Jak oduczyć owczarka szetlandzkiego ścigania ptaków?

jak zapobiec scigania ptaków przez owczarki szetlandzkie

Ściganie ptaków to jedno z najtrudniejszych zachowań do kontroli i oduczenia wśród owczarków szetlandzkich na które mogą się natknąć właściciele tych psów. Owczarki szetlandzkie były hodowane do wielu prac w tym do odstraszania ptaków na polach uprawnych co sprawia, że mają bardzo głęboko zakorzeniony instynkt pogoni za ptakami. W tym artykule opisze kilka metod z których skorzystałem by przestawić swojego owczarka szetlandzkiego i oduczyć go pogoni za ptakami.

Jak oduczyć owczarka szetlandzkiego ścigania za ptakami?

Jest kilka czynności które mogą być pomocne w procesie oduczania psów (w tym owczarków szetlandzkich) ścigania ptaków. Warto zacząć od codziennego przyzwyczajania psa do obecności ptaków w jego otoczeniu, zachęcania go do zabawy z wykorzystaniem zmysłu węchu oraz wykorzystanie gryzienia jako naturalnej metody do relaksu i obniżenia stanu podekscytowania psa na widok ptaków.

Dodatkowo, warto na jakiś czas odstąpić od zabawy w gry które zachęcają naszego owczarka do aportowania bądź ścigania przedmiotów które mu rzucamy (takie jak aportowanie piłek tenisowych czy frisbee).

Gry te mogą sprawić, że nasz pies będzie bardziej pobudzony i chętny do ścigania poruszających się przedmiotów co w konsekwencji sprawi, że chętniej będzie inicjował pościgi za ptakami bądź innymi małymi zwierzętami (wiewiórkami, kotami).

Zrozumienie mowy ciała swojego owczarka szetlandzkiego oraz zapewnienie mu długich spacerów podczas których będzie mógł się wybiegać również są istotne do oduczenia psa pościgów za niepożądanymi obiektami.

Metody których używam by odczulić mojego owczarka szetlandzkiego ścigania za ptakami

Poniżej opisałem wszystkie metody z których sam korzystam by oduczyć swojego psa gonienia ptaków i kontrolować swojego owczarka szetlandzkiego podczas interakcji z ptakami.

Można z nich korzystać pojedynczo bądź połączyć je ze sobą w dowolnej kolejności tak by znaleźć najlepszy sposób dopasowany do swojego psa.

Przyzwyczaj owczarka szetlandzkiego do przebywania z ptakami

Pierwszym krokiem do oduczenia swojego owczarka pościgu za ptakami jest odpowiednie przyzwyczajenie go do obecności ptaków w jego codziennym otoczeniu.

Możesz to uczynić poprzez codzienne wystawianie swojego psa na obecność ptaków w kontrolowanym i bezpiecznym miejscu powtarzając tą czynność codziennie aż do momentu kiedy pies przestanie się interesować obecnością ptaków które napotka na swojej drodze.

Jeśli masz w okolicy park z oczkiem wodnym lub stawem zapewne znajdziesz tam również ptaki. Zabierz ze sobą kawałek chleba i codziennie zabieraj swojego owczarka ze sobą gdy idziesz karmić kaczki bądź gołębie.

W ten sposób Twój pies przyzwyczai się do obecności ptaków (ich zachowania, ich dzwięku) i po pewnym czasie nie będą one dla niego tak interesujące gdyż będzie z nimi zaznajomiony.

Jednak, przyzwyczajanie psa do obecności ptaków może nie być wystarczające do oduczenia naszego owczarka pogoni za ptakami. Dlatego proces przyzwyczajania owczarka szetlandzkiego do ptaków warto połączyć z innymi metodami kontroli psa by uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Mowa ciała owczarków szetlandzkich

Każdy właściciel owczarka szetlandzkiego powinien być zaznajomiony z mową ciała swojego psa. Pozwoli mu to na odpowiednie zrozumienie intencji psa i zareagowanie zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

W przypadku pościgu za ptakami (bądź innymi zwierzętami) owczarki szetlandzkie mogą okazywać poniższe zachowanie:

  • nagłe zatrzymanie się i…
  • …wpatrywanie się w jeden punkt, obiekt, zwierzę
  • uszy skoncentrowane i stojące
  • brak reakcji na polecenia swojego właściciela
  • przykucanie do pozycji tropiącej

Gdy zauważysz jeden bądź kilka z powyższych znaków należy jak najszybciej skorygować swojego owczarka i odciągnąć jego uwagę od obiektu na którym się skoncentrował. Możesz to uczynić poprzez kilka sposobów z wykorzystaniem psich smakołyków bądź głośnego dźwięku który przyciągnie uwagę Twojego psa.

Gdy widzisz, że Twój owczarek szetlandzki koncentruje się na Tobie, zachęć go do zabawy w poszukiwanie smakołyków bądź daj mu przedmiot którym będzie mógł się bawić.

Zaprzestań gry w aportowanie (przynajmniej na jakiś czas)

Jedną z czynności która może powodować wzmożoną chęć do pościgów za ptakami u psów jest zachęcanie ich do gier typu aportowanie.

Gry te sprawiają, że pies w krótkim przedziale czasowym zostaje wielokrotnie nagradzany wydzielającymi się hormonami za pościg za piłką. To sprawia, że jego ochota na kontynuowanie zabawy jest coraz większa, a chemiczna reakcja w jego organizmie sprawia, że pies zaczyna się fiksować na piłce i innych przedmiotach które mogą dać mu podobną przyjemność.

Po dwóch tygodniach po odstawieniu rzucania piłki mojemu owczarkowi szetlandzkiemu zauważyłem, że jego zachowanie w stosunku do ptaków (w szczególności latających w pobliżu ptaków) zmieniło się nie do poznania.

Zamiast gry w aportowanie zastąp ją innymi czynnościami takimi jak…

Zabawy z wykorzystaniem zmysłu węchu

Ta metoda sprawdza się doskonale podczas spacerów i pozwala psu na wykorzystanie swojego zmysłu węchu oraz podnosi poziom stymulacji umysłowej naszego owczarka podczas codziennych spacerów.

Zabawy w wąchanie bądź poszukiwanie ukrytych przedmiotów są bardzo proste i nie wymagają żadnej wiedzy a jedynie dobrej jakości psich smakołyków.

Za każdym razem gdy zabierasz swojego psa na spacer, gdy widzisz przed sobą ptaki poproś swojego psa o uwagę i rzuć przed sobą psi smakołyk tak by Twój pies musiał go odnaleźć.

Sprawi to, że Twój owczarek zacznie wykorzystywać swój zmysł węchu co pozwoli mu zrelaksować się i da mu możliwość wykorzystanie swojej energii w bardziej spokojny i kojący sposób.

Po kilku tygodniach zobaczysz różnicę w zachowaniu swojego owczarka który będzie bardziej zrelaksowany podczas spacerów i mniej pobudzony i chętny do pogoni za ptakami.

Patyki – daj owczarkowi coś do gryzienia

Patyki to świetne przedmioty których zazwyczaj jest pod dostatkiem i co najlepsze są za darmo.

Wykorzystaj to i pozwól swojemu owczarkowi bawić się z patykami tak by mógł wyładować część swojej energii poprzez delikatne gryzienie patyków.

Gryzienie przedmiotów działa na psy kojąco co pomoże Ci uspokoić swojego psa i utrzymać jego poziom energii na niższym poziomie.

Psy które gonią za ptakami zazwyczaj mają wysoki poziom energii a pogoń jest dla nich atrakcyjną propozycją gdyż mogą w ten sposób pozbyć się swojej energii.

Zachęcanie psa do wyładowania energii poprzez zabawę i gryzienie patyków to subtelny sposób na wyładowanie części energii psa oraz na uspokojenie go i zrelaksowanie podczas codziennych spacerów.

Codzienne ćwiczenia

Psy z natury są bardziej aktywne z rana dlatego jeśli jest to tylko możliwe, warto wyprowadzić swojego owczarka na długi spacer po przebudzeniu.

Pozwoli on zniwelować pewną część energii którą pies ma po długim odpoczynku w nocy i sprawi, że nasz pies będzie mniej ochoczy do pościgów oraz innego niepożądanego zachowania.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu owczarkowi porannych długich spacerów to musisz mu to wynagrodzić podczas spacerów wieczornych.

Tak czy inaczej owczarki szetlandzkie potrzebują co najmniej godziny porządnego wysiłku fizycznego każdego dnia a im więcej okazji do takiego wysiłku im zapewnisz tym będą one mniej zaangażowane w inne czynności których nie akceptujesz.

Korzystaj z długiej smyczy

Długa smycz jest bardzo przydatna do treningu owczarków szetlandzkich gdyż pozwala na swobodę psu równocześnie dając nam kontrole nad naszym psem gdybyśmy tego potrzebowali.

Przydaje się to w momentach gdy potrzebujemy skorygować zachowanie naszego owczarka szetlandzkiego tak by dać mu do zrozumienia, że jego zachowanie jest niedopuszczalne, bądź by zwrócić jego uwagę na nas.

Długie smycze dostępne są w kilku rozmiarach zaczynając od 5 a kończąc na 20 metrach długości.

Ja korzystam z 5 i 10 metrowej smyczy wykonanej z odpornego na różne warunki pogodowe Biothane, która sprawuje się doskonale w każdej sytuacji oraz jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości i przechowywaniu.

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły