Gdy przychodzi czas na wybór psa rodzinnego, jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest to, czy rasa która nam się podoba jest odpowiednia dla naszych dzieci. Jak w przypadku każdej innej rasy psów, ważne jest, aby zrozumieć temperament, osobowość i instynktowne potrzeby oraz zachowanie owczarków szetlandzkich, aby upewnić się, ze te psy odpowiednio wpasują się w rodzinę z dziećmi.
W tym artykule dowiesz się, czy owczarki szetlandzkie są dobrymi psami dla dzieci (będzie to moja opinia) oraz czego można się spodziewać po wprowadzeniu owczarka do swojej rodziny i zapoznaniu go z dziećmi. Omówię również, jak szkolić owczarki szetlandzkie, jakich komend muszą się nauczyć i jak się nimi opiekować w obecności młodych członków rodziny.
Czy Owczarki szetlandzkie nadają się na psy towarzyszące dzieciom?
Tak, owczarki szetlandzkie to wspaniały towarzysz dla dzieci i młodzieży. Figlarna i serdeczna osobowości owczarków szetlandzkich w połączeniu z ich wrodzoną inteligencją czynią z nich wspaniały dodatek dla każdej rodziny a w szczególności dla rodzin z dziećmi.
Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego psa, ważne jest, aby nadzorować początkowe interakcje między dziećmi i naszym owczarkiem szetlandzkim oraz uczyć dzieci, jak zachowywać się w pobliżu psa, aby zapobiec potencjalnym wypadkom, urazom oraz problemom z zachowaniem.
Pomimo tego, że owczarki szetlandzkie to świetne psy dla zabawy z dziećmi trzeba zapamiętać, że są one psami pasterskimi i posiadają wrodzony instynkt pasterski co oznacza, że mogą próbować zaganiać małe dzieci bądź nadmiernie szczekać lub podgryzać ja w stopy co może być niesłusznie wzięte za oznaki agresji. Przy odpowiednim szkoleniu, socjalizacji oraz wprowadzeniu w rodzinę takie zachowania można ograniczyć i kontrolować je by nie stanowiły problemu w przyszłości.
Jak owczarki szetlandzkie zachowują się w pobliżu dzieci?
Owczarki szetlandzkie są znane ze swojej przyjaznej i delikatnej natury. Psy te często są łagodne i cierpliwe w stosunku do dzieci, szczególnie gdy są odpowiednio wychowane i nauczone poprawnego zachowania.
Ich wzrost jest dużym atutem przy zabawie bądź treningu z dziećmi, gdyż w przeciwieństwie do większych ras popularnych wśród rodzin z dziećmi (takich jak Labradory bądź Golden retriever) owczarki szetlandzkie starają się trzymać dystans i nie są nastawione na zbytnią zabawę w przepychanki. Zdecydowanie bardziej wolą biegać, ruszać się bądź pokonywać tory przeszkód i w ten sposób wyładowywać swoja energie.
Owczarki szetlandzkie mogą bawić się z dziećmi w rożny sposób, chodzić z nimi na spacery, grać w chowanego (jedna z moich ulubionych zabaw) bądź spędzać razem czas bawiąc się w domu tworząc tory przeszkód bądź trenując sztuczki i polecenia.
Należy jednak pamiętać aby nadzorować interakcje między swoim owczarkiem szetlandzkim a dziećmi, szczególnie w pierwszych tygodniach po adopcji oraz w okresie dojrzewania psa aby upewnić się, że zarówno Twoje dzieci jak i Twój pies są bezpieczne i współpracują ze sobą w grzeczny sposób.
Czy owczarki szetlandzkie są posłuszne przy małych dzieciach lub niemowlętach?
Jeśli chodzi o niemowlęta, to trzeba być ostrożnym i zachować odpowiedni odstęp pomiędzy psem a niemowlęciem.
Należy pamiętać, że każdy pies jest indywidualnością i może mieć różne osobowości, temperamenty i preferencje dotyczące interakcji z dziećmi a tym bardziej z niemowlętami.
Niektóre owczarki szetlandzkie mogą być bardziej cierpliwe, delikatne oraz tolerować niemowlę o wiele lepiej podczas gdy inne mogą być bardziej powściągliwe lub ostrożne.
Niemowlęta są szczególnie narażone na nietolerancyjne zachowania Twojego psa i nie są w stanie się obronić wiec zawsze musisz być czujny gdy Twój owczarek szetlandzki jest w pobliżu Twojego niemowlęcia.
Dodatkowo, niemowlęta nie maja świadomości, że robią coś złego i mogą przez przypadek pociągnąć za długą sierść czy włożyć palec w oko bądź w pysk psa co może być podstawą do agresywnej reakcji po stronie psa.
Podobnie jak w przypadku każdej rasy psów, ważne jest, aby nadzorować interakcje między dziećmi a psami oraz uczyć dzieci od najmłodszych lat, jak prawidłowo i z szacunkiem wchodzić w interakcje z owczarkami szetlandzkimi.
Dzieci należy uczyć spokojnego podejścia do psów, nie ciągnięcia ich za sierść i ogon oraz nie przeszkadzania im w jedzeniu lub spaniu.
Rodzice powinni również mieć świadomość, że małe dzieci i niemowlęta mogą nie rozumieć, jak bezpiecznie wchodzić w interakcje z psami, dlatego nigdy nie należy ich zostawiać samych z żadnym psem.
Czy owczarki szetlandzkie mają tendencję do gryzienia lub zaganiania dzieci?
Jako psy pasterskie, owczarki szetlandzkie mogą mieć tendencję do gryzienia lub zaganiania dzieci zarówno w domu jak i na dworze.
Będąc szczerym, owczarki szetlandzkie maja tendencje do zaganiana wszystkiego włączają rowerzystów, ptaki, piłki, samochody i wiele innych rzeczy. To zachowanie jest dla nich naturalne, ponieważ owczarki szetlandzkie są psami hodowanymi do zaganiania stada oraz kontrolowania ruchu zwierząt w stadzie
Jeśli chcesz zakupić swojej rodzinie owczarka szetlandzkiego musisz być w pełni świadomy temu zachowaniu i być przygotowany na kontrolowanie instynktu zaganiania u swojego owczarka szetlandzkiego.
U rodzin z dziećmi instynkt zaganiana owczarka szetlandzkiego może to budzić niepokój w przypadku posiadania małych dzieci, które mogą nie rozumieć lub nie doceniać tego zachowania.
Ważne jest, aby od samego początku po adopcji szkolić i socjalizować swojego owczarka szetlandzkiego tak, aby zniechęcić go bądź nauczyć, gdzie są granice poprawnego zachowania w stosunku do dzieci.
Jakiego szkolenia potrzebują owczarki szetlandzkie, aby dobrze zachowywały się w pobliżu dzieci?
Owczarki szetlandzkie mogą być wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi, ale jak każdy pies potrzebują odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, aby dobrze zachowywać się w pobliżu dzieci.
Ponieważ owczarki szetlandzkie mają instynkt pasterski, mogą być skłonne do gonienia lub podgryzania dzieci, zwłaszcza jeśli uważają, że dzieci poruszają się zbyt szybko lub chaotycznie.
Aby zapobiec temu zachowaniu, ważne jest, aby rozpocząć trening posłuszeństwa swojego owczarka szetlandzkiego od pierwszych dni po adopcji.
Jeśli pozostawisz złe nawyki swojego owczarka na pastwę losu, jego instynkt weźmie górę i pies zacznie objawiać zachowanie które może być bardzo ciężko oduczyć w przyszłości. Dlatego powinieneś od razu reagować na nawet najmniejsze nieodpowiednie zachowanie swojego psa i uczyć go od samego początku czego oczekujesz od niego oraz jak ma się zachowywać nie tylko w obecności Twoich dzieci ale również w innych okolicznościach.
jest kilka metod które możesz zastosować podczas tego procesu.
Jeśli pracujesz jeszcze ze szczeniakiem, zacznij od pozytywnego treningu z małymi smakołykami oraz treningu podczas wspólnej zabawy. Młode psy mogą mieć problem z koncentracja oraz nauką więc zbyt wiele nie będziesz w stanie ich nauczyć, Nie oczekuj od szczeniaków w wieku 3-6 miesięcy, że będą w stanie nauczyć się od razu wszystkich Twoich poleceń.
Gdy Twoj szczeniak bedzie miał5-6 miesięcy jest to dobry okres na wzmocnienie treningu oraz wydłużenie poszczególnych sesji treningowych tak by coraz lepiej przystosowac swojego owczarka do jego nowej roli jako psa rodzinnego.
Nie zapomnij również o socjalizacji która jest bardzo ważna w pierwszych miesiącach życia szczeniaka i która w naturalny sposób pomoże mu dowiedzieć się poprzez zabawę z innymi psami i ludźmi jak powinien się zachowywać
Jakie są typowe błędy, które ludzie popełniają przy przedstawianiu owczarka szetlandzkiego dzieciom?
Początkowe przedstawianie owczarka szetlandzkiego dzieciom jest delikatnym procesem i ważne jest, aby poświęcić trochę czasu, aby zrobić to w odpowiedni sposób.
Niektóre typowe błędy, które ludzie popełniają podczas przedstawiania swojego nowego owczarka szetlandzkiego dzieciom, to brak nadzoru nad pierwsza interakcja, pozwalanie na chaotyczna zabawę i nieuczenie dzieci, jak właściwie podchodzić do psów.
Aby uniknąć tych błędów, ważne jest, aby nadzorować wszystkie interakcje między swoim owczarkiem szetlandzkim a dziećmi w pierwszych tygodniach posiadania owczarka oraz za każdym razem uczyć dzieci spokojnego i pełnego szacunku podejścia do psa.
Dobrym pomysłem jest również ustalenie zasad zabawy i unikanie agresywnych zabaw takich jak przepychanie, które wymagają gonienia lub dokuczania psu.
Czy są jakieś konkretne zajęcia, które dzieci mogą wykonywać z owczarkami szetlandzkimi?
Tak, istnieje wiele zabaw, które dzieci mogą wykonywać z owczarkami szetlandzkimi (w kazdym wieku) tak aby zapewnić im rozrywkę i aktywność.
Owczarki szetlandzkie są bardzo inteligentnymi psami i lubią stymulację umysłową i fizyczną co sprawia, ze są chętne do zabaw i gier z dziećmi (oraz z dorosłymi). Oto kilka czynności, które dzieci mogą wykonywać z własnym owczarkiem szetlandzkim:
Aportowanie
Gra bądź zabawa w aportowanie to świetny sposób na zachęcenie zarówno psa jak i dzieci do ruchu.
Owczarki szetlandzkie są małymi psami, wiec staraj się nie rzucać ani piłki ani większych patyków zbyt daleko i postaraj się by Twój owczarek (szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia) nie musiał skakać by dostać się do piłki.
Pamiętaj, że jeśli Twój owczarek okazuje nadmiernie silny instynkt pasterski zabawa w aportowanie powinna być umiarkowana, z częstymi przerwami na uspokojenie się Twojego psa oraz z nauka podstawowych komend takich jak “oddaj” bądź “zostaw”.
Nauka sztuczek
Owczarki szetlandzkie bardzo szybko przyswajają sobie nowe polecenia co czyni z nich świetnych uczniów do zabawy w naukę komend i psich sztuczek. Dzieci mogą uczyć je sztuczek, takich jak „siad”, „zostań”, „przewróć się” i “turlaj się” i wiele, wiele innych komend.
Spacery lub wędrówki
Owczarki szetlandzkie są aktywnymi psami i uwielbiają chodzić na spacery lub długie wędrówki ze swoimi właścicielami. To świetny sposób na nawiązanie lepszej więzi ze swoim psem i zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz ruchu fizycznego.
Tory przeszkód
Kolejnym pomysłem na dobra zabawe dla Twoich dzieci i owczarka szetlandzkiego sa domowej budowy tory przeszkód.
Trening i gra w tor przeszkód nie musi byc wymagajaca a przeszkody możesz zrobic z krzeseł, miotły badz innych przedmiotów domowych. owczarki szetlandzkie są świetne w treningu zwinności i uwielbiają popisywać się swoimi umiejętnościami podczas trenowania na torze przeszkód a dzieciom sprawi wiele przyjemności możliwość nauki swojego psa odpowiednich poleceń i kontrola nad psem.
Jeśli wolisz możesz zakupić mały zestaw z torem przeszkód dla swojego owczarka gdzie twoje dzieci będą mogły ustawić tor przeszkód i wyszkolić waszego psa tak aby przeskakiwał przez płotki wbiegały na niskie rampy bądź przedzierał się przez plastikowe tyczki.
Zabawa w chowanego
To jest moja ulubiona zabawa która nie tylko sprawia, ze związujesz sie ze swoim psem lepiej ale również służy do nauki owczarka szetlandzkiego bardzo ważnej czynności, a mianowicie do śledzenia Ciebie i twoich ruchów na spacerze.
Gdy wychodzisz ze swoja rodzina na spacer z psem, poproś swoje dzieci by po cichu chowały się za drzewami bądź w innych miejscach podczas nieuwagi twojego psa. Gdy dzieci się schowają, zawołaj swojego owczarka i poproś go by odnalazł dzieci używając poleceń “szukaj”, oraz “gdzie jest …” . Po jakimś czasie zauważysz, ze Twój owczarek pilnuje się swojej rodziny i częściej zwraca uwagę na wasze poczynania na spacerze.
Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie zajęcia powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą, a dzieci powinny być nauczone, jak prawidłowo wchodzić w interakcje z psami, aby uniknąć wypadków i urazów.
Owczarki szetlandzkie mogą być wspaniałymi psami rodzinnymi i doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Są one znane ze swojej lojalności, inteligencji i łagodnego charakteru, co czyni je wspaniałym dodatkiem do każdego domu.