i uwielbiają spędzać z nimi czas.

Rozwijają się dzięki interakcji międzyludzkiej i uwielbiają przebywać wśród ludzi choć czasami mogą być nieśmiałe w stosunku do nieznajomych.

Są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i dobrze dogadują się z dziećmi jak i z osobami starszymi co sprawia, ze są bardzo dobrym wyborem dla rodzin z dożą ilością dzieci bądź opiekującymi dziadkami.

Czujność

Sheltie są z natury bardzo czujne dlatego często są brane pod uwagę jako wybór dla osób szukających psów stróżujących.

Pomimo tego, że nie jest to wielka rasa przystosowana do obrony domów, ich nawyk do częstego szczekania może odstraszyć potencjalne zagrożenia i ostrzec właścicieli o wszelkich nietypowych dźwiękach lub nieoczekiwanych gościach.

Instynkt pasterski

Owczarki szetlandzkie mają silny instynkt pasterski i mogą próbować zaganiać dzieci lub inne zwierzęta domowe jak i dzikie.

Wczesna socjalizacja i szkolenie mogą pomóc kontrolować ten instynkt ale trzeba poświecić spora ilość czasu i pracy by nauczyć swojego owczarka szetlandzkiego do kontrolowania swojego zachowania i słuchania polecaj swojego właściciela.

Sheltie to bardzo inteligentne, energiczne i lojalne psy, które będą świetnymi towarzyszami dla odpowiedniego typu właściciela.

Są to psy odpowiednie dla aktywnych rodzin, które mogą zapewnić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu mnóstwo ćwiczeń, zabawy i stymulacji zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu.

Poziom energii

Owczarki szetlandzkie to energiczne psy, które potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej.

Psy te lubią długie spacery, bieganie i aportowanie. Mają również silny instynkt pasterski, co można wykorzystać w odpowiedni sposób do zabawy w treibball – czyli ściganie i zaganianie dużych piłek.

Sheltie wymagają codziennych ćwiczeń i aktywności na świeżym powietrzu, więc przy wyborze swojego psa powinieneś wziasc to pod uwagę.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości treningu i zabaw najprawdopodobniej powinieneś rozważyć zakup innej rasy psa.

Codzienne ćwiczenia

Dorosłe owczarki szetlandzkie potrzebują co najmniej 60 minut ćwiczeń każdego dnia, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.

Szczeniętom w wieku 3-9 miesięcy powinno się zapewnić 30 – 45 minut ruchu dziennie, z naciskiem na zabawę i socjalizacje.

Postaraj się omijać ćwiczenie skakania bądź intensywnego biegania ponieważ młode szczenięta nadal rozwijają swoje kości i stawy które nie powinny być wystawiana na nadmierny stres i przeciążenia.

Owczarki szetlandzkie lubią także uczestniczyć w psich sportach i zawodach, takich jak tor przeszkód – agility bądź zawody pasterskie.

Stymulacja umysłowa

Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej owczarki szetlandzkie potrzebują sporej ilości stymulacji umysłowej aby zapobiec nudzie i zaangażować psa do pracy umysłowej z wykorzystaniem swojego węchu.

Sheltie lubią uczyć się nowych sztuczek, grać w gry interaktywne i rozwiązywać psie puzzle. Są to idealne zabawy dla psa który spędza czas w domu podczas brzydkiej pogody bądź nieobecności właściciela.

Zdrowie

Owczarki szetlandzkie są na ogół zdrowymi psami o średniej długołci życia w okolicach 12-14 lat.

Mogą jednak być podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami i alergie.

Problemy z oczami

Owczarki szetlandzkie są podatne na kilka problemów z oczami, w tym postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćmę i anomalię oka collie (CEA). PRA to zwyrodnieniowa choroba oczu, która może prowadzić do ślepoty, podczas gdy zaćma i CEA mogą powodować upośledzenie wzroku twojego psa.

Więcej na ten temat opisałem w tym artykule.

Dysplazja stawu biodrowego

Podobnie jak wiele innych ras, owczarki szetlandzkie mogą być podatne na dysplazję stawu biodrowego.

Jest to stan, w którym staw biodrowy ulega uszkodzeniu z czasem co powoduje ból i dyskomfort dla psa a w ostateczności może prowadzić do problemów z chodzeniem.

Zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie skórno-mięśniowe jest chorobą dziedziczną, która może wpływać na owczarki szetlandzkie, powodując zmiany skórne i osłabienie mięśni. Chociaż nie ma lekarstwa na zapalenie skórno-mięśniowe, wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami tego schorzenia.

Alergie

Owczarki szetlandzkie mogą być podatne na alergie, które mogą powodować podrażnienie skóry, swędzenie i dyskomfort.

Alergie mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym pokarmem, pyłkami lub drażniącymi czynnikami środowiskowymi.

Padaczka

Niektóre owczarki szetlandzkie mogą mieć epilepsję, stan neurologiczny, który może powodować drgawki i padaczkę.

Leczenie zwykle obejmuje przyjmowanie leków w celu opanowania napadów choroby i przystosowania psa do życia z padaczka.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż owczarki szetlandzkie są ogólnie zdrową rasą, mogą być podatne na kilka schorzeń. Regularne kontrole u lekarza weterynarii, a także dobre odżywianie, ćwiczenia i pielęgnacja mogą pomóc im zachować zdrowie i szczęście.

Odpowiedzialne praktyki hodowlane, w tym badania zdrowotne psów, mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko dziedzicznych chorób.

Jak zapobiegać ucieczkom owczarka szetlandzkiego podczas spacerów?

jak zapobiegac ucieczkom owczarka szetlandzkiego

Wyjście na spacer z owczarkiem szetlandzkim powinno być przyjemną częścią każdego dnia, ale co się stanie, gdy owczarek szetlandzki urwie się ze smyczy i popędzi za kotem bądź rowerzystą?

Jeśli Twój owczarek szetlandzki ma tendencję do ucieczek podczas spacerów, może to być frustrująca a nawet niebezpieczna sytuacja.

W tym artykule podzielę się kilkoma wskazówkami i metodami, które pomogą Ci zapobiec ucieczkom Twojego owczarka szetlandzkiego podczas spacerów oraz zapewnią zarówno Tobie jak i Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu bezpieczny i przyjemny czas podczas waszych codziennych spacerów.

Jak zapobiegać ucieczkom owczarka szetlandzkiego podczas spacerów?

Owczarki szetlandzkie to energiczne i ciekawskie psy, które lubią odkrywać swoje otoczenie szczególnie podczas wędrówek i spacerów.

Czasami może to prowadzić do prób ucieczki bądź pościgów za ruszającymi się obiektami takimi jak koty, ptaki, rowerzyści a nawet samochody.

Aby zapobiec takim sytuacjom musisz być przygotowany na ewentualność ucieczki swojego psa i podjąć kilka kroków by im zapobiec.

Po pierwsze, upewnij się, że używasz solidnej smyczy, obroży i szelek które są wytrzymałe na napięcia i ciągnięcie psa. Ponadto, upewnij się, że obroża bądź szelki nie zsunął się z karku Twojego owczarka szetlandzkiego oraz pies nie będzie w stanie się z nich wyplątać. Dobrej jakości szelki dadzą Ci większą kontrolę nad swoim psem i utrudni mu jakiekolwiek próby ucieczki.

Po drugie, ćwicz dobre zachowanie swojego owczarka szetlandzkiego na smyczy.

Naucz go jak chodzić na luźnej smyczy oraz jak należy się trzymać nogi swojego właściciela. Używaj pozytywnego treningu polegającego na nagradzaniu psa za dobre zachowanie i śledzenie Twoich poleceń smakołykami i pochwałami tak aby zachęcić go do dalszej nauki.

Po trzecie, uważnie obserwuj swojego psa podczas spacerów i nie pozwól mu oddalić się zbyt daleko. Jeśli zauważysz, że Twój pies rozprasza się lub próbuje uciec, wezwij go do siebie i nagrodź za powrót.

Po czwarte, jeśli masz dużą, otwartą przestrzeń do wyprowadzania swojego owczarka szetlandzkiego, rozważ użycie długiej smyczy. Zapewni to Twojemu psu większą swobodę ruchu podczas gdy ty nadal będziesz mieć kontrole nad jego zachowaniem.

Na koniec naucz swojego owczarka szetlandzkiego niezawodnej komendy przywołania, takiej jak „chodź”, “do nogi” lub „do mnie”.

Regularnie ćwicz tą komendę od najmłodszych lat i nagradzaj psa za to, że do ciebie wraca. Mając na uwadze powyższe wskazówki oraz uzbrajając się w cierpliwość podczas treningu swojego owczarka szetlandzkiego, możesz zapobiec ucieczkom swojego psa podczas spacerów i zapewnić mu bezpieczeństwo u swojego boku.

Dlaczego owczarki szetlandzkie mają tendencję do prób ucieczki podczas spacerów?

Owczarki szetlandzkie mają silny instynkt pasterski i chęć pogoni za małymi zwierzętami, co czasami może skłonić je do prób ucieczki podczas spacerów.

Ponadto owczarki szetlandzkie są znane z tego, że są niezależnymi psami, co może sprawić, że będą bardziej skłonne do podążania za własnym instynktem, szczególnie jeśli nie są odpowiednio wyszkolone i przyzwyczajone do życia w miejscu gdzie jest dużo gwaru i ruchu.

Może to prowadzić do prób ucieczki lub pościgu za przedmiotami bądź ludźmi podczas spacerów.

Innym czynnikiem, który może przyczynić się do ich skłonności do ucieczek, jest ich wysoki poziom energii.

Owczarki szetlandzkie wymagają regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej, aby spalić energie i zaspokoić swój instynkt do pracy.

Jeśli nie zapewnisz swojemu owczarkowi szetlandzkiemu wystarczającej ilości ruchu każdego dnia, Twój pies może stać się niespokojny i wykorzystywać każdą nadarzająca się sytuacje jako okazji do pozbycia się nadmiernej energii.

Aby zniwelować prawdopodobieństwo ucieczek owczarków szetlandzkich podczas spacerów, ważne jest, aby zapewnić im jak najwięcej ruchu, zabawy i stymulacji umysłowej podczas każdego dnia.

Trzeba również pracować nad treningiem posłuszeństwa i przywoływaniem swojego owczarka szetlandzkiego, aby poprawić jego reakcję na nasze polecenia.

Sytuacje w których owczarki szetlandzkie są bardziej skłonne do ucieczek

Istnieją pewne sytuacje lub środowiska które mogą sprawić, że owczarki szetlandzkie będą bardziej skłonne do ucieczki.

Nieznane otoczenie

Owczarki szetlandzkie mogą być wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu i mogą stać się niespokojne lub przestraszone w nieznanym im środowisku. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo próby ucieczki podczas spacerów lub przebywania na dworze.

Aby pomóc swojemu owczarkowi szetlandzkiemu poczuć się bardziej komfortowo w nowym otoczeniu, ważne jest, aby wprowadzać go w nowe środowisko stopniowo i bez pośpiechu.

Na przykład możesz zacząć od krótkich spacerów w nowym miejscu i stopniowo zwiększać ich czas, gdy Twój owczarek szetlandzkie poczuje się bardziej komfortowo.

Możesz także zabrać ze sobą smakołyki lub ulubione zabawki swojego psa, które pomogą Ci odwrócić jego uwagę od sytuacji podczas których Twój pies zaczyna myśleć o pościgu bądź ucieczce i nagrodzić go za dobre zachowanie i posłuszeństwo.

Głośne dźwięki

Owczarki szetlandzkie mają wrażliwy zmysł słuchu i mogą zostać przytłoczone głośnymi i niespodziewanymi odgłosami bądź dźwiękami, takimi jak ćwierkanie ptaków, odgłosami samochodów bądź szczekaniem innych psów.

Może to wywołać podekscytowanie bądź próbę ucieczki psa dając mu impuls do pogoni za źródłem hałasu.

Aby pomóc swojemu owczarkowi szetlandzkiemu poczuć się bardziej komfortowo podczas głośnych dźwięków, możesz zapoznać go z poszczególnymi dźwiękami poprzez puszczanie mu rożnych odgłosów z taśmy bądź z internetu. Jest to dobry sposób na zapoznanie swojego owczarka szetlandzkiego z odgłosami fajerwerków bądź burzy w bezpieczny i stopniowy sposób.

Lęk przed separacją

Owczarki szetlandzkie są znane z tego, że są lojalnymi i czułymi psami. Mogą jednak stać się niespokojne lub zestresowane, gdy zostaną oddzielone od swoich właścicieli na długi czas. W konsekwencji może to skłonić je do próby ucieczki ze swoich domów lub podwórek w poszukiwaniu swojego właściciela.

Aby pomóc owczarkowi szetlandzkiemu poradzić sobie z lękiem separacyjnym, możesz zacząć od stopniowego zwiększania ilości czasu Twój pies spędza samotnie i zapewniania mu wystarczającej ilości zabawek lub smakołyków, tak aby mógł się czymś zająć.

Możesz także ćwiczyć wychodzenie i wracanie do domu wiele razy w ciągu dnia, aby pomóc swojemu owczarkowi szetlandzkiemu przyzwyczaić się do Twoich przyjazdów i wyjść.

Brak ruchu lub stymulacji

Owczarki szetlandzkie to aktywna rasa, która wymaga regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej, aby zachować zdrowy tryb życia.

Jeśli nie zapewnisz im wystarczającej ilości ćwiczeń lub stymulacji, mogą stać się niespokojne i próbować uciec podczas spacerów lub gdy zostają same.

W takim wypadku trzeba zapewnić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu odpowiednia ilość zabawek oraz aktywności fizycznej w domu (i poza domem) oraz zabierać go na codzienne spacery.

Możesz również rozważyć zapisanie swojego psa na zajęcia posłuszeństwa bądź dodatkowy trening tak aby pomóc mu zachować zaangażowanie psychiczne i fizyczne.

Jaki rodzaj smyczy i uprzęży najlepiej zapobiega ucieczce psa podczas spacerów?

Jeśli chodzi o zapobieganie ucieczce podczas spacerów, ważne jest, aby wybrać odpowiednią smycz i szelki dla swojego owczarka szetlandzkiego. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru szelek i smyczy dla swojego owczarka szetlandzkiego.

Długość smyczy

Wybór odpowiedniej długości smyczy jest ważny zarówno dla bezpieczeństwa, jak i kontroli Twojego owczarka szetlandzkiego. Zbyt długa smycz może dać Twojemu owczarkowi zbyt dużą swobodę poruszania się podczas gdy smycz, która jest zbyt krótka, może być niewygodna dla Twojego psa i ograniczać jego ruchy.

Smycz o długości od 5 do 10 metrów jest zwykle dobrą opcją dla większości owczarków szetlandzkich, ponieważ zapewnia im wystarczająco dużo miejsca do swobodnego chodzenia, a jednocześnie daję wystarczającą kontrolę jego właścicielom.

Materiał

Materiał smyczy może być również ważny, ponieważ niektóre psy mogą przegryzać niektóre rodzaje smyczy. Nylon lub Biothane to dwa najpopularniejsze materiały na smycze, ponieważ są trwałe i wytrzymałe na warunki napięcie i warunki pogodowe oraz łatwe do wymycia.

Jeśli Twój owczarek szetlandzki mocno gryzie smycz, powinieneś unikać smyczy zrobionych z niskiej jakości materiałów, ponieważ z czasem mogą się strzępić i zerwać pod wpływem mocnego pociągnięcia.

Dostępne są również smycze łańcuchowe lub linowe, ale mogą nie być tak wygodne i bezpieczne jak nylon i biothane.

Rodzaj szelek dla psa

Uprząż może być dobrym rozwiązaniem, aby zapobiec ucieczkom owczarka szetlandzkiego, ponieważ rozkłada nacisk bardziej równomiernie na ciele psa co daje ci lepsza kontrole nad Twoim psem bez sprawiania mu bólu.

Dostępnych jest kilka różnych rodzajów uprzęży dla psów, w tym uprzęże wpinane, uprzęże górne i kamizelki.

Najlepsza uprząż dla Twojego owczarka szetlandzkiego będzie zależała od jego wielkości i budowy ciała, a także od Twoich osobistych preferencji. Poszukaj uprzęży, która dobrze pasuje i jest regulowana, dzięki czemu możesz zapewnić ciasne i wygodne dopasowanie do ciała Twojego owczarka.

Punkt mocowania uprzęży

Ważny jest również punkt mocowania uprzęży, ponieważ może on wpływać na stopień kontroli nad psem. Uprząż zapinana z tyłu może dać Twojemu psu większą swobodę ciągnięcia, podczas gdy uprząż zapinana z przodu może dać ci większą kontrolę i uniemożliwić psu ciągnięcie za smycz.

Niektóre uprzęże mają również podwójne punkty mocowania, co daje jeszcze większą kontrolę nad ruchami Twojego owczarka szetlandzkiego.

Tresura owczarka szetlandzkiego podczas spacerów.

Nauczenie owczarka szetlandzkiego, aby trzymał się blisko i nie próbował uciekać podczas spacerów, będzie wymagało cierpliwości, konsekwencji i treningu. Na początek powinieneś zacząć od podstawowego treningu posłuszeństwa.

Twój Owczarek szetlandzki powinien mieć dobrze opanowane podstawowe polecenia posłuszeństwa, takie jak „siad”, „zostań”, „chodź” i „noga”.

Możesz pracować nad tymi komendami w domu lub w cichym, wolnym od zakłóceń środowisku i stopniowo zwiększać poziom trudności, gdy Twój owczarek szetlandzki stanie się bardziej posłuszny.

Trening pozytywny jest potężnym narzędziem w szkoleniu psów. Kiedy Twój owczarek szetlandzki przebywa blisko Ciebie podczas spaceru, daj mu mnóstwo pochwał, smakołyków lub zabawkę, którą lubi.

Zacznij od ćwiczenia chodzenia na smyczy w cichym, mało rozpraszającym otoczeniu, takim jak podwórko lub cichy park.

Trzymaj owczarka na krótkiej smyczy i używaj delikatnych szarpnięć aby utrzymać go blisko siebie. Ilekroć będzie blisko Ciebie, nagradzaj go pochwałą lub smakołykiem.

Gdy owczarek szetlandzki będzie już swobodnie chodzić na smyczy w środowisku o niskim poziomie rozpraszania uwagi, możesz zacząć stopniowo zwiększać poziom trudności.

Stopniowo zwiększaj poziom trudności ćwicząc w miejscach o większym ruchu i gwarze, spacerując w bardziej ruchliwym parku, w pobliżu innych psów lub ludzi bądź w bardziej stymulującym otoczeniu.

Kontynuuj nagradzanie swojego owczarka za to, że jest blisko i nie próbuje uciekać, a jeśli to konieczne, zastosuj delikatną korektę jego zachowania.

Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w całym procesie szkolenia. Nie oczekuj rezultatów z dnia na dzień i zachowaj spokój i cierpliwość w stosunku do swojego owczarka szetlandzkiego nawet gdy nie słucha Twoich poleceń. Unikaj frustracji lub złości, jeśli nie zachowują się tak, jak tego od niego oczekujesz.

Jeśli Twój owczarek szetlandzki ma skłonności do ucieczek podczas spacerów, możesz rozważyć użycie długiej smyczy która zapewni Twojemu psu większą swobodę poruszania się będąc cały czas pod Twoja kontrola.

Techniki na zapobieganie ucieczkom podczas spacerów

Istnieją specjalne polecenia i techniki, których możesz użyć, aby uniemożliwić swojemu owczarkowi szetlandzkiemu próbę ucieczki podczas spacerów.

Komenda „Noga”

Komenda „Noga” służy do nauczenia owczarka szetlandzkiego spokojnego chodzenia obok Ciebie.

Zacznij od trzymania smakołyku w dłoni i chodzenia z Twoim owczarkiem szetlandzkim na krótkiej smyczy.

Idź do przodu i powiedz „noga”. Kiedy Twój owczarek szetlandzki podejdzie do Ciebie nagrodź go smakołykiem. Powtarzaj tą czynność do momentu w którym Twój pies będzie bez zachamowań słuchał Twojego polecenia.

Polecenie „zostaw”

Jeśli Twój owczarek szetlandzki łatwo się rozprasza i ma tendencję do pogoni za wszystkim co się rusza pomocne może być polecenie „zostaw”.

Zacznij od trzymania smakołyku w jednej ręce i powiedzenia „zostaw”. Kiedy owczarek odwróci wzrok od smakołyku, nagrodź go smakołykiem trzymanym w drugiej ręce.

Stopniowo zwiększaj poziom rozproszenia, używając przedmiotów lub zabawek, za którymi Twój owczarek szetlandzki może chcieć gonić.

Regularnie ćwicz tę komendę, aby Twój pies nauczył się ignorować czynniki rozpraszające jego uwagę podczas spacerów.

Zmień kierunek

Jeśli zauważysz, że Twój owczarek szetlandzki zaczyna ciągnąć za smycz lub próbuje uciec podczas spaceru, możesz nagle zmienić kierunek swojego marszu. W ten sposób zaskoczysz swojego owczarka szetlandzkiego i zwrócisz jego uwagę na siebie a także pomoże mu ponownie skupić swoją uwagę na swoim właścicielu. Kiedy zmieniasz kierunek, powiedz „chodźmy” lub „noga” i nagródź swojego psa, gdy podąża za Tobą bez próby ucieczki.

Utrzymuj zaangażowanie swojego psa

Angażuj swojego owczarka szetlandzkiego podczas waszych spacerów, grając w gry lub ćwicząc polecenia posłuszeństwa.

Na przykład możesz bawić się w „znajdź”, ukrywając smakołyki na spacerze i zachęcając swojego psa do ich poszukiwania.

Możesz także ćwiczyć komendy posłuszeństwa, takie jak „siad” lub „zostań” podczas spaceru, nagradzając swojego owczarka szetlandzkiego za dobre zachowanie.

Pamiętaj, że nauczenie owczarka szetlandzkiego, aby trzymał się blisko i nie próbował uciekać podczas spacerów, wymaga cierpliwości i konsekwencji.

Dzięki regularnej praktyce Twój owczarek szetlandzki może stać się dobrze wychowanym i przyjemnym towarzyszem spacerów.

Co zrobić podczas ucieczki psa na spacerze?

Jeśli Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu uda się uciec podczas spaceru, może to być stresująca sytuacja.

Po pierwsze zachowaj spokój. Bieganie za owczarkiem szetlandzkim i wykrzykiwanie jego imienia może tylko jeszcze bardziej go podekscytować i zachęcić do dalszego oddalania się.

Zamiast tego użyj spokojnego głosu, aby przywołać swojego psa z powrotem. Użyj ich imienia i wesołego tonu głosu, aby spróbować zwrócić ich uwagę.

Jeśli Twój owczarek szetlandzki dobrze reaguje na smakołyki i jedzenie, możesz spróbować użyć psich ciasteczek, aby zwabić go z powrotem do siebie. Trzymaj smakołyki w dłoni i zawołaj swojego psa, nagradzając go, gdy do ciebie wróci.

Alternatywnie, jeśli Twój owczarek szetlandzki ma ulubioną zabawkę, możesz spróbować jej użyć, aby zwabić go z powrotem. Pomachaj zabawką, bądź użyj piszczka i zawołaj swojego psa, nagradzając go zabawą, gdy do Ciebie wróci.

Aby zapobiec przyszłym ucieczkom, upewnij się, że Twój owczarek zawsze ma na sobie bezpieczną uprząż i smycz podczas spacerów. Regularnie ćwicz przywoływanie swojego psa podczas codziennych spacerów, aby Twój owczarek nauczył się wracać do Ciebie, gdy zostanie zawołany.

Pamiętaj, zapobieganie ucieczkom podczas spacerów jest zawsze najlepszym podejściem, ale jeśli Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu uda się uciec, zachowaj spokój i spróbuj sprowadzić go z powrotem do siebie w spokojny i nie emocjonalny sposób.

Etykieta podczas codziennych spacerów?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój owczarek szetlandzki poczuła się bardziej komfortowo i bezpiecznie podczas codziennych spacerów.

Buduj powoli

Jeśli Twój owczarek szetlandzki jest zdenerwowany lub niespokojny podczas spacerów, zacznij od krótkich spacerów i stopniowo zwiększaj je wraz z czasem i wiekiem Twojego psa.

Możesz zacząć od krótkiego spaceru wokół bloku i stopniowo zwiększać odległość i czas trwania waszych spacerów, gdy Twój owczarek poczuje się bardziej komfortowo.

Pomoże to Twojemu psu przyzwyczaić się do widoków, dźwięków i zapachów na świeżym powietrzu bez próby pogoni bądź ucieczki.

Użyj pozytywnego treningu

Techniki pozytywnego treningu mogą pomóc owczarkom szetlandzkim kojarzyć spacery z pozytywnymi doświadczeniami.

Oferuj swojemu psu smakołyki, pochwały i głaskanie tak aby wynagrodzić swojego owczarka szetlandzkiego za dobre zachowanie podczas waszych spacerów.

Na przykład, jeśli Twój owczarek szetlandzki chodzi spokojnie na smyczy, nagradzaj go smakołykiem lub miłym słowem.

Z czasem Twój owczarek zacznie kojarzyć dobre zachowanie z nagrodami i może stać się bardziej pewny siebie podczas spacerów.

Zachowaj spokój w otoczeniu

Psy, zwłaszcza owczarki szetlandzkie, mogą zostać przytłoczone ruchliwymi lub hałaśliwymi obszarami podczas spacerów.

Postaraj się unikać obszarów o dużym natężeniu ruchu, głośnych hałasów lub innych czynników rozpraszających uwagę, które mogą zestresować Twojego psa.

Zamiast tego trzymaj się cichych ulic lub parków, gdzie jest mniej ludzi i hałasu. Może to pomóc Twojemu psu czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie podczas spacerów.

Idź w tempie swojego owczarka

Owczarki szetlandzkie to mała rasa psów. Ważne jest, aby chodzić w tempie wygodnym dla swojego owczarka szetlandzkiego i pozwolić mu robić przerwy, jeśli jest to konieczne.

Może to pomóc w zapobieganiu zmęczeniu i dyskomfortowi podczas spacerów oraz dać chwile na odpoczynek i przerwe na wodę.

Zapewnij rutynę

Psy rozwijają się dzięki rutynie. Ustalenie spójnego harmonogramu spacerów i trzymanie się go może pomóc Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu poczuć się bezpieczniej i pewniej podczas spacerów.

Staraj się chodzić ze swoim owczarkiem szetlandzkim o tej samej porze każdego dnia i używaj spójnej trasy podczas spacerów.

Może to pomóc Twojemu owczarkowi poczuć się bardziej komfortowo z rutynowymi spacerami i sprawić, że spacery będą bardziej pozytywnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego psa.