Ile czasu potrzebuje szczeniak owczarka szetlandzkiego by nauczyć się załatwiania na dworze?

owczarek szetlandzki nauka toalety na dworze

Proces nauki szczeniaka owczarka szetlandzkiego załatwiania się na dworze może wydawać się ciągnąć w nieskończoność, ale przy odpowiednim podejściu i cierpliwości właściciela może to być satysfakcjonujące i pozytywne doświadczenie zarówno dla Ciebie jak i Twojego młodego owczarka szetlandzkiego.

Od samego początku powinieneś wiedzieć czego możesz się spodziewać w okresie nauki toalety Twojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego oraz jaki jest realistyczny czas którego potrzebuje Twój szczeniak by w pełni przestawić się na toaleta poza domem.

Dzisiaj w pełni omówię zagadnienie jak długo będzie trwało przystosowanie szczeniaka owczarka szetlandzkiego do załatwiania się na zewnątrz oraz czego powinieneś się spodziewać w tym okresie i jak ochronić swój dom przed małymi wypadkami Twojego młodego psiaka.

Ile czasu trwa nauka toalety na dworze u szczeniaków owczarków szetlandzkich?

W zdecydowanej większości przypadków szczeniaki owczarka szetlandzkiego potrzebują od 1 do 3 miesięcy by nauczyć się i przyzwyczaić do załatwiania swoich potrzeb na dworze.

Proces szkolenia powinien rozpocząć się, gdy szczeniak ma od 8 do 12 tygodni i naturalnie zakończyć gdy szczeniak jest w pełni przyzwyczajony do załatwiania swoich potrze poza domem.

W tym czasie szczeniaki owczarków szetlandzkich będą mogły rozwinąć się fizycznie, włączając w to wielkość swojego pęcherza oraz przystosować się do codziennej rutyny i zrozumieć w których miejscach powinny się załatwiać.

Proces nauki korzystania z toalety na zewnątrz jest meczący zwłaszcza w pierwszych tygodniach po adopcji szczeniaka. Wymaga on konsekwencji, cierpliwości i dobrego zrozumienia potrzeb psa przez jego właściciela i innych członków rodziny.

Skąd mam wiedzieć, kiedy mój szczeniak owczarka szetlandzkiego musi wyjść na zewnątrz?

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci zauważyć, że Twój szczeniak potrzebuje wyjść na krótką przerwę na toaletę. Oto kilka typowych oznak, na które należy zwrócić uwagę:

  • Niepokój i krążenie w kółko – Jeśli Twój szczeniak owczarka szetlandzkiego wydaje się niespokojny lub chodzi w kółko, szczególnie w miejscach gdzie zazwyczaj się załatwia w domu, może to być znak, że czas wyprowadzić go na dwór.
  • Kucanie – jeśli Twój szczeniak zaczyna kucać lub wąchać miejsce w którym poprzednio się załatwiał, jest to oznaka, że najprawdopodobniej potrzebuje przerwy na toaletę.
  • Szczekanie lub skomlenie – niektóre szczenięta owczarka szetlandzkiego mogą szczekać lub skomleć, aby ostrzec Cię, że muszą wyjść na zewnątrz. Zwróć uwagę na odgłosy i mowę ciała swojego szczeniaka by poznać jego indywidualne zachowanie gdy czuje, że chce się załatwić.
  • Po posiłkach, odpoczynku lub zabawie – szczenięta zazwyczaj muszą wychodzić na zewnątrz po jedzeniu, odpoczynku i zabawie, więc pamiętaj, aby zabrać swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego na zewnątrz, nawet na chwile, by dać im możliwość załatwienia swoich potrzeb w miejscu w którym chcesz by się załatwiały w przyszłości.

Mowa ciała jest jednym z najlepszych wskazówek dla właścicieli owczarków szetlandzkich na poznanie potrzeb swoich psów. Jeśli przyjrzysz się swojemu szczeniakowi uważnie to szybko zauważysz, i będziesz mógł przewidzieć, kiedy Twój szczeniak myśli o toalecie.

Trzeba tutaj dodać, że czas na Twoja reakcje będzie bardzo niewielki, dlatego powinieneś być czujny i pilnie wypatrywać tych małych wskazówek które pomogą Ci zapewnić, że Twój szczeniak będzie bardziej przewidywalny co da mu szanse na szybsza naukę załatwiania swoich potrzeb na dworze.

Jeśli to możliwe, miej przygotowaną smycz i obroże oraz załóż buty i trzymaj kurtkę w pogotowiu tak by nie tracić czasu na ubieranie się gdy zauważysz, że Twój szczeniak musi wyjść na spacer. Im szybciej zareagujesz i zabierzesz psiaka na zewnątrz tym wcześniej Twój pies przestawi się na załatwianie swoich potrzeb na dworze.

Konieczne jest również ustalenie codziennej rutyny i harmonogramu wyprowadzania szczeniaka owczarka szetlandzkiego na dwór, nawet jeśli nie wykazuje on żadnych objawów ani nie prosi o wyjście na spacer.

Spójny harmonogram przerw na toaletę może pomóc w zapobieganiu wypadkom i wyrobieniu dobrych nawyków u Twojego owczarka szetlandzkiego.

Z czasem nauczysz się rozpoznawać indywidualne sygnały swojego szczenięcia i będziesz w stanie wyprowadzić go na dwór, zanim przytrafi mu się wypadek w domu.

Jakie są oznaki, ze mój szczeniak chce się załatwić?

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest kilka oznak które mogą dać ci do zrozumienia, iż Twój owczarek szetlandzki zaczyna myśleć o przerwie na siku.

Szczeniaki każdej rasy maja to do siebie, że lubią załatwiać się w tych samych miejscach. Jeśli korzystasz z podkładek bądź mat dla szczeniaków, powinieneś je rozłożyć w 3 miejscach przed drzwiami wejściowymi do domu oraz w miejscach w których Twój szczeniak zaczął się załatwiać najczęściej.

Jeśli zauważysz, że Twój szczeniak idzie w miejsce gdzie leżą podkładki jest to czysty znak, że nadszedł czas chwycić za smycz i wyprowadzić go na dwór.

Kolejnym znakiem jest brak zainteresowania zabawą. Szczeniaki owczarków szetlandzkich w zdecydowanej większości będą spędzać swój czas na spaniu i zabawie. Jeśli zauważysz, ze Twój szczeniak nie nie śpi oraz nie jest zainteresowany zabawa lecz chodzi z kąta w kąt jest to również dobry znak, że powinieneś zabrać go na spacer.

Jakich typowych błędów należy unikać podczas nauki szczeniaka załatwiania się na dworze?

Istnieje kilka typowych błędów, które właściciele mogą popełnić podczas nauki swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego załatwiania się na dworze, co może spowolnić lub nawet utrudnić ten proces. Oto kilka błędów, których należy unikać:

Karanie szczeniaka

Karanie szczeniaka za przypadkowe sikanie w domu może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Zamiast uczyć go, co jest właściwe, może sprawić, że Twój szczeniak będzie się Ciebie bał i będzie mniej skłonny do współpracy z Tobą, co utrudni mu naukę odpowiedniego zachowania.

Brak nadzoru nad szczeniakiem

Nadzór ma kluczowe znaczenie w okresie nauki załatwiania się na dworze przez Twojego szczeniaka.

Jeśli nie będziesz uważnie obserwować swojego psa, sprawisz, ze przyzwyczai się do załatwiania swoich potrzeb w domu co tylko opóźni prawidłowe wychowanie i wydłuży czas nauki toalety poza domem.

Niekonsekwencja

Konsekwencja jest kluczem do poprawnego nauczenia swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego gdzie jest odpowiednie miejsce na siku.

Jeśli nie przestrzegasz rutyny, szczeniak może być zdezorientowany i nie rozumieć, czego się od niego oczekuje.

Niewystarczające wychodzenie ze szczeniakiem

Młode szczenięta owczarka szetlandzkiego mają małe pęcherze i muszą często wychodzić na zewnątrz by się wypróżnić.

Jeśli nie wyprowadzasz swojego szczeniaka wystarczająco często, z braku innego miejsca będzie on załatwiał swoje potrzeby w na podłodze w Twoim domu.

Brak Treningu

Odpowiedni trening z pochwałami i nagroda za poprawne zachowanie ma kluczowe znaczenie w procesie nauki Twojego szczeniaka.

Jeśli skupisz się tylko na negatywach i nie będziesz chwalił i nagradzał swojego szczeniaka za dobre zachowanie, może on nie rozumieć, czego od niego oczekujesz.

Dlatego za każdym razem gdy Twój szczeniak załatwił się na dworze nagródź go zabawka bądź pochwałą.

Niedokładne sprzątanie po wypadkach

Jeśli nadarzy się mały wypadek szczeniakowi na podłodze bądź w kacie domu, bardzo ważne jest aby dokładne wyczyścić to miejsce środkiem czyszczącym. Jeśli nie usuniesz całkowicie zapachu moczu, szczeniak może zostać przyciągnięty w to samo miejsce i załatwiać się tam częściej.

Unikając tych błędów i skupiając się na konsekwencji, treningu i odpowiednim nadzorze, możesz z powodzeniem nauczyć swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego gdzie powinien się załatwiać w ciągu kilku do kilkunastu tygodni.

Czy powinienem używać podkładek dla szczeniąt, czy od razu wyprowadzać szczeniaka owczarka szetlandzkiego na dwór?

Jeśli starasz się wychować swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego tak by załatwiał się na dworze to zdecydowanie zaleca się natychmiastowe wyprowadzenie psa na zewnątrz zamiast używania podkładek dla szczeniąt.

Podkładki dla szczeniąt mogą być efektownym narzędziem oraz chronić Twój dom przed odchodami psa, ale niepoprawnie używane mogą wydłużyć proces nauki i wychowania szczeniaka.

Używanie ich w pomieszczeniu może sprawić, że Twój szczeniak będzie kojarzył chodzenie do łazienki z przebywaniem w mieszkaniu, co może utrudnić przeniesienie nawyku siusiania na zewnątrz.

Najlepiej jest od samego początku zadecydować by w momencie gdy podejrzewamy, że Twój szczeniak musi wyjść na toaletę zabieramy go odrazy na dwór.

Male psy wola oraz maja naturalny instynkt załatwiania się w oddali od swojego legowiska i miejsca gdzie przebywają, więc jeśli w odpowiednio szybki sposób będziemy reagować na ich potrzeby bardzo szybko naucza się, że załatwianie swoich potrzeb robimy na podwórku a nie w domu.

Wyprowadzając szczeniaka owczarka szetlandzkiego na zewnątrz, uczysz go kojarzyć chodzenie do łazienki z przebywaniem na świeżym powietrzu, co może pomóc mu rozwinąć dobre nawyki i zachowania.

Ważne jest, aby ustalić rutynę wyprowadzania szczeniaka owczarka szetlandzkiego na zewnątrz, nawet jeśli nie wykazuje on żadnych oznak takiej potrzeby.

Jeśli używasz podkładek dla szczeniąt, ważne jest, aby używać ich konsekwentnie i stopniowo przenosić szczeniaka na zewnątrz tak szybko, jak to możliwe.

Mogą zaistnieć sytuacje, w których użycie podkładek dla szczeniąt jest konieczne, na przykład jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub nie jesteś w stanie wychodzić ze szczeniakiem na zewnątrz tak często jak tego potrzebuj. Jednak natychmiastowe wyprowadzenie szczeniaka owczarka szetlandzkiego na zewnątrz jest generalnie najlepszą praktyką.

Jak długo szczeniak owczarka szetlandzkiego może trzymać pęcherz?

Podobnie jak wszystkie szczenięta, szczenięta owczarków szetlandzkich mają mniejsze pęcherze i ograniczoną zdolność utrzymywania moczu w porównaniu z dorosłymi psami.

Dorosły owczarek szetlandzki może wstrzymywać siusiu przez sześć do ośmiu godzin, a niektóre psy mogą wstrzymywać mocz nawet przez 10 do 12 godzin, choć zdecydowanie nie jest to polecane. Nie zaleca się zmuszania psa do trzymania moczu dłużej niż to konieczne.

Ponieważ szczenięta owczarka szetlandzkiego mają mniejsze pęcherze i mniejszą kontrolę nad procesem wypróżniania się w porównaniu z dorosłymi psami, mogą potrzebować częstszego oddawania moczu.

wiekczas
8 – 10 tygodni1 godzina
10 – 12 tygodni2 godziny
3 – 4 miesiące 3 godziny
4 – 5 miesięcy4 godziny
5 – 6 miesięcy5 godzin
6 – 12 miesięcy6 godzin
12+ miesięcy7+ godzin

Co zrobić, jeśli mój szczeniak owczarka szetlandzkiego nadal ma wypadki w pomieszczeniu?

Jeśli Twój szczeniak owczarka szetlandzkiego, pomimo Twoich starań, nadal siusia w pomieszczeniu, ważne jest, aby ponownie ocenić swoje metody szkolenia i techniki wykorzystywane do nauki szczeniaka toalety na zewnątrz.

W takich wypadkach możesz zastosować podkładki dla szczeniąt w określonych miejscach w których Twój pies oddaje mocz najczęściej i co kilka dni przesuwać je w stronę drzwi wejściowych. Przy bacznej uwadze i odrobinie cierpliwości Twój szczeniak zacznie załatwiać się na podkładkach i będzie zbliżał się w stronę drzwi wejściowych co będzie dla ciebie znakiem, ze jest to moment by zabrać psa na spacer.

Z mojego doświadczenia z psami, najczęstszą przyczyna dla której dorastające psy załatwiają swoje potrzeby w domu są błędy popełniane przez ich właścicieli podczas wychowania swojego szczeniaka. brak konsekwencji w wyprowadzaniu młodego psa na dwór, chaotyczne godziny i brak regularności sprawia, że pies staja się zdezorientowany i nie jest w stanie wejść w codzienna rutynę której potrzebuje.

Czy szkolenie w klatce jest dobrym rozwiązaniem do nauki szczeniaka owczarka szetlandzkiego załatwiania się na dworze?

Tak, trening w klatce może być dobrym rozwiązaniem do nauki szczeniaka owczarka szetlandzkiego podczas treningu załatwiania się na dworze.

Klatka jest idealnym miejscem dla Twojego psa w którym szczeniaki czują się bezpiecznie i mogą się zrelaksować.

Ja korzystam z klatki od kiedy przyniosłem swojego owczarka szetlandzkiego do domu, i nigdy nie zdążyło się by załatwił się albo posiusiał materac w klatce.

Nawet w nocy, po przebudzeniu się, najprawdopodobniej Twój szczeniak da ci znać piskiem bądź drapaniem drzwiczek od klatki, że potrzebuje wyjść na toaletę (oczywiście, jeśli będziesz za długo zwlekał z wypuszczeniem swojego szczeniaka to nie możesz się dziwić, że nie jest on w stanie wytrzymać i załatwi się w klatce).

Jest to dobry sposób na poprawienia wytrzymałości pęcherza szczeniaka, oraz pozwala mu na lepsze zrozumienie gdzie jest jego legowisko i gdzie nie powinien się załatwiać.

Klatka jest również ważna z perspektywy nauki toalety młodych psów, ponieważ jest punktem centralnym pod względem rozstawienia matek zabezpieczających podłogi.

Jeśli znalazłeś odpowiednie miejsce na klatkę swojego psa, powinieneś rozstawiać matki jak najdalej od kojca psa, tak by przyzwyczaić go do potrzeby wyjścia z klatki i oddalenia się od swojego miejsca jeśli chce się załatwić.

Im starszy staje się Twój szczeniak, tym dalej przesuwaj matki, zawsze w kierunku drzwi wyjściowych (jeśli jeszcze nie masz tam rozłożonej maty) i drzwi tylnych.

W ten sposób nauczysz swojego szczeniaka by gdy potrzebuje wyjść na toaletę szedł w kierunku drzwi co będzie czystym znakiem dla Ciebie, że Twój pies potrzebuje wyjść na przerwę na siusiu.

Ile czasu zwykle zajmuje szczeniakowi owczarka szetlandzkiego, aby w pełni nauczyć się załatwiać poza domem?

Aby dowiedzieć się więcej na temat ile czasu potrzeba by w pełni wyszkolić szczeniaka owczarka szetlandzkiego by wiedział, że załatwiać swoje potrzeby trzeba na zewnątrz przeprowadziłem ankietę internetową pytając właścicieli owczarków szetlandzkich jakie są ich doświadczenia z tego okresu życia ich psów.

tabela przedstawiająca Jak długo zajęła Ci nauka Twojego owczarka szetlandzkiego toalety na dworze
Tabela przedstawiająca jak długo zajmuję nauka owczarka szetlandzkiego toalety na zewnątrz.

W zdecydowanej większości przypadków bo aż 87% procent ankietowanych powiedziało, że nauka toalety ich szczeniąt zajęła im maksymalnie do 4 tygodni!

6 procent odpowiadających stwierdziło, że pełne nauczenia ich szczeniaków owczarka szetlandzkiego zajęło im do 2 miesięcy.

Zaledwie 1 na 20 ankietowanych miał problemy z nauka swojego szczeniaka załatwiania się na zewnątrz do tego stopnia, że cały ten proces zajął im od 3 do 6 miesięcy.

Jak widać, szczeniaki owczarków szetlandzkich są bardzo podatna na trening i czas nauczenia ich toalety na zewnątrz w 9 na 10 przypadkach to zaledwie 4 tygodnie.

Ja nauczyłem swojego owczarka szetlandzkiego załatwiania się na dworze w około 6 tygodni a proces ten był bardziej naturalny niż się tego spodziewałem, dlatego jeśli jesteś niepewny czy poradzisz sobie z nauka swojego szczeniaka owczarka szetlandzkiego siusiania na podwórko, mogę Cię zapewnić, że z odrobina cierpliwości i konsekwentnym wychodzeniem ze szczeniakiem proces ten upłynie szybciej niż myślisz.

Aleks Nowakowski

Cześć, nazywam się Aleks i jestem dumnym właścicielem owczarka szetlandzkiego o imieniu Mortek. Kiedy nie zajmuję się Mortkiem, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi właścicielami owczarków szetlandzkich na mojej stronie internetowej OwczarkiSzetlandzkie.pl

Najnowsze Artykuły