Jak często (i jak dużo) karmić szczeniaka owczarka szetlandzkiego?

ile karmić szczeniaka owczarka szetlandzkiego

Pytania dotyczące jedzenia oraz częstotliwości karmienia szczeniąt owczarka szetlandzkiego to jedne z podstawowych zagadnień na które natykam się rozmawiając z właścicielami młodych owczarków szetlandzkich.

W tym artykule opiszę jak często należy karmić szczenięta owczarków szetlandzkich, jaka karma jest dla nich najlepsza oraz kiedy i jak przestawić się z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłego psa.

Jak często należny karmić szczeniaka owczarka szetlandzkiego?

Zazwyczaj przy zakupie owczarka szetlandzkiego z renomowanej hodowli będziesz miał okazje zapytać jego hodowcy o to jak Twój szczeniak był karmiony do tego momentu.

Hodowca powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące pożywienia i karmienia owczarka szetlandzkiego oraz pokazać Ci (bądź podać nazwę) karmę którą podawał Twojemu szczeniakowi do tej pory.

Jest to ważna informacja gdyż powinno się kontynuować podawanie tej samej karmy przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni po adopcji psa zanim zdecydujesz się na zmianę pokarmu na inna markę.

Jeśli hodowca nie określił dokładnie ile razy dziennie karmił Twojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego to z zasady powinno się go karmić od 3 do 4 razy dziennie małymi porcjami gdyż 2-5 miesięczne szczenięta maja małe żołądki i nie są w stanie zjeść dużej ilości pożywienia na jeden raz.

Posiłki te powinny być rozłożone równomiernie w ciągu dnia, z pierwszym posiłkiem po przebudzeniu a ostatnim posiłkiem na kilka godzin przed snem.

szczeniak owczarka szetlandzkiego je suchy pokarm ze swojej miski
Mortek podczas jednego z pierwszych posiłków w nowym domu

Wraz z dojrzewaniem Twojego owczarka szetlandzkiego, jego układ pokarmowy będzie się rozwijał co sprawi, że możesz zmniejszyć częstotliwość karmienia go do trzech (bądź nawet dwóch) posiłków dziennie. Dzieje się tak, w okolicach szóstego miesiąca życia szczeniaka.

Możesz także zacząć stopniowo zwiększać wielkość porcji każdego posiłku w miarę wzrostu i zapotrzebowania Twojego owczarka szetlandzkiego.

Ważne jest, aby monitorować wagę szczenięcia i odpowiednio dostosować harmonogram karmienia oraz wielkość porcji które mu podajesz.

Przekarmianie może prowadzić do otyłości, która może powodować problemy zdrowotne w późniejszym życiu, podczas gdy niedożywienie może prowadzić do braku energii, letargu, urazów i łatwiejszej podatności na zakażenia i choroby.

Oprócz zapewnienia zdrowej i zbilansowanej diety, ważne jest również zapewnienie dużej ilości świeżej wody i nadzorowanie szczeniaka podczas posiłków, aby zapobiec zadławieniu lub innym wypadkom.

Ile powinienem karmić szczeniaka owczarka szetlandzkiego?

Ilość karmy, jaką należy podawać szczeniakowi owczarka szetlandzkiego, zależy od jego wieku oraz wagi.

Ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi żywieniowymi podanymi na opakowaniu karmy dla szczeniąt i dostosować je w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb Twojego owczarka.

W zależności od wieku i wagi Twojego owczarka szetlandzkiego ilość pożywienia którego potrzebuje będzie się różnic, choć nie będą to wielkie różnice.

3 miesięczny szczeniak owczarka szetlandzkiego o poprawnej wadze na swój wiek (dowiedz się ile powinien ważyć 3 miesięczny owczarek) powinien dostawać około 235 gramów suchej karmy rozłożonych na 4 posiłki dziennie.

Szczeniaki w okresie od 3 do 4 miesięcy powinny dostawać około 260 gramów suchej karmy a szczeniaki w wieku od 5 do 7 miesięcy około 280 gramów.

Młode owczarki szetlandzkie w wieku od 8 do 12 miesięcy powinny ustabilizować swoja dietę i otrzymywać 2 posiłki dziennie o łącznej ilości 280-300 gramów.

Ja korzystam z prostego kubka z miarką do kuchni by odliczyć dokładnie ile suchej karmy podaje swojemu owczarkowi. Taką miarkę możesz znaleźć tutaj za drobną sumę.

miarka do odliczania ilości suchej karmy dla owczarka szetlandzkiego
To jest mniej więcej 60 gramów suchej karmy gotowej dla szczeniaka owczarka szetlandzkiego

Kiedy zamienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów?

Ze względu na swój średni rozmiar owczarki szetlandzkie powinny przejść na karmę dla psów dorosłych w okolicach od 10 do 12 miesiąca życia.

Przed zmiana karmy na karmę dla psów dorosłych należy uważnie przyjrzeć się wszystkim dostępnym rodzajom pożywienia dostępnego na rynku tak by wybrać karmę która będzie najlepsza dla naszego psa.

Częste zmienianie pokarmu dla psa nie jest polecane dlatego najlepiej dokonać dobrego wyboru od samego początku i karmić swojego owczarka szetlandzkiego tym samym pokarmem by zapobiec niepotrzebnym problemom z układem pokarmowym bądź jelitami.

Jak przestawić szczeniaka owczarka szetlandzkiego na nowy rodzaj karmy?

Przestawiając szczeniaka owczarka szetlandzkiego na nowy rodzaj karmy, ważne jest, aby robić to stopniowo tak aby uniknąć zaburzeń trawiennych i problemów z układem pokarmowym.

Najpierw, zacznij od zmieszania niewielkiej ilości nowej karmy z obecną karmą z której korzystasz.

Zacznij od proporcji około 25% nowej karmy do 75% starej karmy. Podawaj tę mieszankę przez kilka dni, stopniowo zwiększając ilość nowej karmy i zmniejszając ilość starej karmy.

Na przykład możesz mieszać 50% nowej karmy z 50% starej karmy przez kilka dni, a następnie 75% nowej karmy z 25% starej karmy przez kilka kolejnych dni. Gdy szczeniak zacznie jeść głównie nową karmę, możesz zacząć karmić go tylko i wyłącznie nową karmą.

Jeśli Twój szczeniak doświadcza jakichkolwiek zaburzeń trawiennych podczas zmiany pokarmu, takich jak biegunka lub wymioty, spowolnij proces przejściowy, wracając do mniejszej ilości nowej karmy wymieszanej ze starą karmą i stopniowo zwiększając ilość nowej karmy przez kilka kolejnych dni.

Zwróć uwagę na zachowanie i apetyt swojego szczeniaka w okresie przejściowym. Jeśli wydaje się, że Twój szczeniak ma problemy z przystosowaniem się do nowej karmy lub nie je wystarczająco dużo, być może trzeba będzie spowolnić proces przejścia na nowy pokarm bądź wybrać inny rodzaj pożywienia który bardziej przypasuje Twojemu owczarkowi szetlandzkiemu.

Harmonogram karmienia owczarka szetlandzkiego

Osobiście jestem dużym zwolennikiem harmonogramu karmienia psa ponieważ przynosi on kilka korzyści zarówno Twojemu psu jak i Tobie.

Po pierwsze reguluje on rutynę psa co sprawia, ze Twój owczarek szetlandzki będzie bardziej wyluzowany i przystosowany do codziennego trybu życia.

Psy, w tym owczarki szetlandzkie lubią rutynę więc podawanie pokarmu 2 bądź 3 razy dziennie o tej samej godzinie jest bardzo dobrą okazja do zbudowania codziennego rytmu życia Twojego psa.

Jeśli masz problemy z wypuszczaniem psa bądź zabieraniem go na toaletę to harmonogram żywieniowy może Ci w tym bardzo pomoc.

Psy, szczególnie szczenięta w wieku 3-5 miesięcy zazwyczaj muszą wyjść na spacer po jedzeniu. Jeśli będą otrzymywać posiłek o ustalonych godzinach, to możesz założyć, że w przeciągu 30 minut po jedzeniu trzeba będzie z nimi wyjść na spacer. Jest do bardzo dobry pomysł podczas nauki psa załatwiania swoich potrzeba na zewnątrz.

Dodatkowo harmonogram żywieniowy sprawi, że będziesz mógł łatwo podzielić pokarm na części oraz pomoże Ci on podawać odpowiednie ilości pożywienia unikając przekarmiania swojego owczarka szetlandzkiego.

Czytaj więcej

Ile ruchu potrzebuje owczarek szetlandzki każdego dnia
Jak często powinienem wyprowadzać szczeniaka owczarka szetlandzkiego na spacer?
Jak często szczotkować szczeniaka owczarka szetlandzkiego?
Jak długo powinien spać szczeniak owczarka szetlandzkiego?
Jak długo trwa okres szczenięcy u owczarka szetlandzkiego?

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły