Czy owczarki szetlandzkie mogą i lubią pływać?

W okresie ciepłych dni przychodzi czas na zabawy na świeżym powietrzu. W tym czasie, szczególnie w miesiącach letnich, wielu właścicieli zabiera swoje owczarki szetlandzkie nad wodę by sprawić im przyjemność i ochłodzić ich ciała z nadmiernego opału.

Zastanawiać jednak może to, że zgodnie z moja ankieta większość owczarków szetlandzkich nie przepada za woda, co rodzi pytanie czy w takim wypadku owczarki szetlandzkie lubią i potrafią pływać?

W tym artykule opisze wszystko na temat pływania owczarków szetlandzkich, o doświadczeniach ich właścicieli w tej kwestii oraz o korzyściach które owczarki szetlandzkie mogą czerpać z pływania i zabawy w wodzie.

Czy owczarki szetlandzkie potrafią pływać?

Owszem, owczarki szetlandzkie mogą bez większego problemu pływać i nic nie stoi na przeszkodzie by ich właścicieli nauczyli swoje owczarki pływać. Umiejętności pływackie owczarków szetlandzkich będą zależały od charakteru oraz umiejętności trenerskich ich właściciela bardziej niż od psa.

Niektóre owczarki szetlandzkie będą świetnymi pływakami. Będą one mogły bez problemu bawić się w wodzie oraz aportować zabawki bądź patyki nawet na większej głębokości i z dala od brzegu.

Inne osobniki, będą bardziej powściągliwe do pływania w głębokiej wodzie i będą preferować zabawę na płyciznach bądź pływanie blisko brzegu.

Z czasem i odpowiednim treningiem owczarki szetlandzkie będą mogły nauczyć się pływać dłużej i częściej ale zawsze powinny być obserwowane i pod kontrola swoich właścicieli tak by w razie potrzeby można było im pomoc wyjść z wody.

Czy owczarki szetlandzie lubią pływać?

To jest druga kwestia która nie jest tak prosta jak w przypadku umiejętności pływania owczarków szetlandzkich.

Z mojego własnego doświadczenia z owczarkami szetlandzkimi to nie są one zbyt chętne do wskakiwania do wody. Z zasady wolą trzymać dystans do wszelakiego pływania lub kąpieli wodnych.

W zdecydowanej większości owczarki szetlandzkie preferują inne czynności takie jak bieganie, aportowanie bądź zaganianie natomiast pływanie jest dla nich czymś z czego nie są znane.

To czy owczarki szetlandzkie lubią pływać będzie jednak zależało od poszczególnego psiaka, jego doświadczenia z woda od najmłodszych miesięcy oraz umiejętności jego właściciela do wprowadzenia i nauczenia go jak poprawnie bawić się w wodzie bądź pływać.

Opinie właścicieli – ankieta internetowa

By dowiedzieć się więcej na temat pływania owczarków szetlandzkich i czy właściciele owczarków szetlandzkich uważają, ze ich psy lubią pływać postanowiłem przeprowadzić internetowa ankietę.

Wynika z niej, że zdecydowana większość właścicieli owczarków szetlandzkich (91%) uważa, że ich owczarki nie lubią pływać. Zaledwie 9% respondentów twierdzi, że ich owczarki szetlandzkie lubią i chętnie pływają.

ankieta dotycząca owczarków szetlandzkich i pływania
Wyniki ankiety dotyczącej pływania owczarków szetlandzkich

Biorąc pod uwagę, że aż 70% owczarków szetlandzkich nie lubi wody to te wyniki nie mogą być zaskoczeniem dla nikogo kto kiedykolwiek miał do czynienia z owczarkiem szetlandzkim.

Nie są one również wielkim zaskoczeniem dla mnie osobiście widząc swojego owczarka szetlandzkiego który wyraźnie nie przepada za woda a wycieczki nad jezioro traktuje jako możliwość do odpoczynku i napicia się a nie do pływania.

Czy owczarki szetlandzkie powinny pływać?

To czy owczarki szetlandzkie powinny pływać zależny od kilku czynników.

Po pierwsze, zależny to od pogody oraz klimatu w którym się znajdujesz. Jeśli jest za zimno bądź warunki pogodowe nie sprzyjają pływaniu (pada deszcz bądź wieje mocny wiatr) nie należy zmuszać swojego owczarka szetlandzkiego do wejścia do wody.

Owczarki szetlandzkie to średniej wielkości psy, które nie są tak silne i przystosowane do pływania jak chociażby labradory które mogą pływać bez umiaru i w trudnych warunkach pogodowych.

Ponadto nie zmuszaj swojego owczarka szetlandzkiego do pływania po ciemku gdyż może to sprawić, że straci orientacje w terenie i odpłyną za daleko od brzegu co może zagrażać ich zdrowiu a nawet skończyć się tragicznie.

Ponadto, powinieneś rozważyć wiek i możliwości fizyczne swojego owczarka szetlandzkiego zanim pozwolisz mu pływać szczególnie na głębokiej wodzie oraz na otwartym zbiorniku takim jak jezioro czy zalew.

Pomimo tego, że psy mogą czerpać wiele korzyści z regularnego pływania, starsze owczarki szetlandzkie mogą mieć problemy z poruszaniem się bądź pływaniem oraz odczuwać dyskomfort i strach jeśli nie są przyzwyczajone do częstego pływania. Pamiętaj również, by nie zmuszać ich do długiego pływania i rób częste przerwy na odpoczynek.

Czy owczarki szetlandzkie mogą pływać w zimnej wodzie?

Owczarki szetlandzkie mogą pływać w zimnej wodzie, ale jak wszystkie psy mają swoje ograniczenia.

Kiedy temperatura wody spada poniżej 10°C, jest to moment w który nie powinno się wpuszczać owczarka szetlandzkiego do wody ponieważ tak niska temperatura może spowodować oznaki hipotermii u psa, co może zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Ważne jest, aby dokładnie monitorować zachowanie owczarka szetlandzkiego podczas kąpieli w zimnej wodzie i w razie obawy zabronić mu wchodzenie i długiego przebywania w zimnej wodzie.

Oznaki, że Twojemu psu może być zbyt zimno, obejmują dreszcze, letarg i trudności w pływaniu. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej wyciągnąć psa z wody i ogrzać go oraz dokładnie osuszyć jego sierść.

W razie potrzeby należy zabrać swojego owczarka do weterynarza na oględziny i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia.

Jakie korzyści czerpią owczarki szetlandzkie z pływania?

Pływanie jest forma ćwiczeń często polecanych przez weterynarzy bądź trenerów psów ponieważ jest mniej uciążliwa dla kości i stawów oraz może być dodatkowym zajęciem dla psów które wyciągną je z monotonnej rutyny codziennego dnia. Jest kilka korzyści które psy mogą czerpać z rutynowego pływania.

Ćwiczenia o niskim natężeniu wysiłku

Pływanie jest formą ćwiczeń o niskim natężeniu wysiłku, która nie obciąża stawów i kości tak jak to ma miejsce podczas biegania bądź skakania.

Sprawia to, że pływanie jest idealna forma ćwiczeń dla owczarków szetlandzkich z artretyzmem lub innymi problemami ze stawami, a także starszych psów, które mogą mieć trudności z intensywnymi czynnościami bądź ćwiczeniami.

Praca mięśni

Pływanie działa na różne grupy mięśni, w tym nogi, plecy i rdzeń kręgowy, pomagając tonować i wzmacniać mięśnie owczarka szetlandzkiego.

Może to prowadzić do poprawy równowagi i koordynacji psa, a także zwiększyć jego ogólna kondycje i siłę.

Zdrowie sercowo-naczyniowe

Pływanie to świetna forma ćwiczeń sercowo-naczyniowych, która może pomóc poprawić ogólny stan serca Twojego owczarka szetlandzkiego.

Ponadto pływanie może poprawić krążenie, zwiększyć spożycie tlenu i poprawić czynności płuc, co może przyczynić się do zdrowszego serca Twojego owczarka.

Zarządzanie wagą

Pływanie to skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowej wagi owczarka szetlandzkiego, ponieważ pozwala na spalenie dużej ilości kalorii bez obciążania psa ciężkim i długim treningiem.

Pływanie i zabawa w wodzie może to być szczególnie pomocna w przypadku psów z nadwagą lub otyłością, które mogą mieć trudności z innymi formami ćwiczeń.

Odprężenie i odstresowanie

Pływanie może być świetnym sposobem, aby pomóc Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu uwolnić się od stresu i stłumionej energii.

Rytmiczny ruch podczas pływania może działać kojąco na psy, pomagając zmniejszyć niepokój i poprawić ich ogólny nastrój.

Ile powinny pływać owczarki szetlandzkie?

Ilość pływania odpowiednia dla owczarków szetlandzkich może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od ich wieku, ogólnego stanu zdrowia i indywidualnego poziomu sprawności.

Ogólnie rzecz biorąc, większość owczarków szetlandzkich nie powinna pływać dłużej niż 30 minut, zwłaszcza jeśli są nowicjuszami w pływaniu lub w pełni nie rozwinęły swojej wytrzymałości i umiejętności pływackich.

Jeśli po raz pierwszy wprowadzasz owczarka szetlandzkiego do wody, ważne jest, aby zacząć powoli i stopniowo budować jego wytrzymałość.

Rozpocznij od krótkich sesji trwających zaledwie kilka minut i stopniowo zwiększaj długość i intensywność sesji pływania.

Ważne jest również uważne monitorowanie owczarka szetlandzkiego podczas pływania i obserwowanie oznaki zmęczenia lub nadmiernego wysiłku.

Jeśli Twój pies wydaje się zmęczony lub ma trudności z utrzymaniem się na powierzchni, czas zrobić sobie przerwę i pozwolić mu odpocząć.

Jak mogę nauczyć mojego owczarka szetlandzkiego pływania, jeśli pies boi się wody?

Jeśli masz problemy z nauka swojego owczarka szetlandzkiego pływania możesz skorzystać z poniższych wskazówek by pomoc swojemu psu pozbyć się lęku i nauczyć się jak odpowiednio bawić się w wodzie i pływać.

Wprowadzaj psa do wody stopniowo

Zacznij od wprowadzenia swojego owczarka szetlandzkiego do płytkiej wody, takiej jak basen dla dzieci lub spokojnej, płytkiej część jeziora lub rzeki.

Pozwól swojemu psu odkrywać wodę we własnym tempie i nagradzaj go pochwałami i smakołykami za wszelkie pozytywne interakcje.

Możesz również rozważyć umieszczenie ulubionych zabawek lub smakołyków Twojego psa w wodzie, aby zachęcić go do zamoczenia nóg i wejścia do wody.

Jeśli pogoda na to pozwala, wejdź do wody wraz z psem i pokaż mu, że nie ma się czego obawiać. Pomoże Ci to asekurować psa podczas zabawy w wodzie i sprawić, że całe doświadczenie będzie przyjemniejsze i mniej stresujące dla Twojego owczarka.

Użyj pozytywnego treningu

Pozytywny trening jest kluczowa częścią nauki pływania owczarka szetlandzkiego.

Polega on na nagradzaniu psa smakołykami i pochwałami za każdy postęp, jaki robi unikając przy tym karania go za wahanie się przed wejściem do wody lub niechęć do kontynuacji ćwiczeń.

Ważne jest, aby zapewnić swojemu psu pozytywne doświadczenie podczas nauki pływania tak by nie zniechęcić go do dalszych postępów.

Użyj kamizelki

Rozważ użycie kamizelki ratunkowej dla psów aby pomóc swojemu owczarkowi szetlandzkiemu czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie w wodzie.

Pamiętaj, aby wybrać kamizelkę do pływania która jest odpowiednio dopasowana do Twojego psa i zapewnia odpowiednie wsparcie i pomoc w unoszeniu się na wodzie, oraz swobodę ruchu podczas pływania.

Zacznij od krótkich sesji

naukę pływania powinno się rozpocząć od krótkich sesji trwających zaledwie kilka minut i stopniowo zwiększaj długość i intensywność sesji, gdy Twój pies poczuje się bardziej komfortowo i pewnie.

Ważne jest, aby nie przeciążyć psa zbyt dużą ilością pływania zbyt wcześnie, ponieważ może to prowadzić do zmęczenia lub niepokoju.

Z upływem czasu Twój owczarek sam zacznie wchodzić do wody i pływać bez Twojej pomocy i asekuracji.

Trzymaj się blisko i nadzoruj swojego owczarka szetlandzkiego

Ważne jest, aby uważnie nadzorować swojego owczarka szetlandzkiego podczas pływania i pozostawać wystarczająco blisko aby w razie potrzeby zapewnić mu wsparcie i możliwość powrotu na brzeg.

Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki podczas pływania, ponieważ w wodzie może dojść do wypadku.

W razie potrzeby poszukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli Twój owczarek szetlandzki nadal boi się wody pomimo Twoich wysiłków rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera psów. Mogą oni udzielić Ci wskazówek i wsparcia, pomagając Twojemu psu przezwyciężyć strach przed wodą i pływaniem.

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły